داغ شدن هارد و افزایش دمای آن

دلایل داغ شدن هارد و پیشگیری از آن

دلایل مختلفی برای داغ شدن هارد لپ تاپ و کامپیوتر وجود دارد. شناسایی هر یک از آن‌ها به شما در نگهداری و مراقبت از این قطعه کمک می‌کند. هارد مورد استفاده برای کامپیوتر و لپ‌تاپ نیز دارای انواع مختلفی است که دلایل و نوع پیشگیری باید بر اساس آن‌ها صورت گیرد. متن حاضر به بررسی دلایل مختلف و مرتبط با هر نوع هارد پرداخته است. در ادامه نیز راهکارهایی برای پیشگیری آن‌ها بیان کرده‌ایم تا بتوانید با استفاده از آن‌ها از پرداخت هزینه‌های اضافی برای تعمیر یا تعویض جلوگیری کنید.

علت داغ شدن هارد کامپیوتر

دمای هارد کامپیوتر به دلایل مختلفی می‌تواند بالا برود و بیشتر از حد متوسط آن باشد. این دمای بالا می‌تواند موجب آسیب‌ دیدگی جدی کامپیوتر شود. به همین دلیل شناسایی علت‌ داغ شدن هارد کامپیوتر در شناسایی و برطرف‌کردن آن‌ها به شما کمک می‌کند. برخی از رایج‌ترین دلایل داغ شدن هارد عبارت‌اند از:

 • • ممکن است فن کامپیوتر آسیب دیده باشد. در این حالت دمای بالای هارد به‌راحتی پایین نمی‌آید. با بالا‌رفتن دما ممکن است اطلاعات شما نظیر عکس‌ها، ویدئوها و اسنادتان پاک شوند. در این حالت باید از فن مخصوص کیس و هارد استفاده کنید تا دمای آن کاهش پیدا کند.
 • • ممکن است برنامه‌های زیادی روی سیستم کامپیوتر شما در حال اجرا باشند. در این حالت با داغ شدن هارد مواجه می‌شوید. با بستن تعدادی از برنامه‌ها می‌توانید دمای هارد را به حد استاندارد برسانید.
 • • ممکن است دمای محیط بالا باشد. در فصول گرم سال حرارت هارد زودتر و بیشتر بالا می‌رود اما در فصول سرد سال این افزایش دما دیرتر اتفاق می‌افتد.
 • • ممکن است هارد ویروسی باشد. هنگامی ‌که دستگاه ویروسی می‌شود پیوسته در حال خواندن و نگارش اطلاعات است. این امر باعث بالا رفتن دمای آن بیش از حد طبیعی می‌شود.
 • • ممکن است هارد دارای کیفیت پایینی باشد. اگر هارد دارای کیفیت بالایی باشد عمل داغ‌شدن آن با سرعت کمتری اتفاق می‌افتد. اما اگر کیفیت آن پایین باشد با سرعت بالاتری افزایش دما رخ می‌دهد. پس بهتر است هارد را از ابتدا با کیفیت بالایی خریداری کنید.

اگر یک یا چند مورد از این موارد با یکدیگر رخ دهند باعث آسیب ‌دیدگی جدی هارد کامپیوتر می‌شوند. به همین دلیل بهتر است در هنگام مشاهده داغ شدن هارد به صورت غیر‌طبیعی سریعا نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید. اگر قبل از گذشت مدت ‌زمان طولانی برای تعمیر آن دست به‌کار شوید می‌توانید با پرداخت هزینه کمتری این کار را انجام دهید.

علت داغ شدن هارد اکسترنال

دلایل داغ شدن هارد اکسترنال و هارد کامپیوتر تا حدود زیادی با یکدیگر مشترک هستند. یعنی ممکن است همان عواملی که باعث به وجود ‌آمدن داغی هارد کامپوتر شده‌اند باعث این اتفاق در هارد اکسترنال نیز شده باشند. از جمله دلایلی که باعث بروز این امر می‌شوند عبارت‌اند از:

 • ممکن است هارد کثیف باشد. کثیفی این قطعه باعث عدم کارایی صحیح آن و بالارفتن دمای آن می‌شود. اگر خودتان قادر به انجام این‌کار نیستید می‌توانید آن را به مراکز و شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند و دارای مجوز رسمی و قانونی هستند بسپارید.
 • ممکن است هارد بدسکتوری شده باشد. در این حالت علاوه‌ بر داغ شدن هارد، مشکلاتی در بارگذاری فایل‌ها به وجود می‌آید. معمولا این آسیب را خودتان از طریق خط فرمان ویندوز می‌توانید رفع کنید. در غیر این صورت از یکی از مراکز فعال در این زمینه کمک بگیرید.

بالارفتن دمای هارد اکسترنال می‌تواند باعث: خاموش ‌شدن ناگهانی سیستم، پاک ‌شدن اطلاعات، مشکلات بارگذاری اطلاعات و عدم دسترسی به آن‌ها شود. به همین دلیل بهتر است در صورت افزایش دمای ناگهانی این قطعه سریعا آن را تعمیر کنید.

داغ شدن هارد اینترنال

علت داغ شدن هارد دیسک

دمای نرمال هارد دیسک و هارد اینترنال بین ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد است. با قرار‌داشتن دمای هارد در این بازه مشکلی برای عملکرد آن ایجاد نمی‌شود. اگر از کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود در طول روز بیش از اندازه استفاده می‌کنید این امر می‌تواند اصلی‌ترین دلیل داغ شدن هارد دیسک باشد. سعی کنید استفاده از کامپیوتر و لپ‌تاپ خود را به چند ساعت ساعت در شبانه‌روز کاهش دهید تا از داغ‌ شدن این قطعه جلوگیری کنید.

نصب برخی برنامه‌ها می‌تواند باعث داغ شدن هارد دیسک شود. به این صورت که ممکن است برنامه‌ها ناسازگار یا ویروسی باشند. برنامه‌هایی که نصب می‌کنید باید از سلامت و سازگاری آن‌ها مطمئن باشید. در غیر این صورت سیستم با مشکلات جدی مواجه می شود.

ممکن است داغ شدن هارد به دلیل قدیمی ‌شدن هارد و استفاده زیاد از آن باشد. وقتی که قطعه‌ای از سیستم قدیمی می‌شود و مدت ‌زمان زیادی از استفاده از آن می‌گذرد ممکن است دیگر به درستی کار نکند. ممکن است عدم کارکرد صحیح، خود را با تولید گرمای زیاد نشان دهد.

قطع و وصل‌شدن برق یا وارد ‌شدن ضربه‌های شدید فیزیکی به هارد، عملکرد این قطعه را با اختلال مواجه می‌کند. این اختلال ممکن است ابتدا خود را به صورت داغ شدن هارد و پس از آن به صورت از ‌کار ‌افتادن این قطعه نشان دهد.

اگر شما تخصصی در زمینه کامپیوتر ندارید توصیه می‌شود که تنظیمات آن دستکاری نکنید. دستکاری‌ کردن تنظیمات باعث به‌ وجود‌ آمدن اخلال در عملکرد هارد می‌شود. در نتیجه هنگامی‌که هارد نتواند به درستی کار کند به شدت داغ می‌شود.

علت داغ شدن هارد لپ تاپ

دمای مشخصی برای هارد لپ‌تاپ مشخص نشده است. اما شما به وسیله دستان خود می‌توانید این دما را اندازه‌گیری کنید و از دمای غیر‌طبیعی مطلع شوید. دلایل داغ شدن هارد لپ‌تاپ و بروز دمای غیرعادی چیست؟ موارد متعددی که باعث گرمای بالای هارد اکسترنال، هارد دیسک و هارد کامپیوتر شده‌اند می‌توانند باعث به‌وجود‌آمدن همین امر در لپ تاپ نیز شوند.

 • گرفتگی مجاری هوا و عدم کارکرد صحیح فن‌های خنک‌کننده ۲ عامل اصلی گرمای بالای هارد است. در این هنگام چه باید کرد؟ بهترین کار تمیز‌ کردن هارد یا استفاده از خنک‌کننده‌های دیگر برای کاهش دمای هارد است.
 • اگر فن ضعیف شده باشد یا خمیر رسانای گرمای آن خشک شده باشد هارد دچار گرمای زیادی می‌شود. اگر داغ شدن هارد مربوط به این دو عامل باشد علاوه‌بر دمای بالا، صداهای غیرطبیعی و مزاحم نیز هنگام کارکرد این قطعه به گوش می‌رسد.
 • استفاده از درایو قدیمی یا عدم نصب درایور روی سیستم لپ‌تاپ باعث داغ‌شدن آن می‌شود. اگر مدت ‌زمان زیادی از یک درایور استفاده کرده‌اید یا هنوز برای نصب آن روی لپ‌تاپ خود نکرده‌اید هرچه سریع‌تر نصبت به نصب یا تعویض آن اقدام کنید.

داغی هارد به هر دلیلی که رخ داده باشد نشان از آسیب ‌دیدگی قسمتی از آن دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود در صورت بروز این نوع مشکل سریعا آن را پیگیری کنید. این پیگیری و رفع مشکل می‌تواند توسط شما یا تعمیرکار لپ‌تاپ و کامپیوتر اتفاق بیفتد.

داغ شدن هارد لپ تاپ

علت داغ شدن هارد SSD

استفاده از هارد SSD نسبت به هارد HDD مزیت‌های بیشتری دارد. یکی از این مزایا این است که دمای طبیعی آن می‌تواند مقدار بیشتری نسبت به نوع معمولی باشد. به عبارتی حافظه SSD می‌تواند دمای طبیعی تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد داشته باشد. اما همچنان مشکل داغ ‌شدن و گرمای بیش از اندازه هارد در آن رفع نشده است.

چه چیزی باعث می‌شود هارد به دمای بالایی برسد که عملکرد آن را با اختلال مواجه کند؟ پاسخ به این سوال و یافتن علت‌های این امر می‌تواند به شما در نحوه تعمیر و دسترسی مجدد به سلامت هارد به شما کمک کند. طول عمر طبیعی هارد ssd میان ۵ تا ۷ سال است. این مقدار را بر‌اساس تقریب و میانگین بیان کرده‌ایم.

هارد‌هایی که دارای کیفیت بالاتری هستند بیشتر از این مقدار طول عمر دارند و هاردهایی که کیفیت آن‌ها پایین‌تر است طول عمر آن‌ها نیز با نوع باکیفیت برابری نمی‌کند و کمتر است. به همین دلیل با ‌توجه ‌به پایان ‌رسیدن طول عمر این قطعه، داغ شدن هارد اتفاق می‌افتد. بروز این اتفاق به شما می‌فهماند که زمان تعویض آن فرا رسیده است.

تمامی نرم‌افزار‌هایی که روی سیستم خود نصب می‌کنید به همراه ضربه‌هایی که به آن وارد شده و باعث آسیب‌ دیدگی آن می‌شود نقش اساسی در بالا رفتن دمای هارد دارند. وجود آسیب در هارد علاوه ‌بر گرمای بالا با دیگر علائمی نظیر سروصدای غیرطبیعی و عدم خوانایی اطلاعات موجود در آن خود را نشان می‌دهد.

پیشگیری از داغ شدن هارد

با چند راهکار ساده می‌توانید از داغ شدن هارد لپ‌تاپ و کامپیوتر جلوگیری کنید. در این صورت مجبور به تعویض هارد یا صرف هزینه زیاد برای تعمیر آن نخواهید بود. این قطعه یکی از قطعات کاربردی در سیستم لپ‌تاپ و کامپیوتر است که عدم وجود آن یا آسیب ‌دیدگی آن مشکلات جدی و جبران ناپذیری به وجود می‌آورد.

 • سعی کنید به طور مداوم گرد و غبار موجود بر هارد و فن‌های آن را پاک کنید. در این صورت فن‌ها عمل خنک ‌کردن را به درستی انجام می‌دهند.
 • هنگام خرید هارد، نوع با کیفیت آن را انتخاب کنید. با انتخاب هارد با کیفیت باید هزینه بیشتری بپردازید اما از دیگر هزینه‌های تعمیر و تعویض زود هنگام جلوگیری خواهید کرد.
 • اگر قصد نصب برنامه جدیدی روی سیستم لپ‌تاپ یا کامپیوتر خود دارید آن را از منابع معتبر دانلود و نصب کنید؛ زیرا ویروسی ‌بودن برنامه و نرم‌افزار به هارد آسیب می‌رساند.
 • حداکثر دمای هارد اکسترنال ۶۰ درجه است. برای این‌که دمای هارد از این مقدار بالاتر نرود شما باید آن را در محیط گرم نگهداری نکنید.

برای حفظ سلامت هارد بهتر است هر ماه عملکرد هارد را بررسی کنید. در این صورت اگر مشکلی که باعث داغ شدن هارد می‌شود نیز رخ دهد شما می‌توانید با اقدام به موقع، از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش راه‌های تست سلامت هارد

سخن پایانی

شما برای کارکرد صحیح سیستمی که از آن استفاده می‌کنید به سلامت تمامی قطعات آن نیاز دارید. به همین دلیل باید به دنبال رفع مشکل داغ شدن هارد باشید. البته توصیه می‌شود که با راهکارهای پیشگیری از آن آشنایی داشته باشید تا نیازی به تعمیر این عضو نباشد. در این متن هر آنچه برای شناسایی دلایل این اتفاق و پیشگیری از آن‌ها نیاز است به‌طورکامل بیان شد. حال نوبت به شما می‌رسد که با انجام آن‌ها به مراقبت از هارد سیستم کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *