علت و نشانه های سوختن رم گوشی

علائم سوختن رم گوشی چیست؟

سوختن رم گوشی و آسیب‌دیدگی یکی از اتفاقات ناخوشایندی است که می‌تواند برای حافظه خارجی تلفن همراه رخ دهد. اگر اطلاعات موجود در آن برای شما کم اهمیت باشند، ممکن است آن را به سادگی کنار بگذارید و به فکر خرید کارت حافظه جدید باشید. اما اگر محتوای آن برای شما حائز اهمیت باشد، قطعا به دنبال دلایل، نشانه ‌های سوختگی رم گوشی و نحوه پیشگیری از آن خواهید بود تا بتوانید از اطلاعاتتان به خوبی مراقبت کنید و در صورت بروز این حادثه مجددا به آن‌ها دسترسی بیابید.

علت سوختن مموری گوشی

برای جلوگیری از آسیب به رم گوشی باید از عواملی که باعث ایجاد این مشکل‌اند آشنا شوید. رم و مموری کارت از پرطرفدارترین حافظه‌های کوچک و قابل حمل هستند که اطلاعات زیادی را توسط آن‌ها نگه‌داری می‌کنیم. به همین دلیل شناسایی علت سوختن رم گوشی و راه‌های پیشگیری از آن می‌تواند فوق‌العاده مفید باشد.

1. استفاده نامناسب

استفاده نامناسب از رایج‌ترین دلایل بروز سوختگی رم یا هارد گوشی است. تغییرات ولتاژ یکی از دلایلی است که می‌تواند باعث خرابی مموری گوشی شود. برای جلوگیری از این اتفاق، هنگام خروج رم از گوشی یک فعالیت ساده نرم‌افزاری انجام دهید. با گزینه Unmount رم از بروز برخی مشکلات نرم افزاری و سخت‌افزاری جلوگیری خواهید کرد.

مشکل نرم افزاری شانس شما را در تعمیر و دستیابی مجدد به حافظه را بیشتر می‌کند. با فرمت رم این مشکل رفع می‌شود. با فرمت رم اطلاعات شما پاک خواهد شد. ریسک ریکاوری رم برای بازگشت اطلاعات بالا می‌رود. اگر مشکل سخت افزاری باشد تقریبا امکان تعمیر ندارد.

عادت های غلط مثل: شارژ طولانی تلفن همراه و استفاده از کابل شارژ غیر استاندارد، باعث خرابی کارت حافظه شما شود. برای پیشگیری از این مورد همیشه از کابل و شارژر استاندارد متناسب با گوشی خودتان استفاده کنید.

2. مشکلات سخت افزاری

خیس ‌شدن، ضربه سنگین، خمیدگی و وارد ‌شدن ناگهانی فشار زیاد باعث تغییر شکل ظاهری و به باعث مشکل سخت‌افزاری در کارت حافظه گوشی می‌شود. حدود ۹۹ درصد از مواقعی که این مشکلات مرتبط با خرابی هارد رخ می‌دهند، امکان تعمیر حافظه وجود ندارد و باید با کارت حافظه و اطلاعات موجود در آن برای همیشه خداحافظی کنید.

برای جلوگیری از بروز مشکلات سخت‌افزاری گوشی خود را در معرض آسیب‌های احتمالی قرار ندهید. در این صورت علاوه بر رم، سایر قسمت‌های تلفن همراه شما در امان هستند. استفاده از یک گارد استاندارد برای جلوگیری از بروز این حوادث به شما کمک می‌کند.

استفاده از قاب محافظ گوشی برای کاهش صدمات سخت افزاری

3. مشکلات نرم افزاری

ویروس یکی از اساسی‌ترین مشکلات نرم‌افزاری است. ویروس اغلب باعث ایجاد پیغام فرمت ‌کردن است. برای جلوگیری از ورود ویروس برای نصب برنامه از سایت‌های معتبر اقدام کنید. از اتصال حافظه خارجی غیرمطمئن اجتناب کنید. از اتصال به کامپیوتر یا هر سیستم از پاکسازی و فعالیت آنتی ویروس مطمئن شوید.

نشانه های خرابی رم گوشی

علائم سوختن رم گوشی نسبتا زیاد هستند. با مشاهده هریک از آن‌ها می‌توان دریافت که خرابی و پاک ‌شدن اطلاعات مموری کارت گوشی به‌طورکامل اتفاق افتاده است یا ممکن است که این اتفاق رخ دهد. ۴ مورد وجود دارند که با مشاهده آن‌ها می‌توان وقوع این اتفاق را تشخیص داد.

  • هنگامی ‌که کارت حافظه را وارد دستگاه می‌کنید، می‌توانید آن را مشاهده کنید اما دسترسی فرمت ‌کردن آن برای شما وجود ندارد؛
  • حافظه روی گوشی نمایش نمیدهد، اما با انتقال آن به یک سیستم دیگر می‌توان به اطلاعات موجود در آن دسترسی پیدا کرد؛
  • هنگامی‌که رم را وارد گوشی می‌کنید، هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. نه حافظه توسط گوشی شناسایی می‌شود و نه امکان دسترسی به اطلاعات آن وجود دارد؛
  • این امکان وجود دارد که حافظه توسط دستگاه تلفن همراه شناسایی شود اما هنگام بالا ‌آمدن اطلاعات و دسترسی به آن‌ها دچار مشکل شوید.

باتوجه به شدت بروز مشکل می‌توان برای تعمیر آن اقدام کنید، یا برای همیشه آن ‌را کنار بگذارید. البته اگر اطلاعات موجود در آن برای شما مهم هستند. حتما پس از مشاهده هشدارها و علائم خرابی رم گوشی، به یک فرد ماهر و باتجربه مراجعه کنید تا در صورت امکان، آن را تعمیر و به شما تحویل دهد.

در صورت سوختن رم گوشی باید آن را به تعمیرکار متخصص نشان دهید.

نیم سوز شدن رم گوشی

نیم سوز شدن رم گوشی با سوختگی آن تفاوت زیادی دارد. حافظه نیم‌سوز‌ روی هر دستگاهی اجرا نمی‌شود. یعنی تنها قابلیت اجرا ‌روی برخی از سیستم‌ها را دارد. شاید روی برخی دیگر از سیستم‌ها اطلاعات آن نمایش نمیدهد. این مورد را می‌توان یکی از رایج‌ترین علائم نیم سوز شدن رم گوشی دانست.

تعمیر‌پذیری یا عدم امکان تعمیر رم گوشی با توجه به میزان آسیب‌ آن متغییر است.اصطلاح نیم‌سوز‌ یعنی هنوز بخشی از اطلاعات رم قابل بازگستاست. حتی ممکن است این مشکل، خود را به صورت عدم نمایش روی برخی سیستم‌ها نشان دهد.

آسیب‌های فیزیکی ولاجیکالی در کارت حافظه را اصطلاحا نیم‌سوز‌ میگویند. برای جلوگیری از بروز این اتفاق، تمامی کارهایی که به عنوان مراقبت سخت‌افزاری و فیزیکی از تلفن همراه گفتیم را انجام دهید، اما در صورت وقوع آن‌ها همچنان احتمال کمی برای تعمیر وجود دارد که حتما باید توسط فرد باتجربه و آموزش ‌دیده انجام شود. احتمال تعمیر رم نیم‌سوز‌ بیشتر از رم خراب است.

سخن پایانی

خرابی رم گوشی در صورتی که مجددا به اطلاعات موجود در آن نیاز داشته باشید اندکی برای شما دردسر‌ساز خواهد بود. در خوشبینانه‌ترین حالت شما به تعمیر‌کار مراجعه می‌کنید و آن فرد با دریافت مبلغی به سختی رم شما را تعمیر می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم باتوجه به علت و راه‌های پیشگیری از خرابی و آسیب‌دیدگی کارت حافظه گوشی از آن مراقبت کنید. در نهایت احتمال این که پس از نیم‌سوز‌ شدن یا عدم شناسایی حافظه جانبی گوشی مجبور به خرید مموری کارت جدید شوید بسیار زیاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *