خطای فرمت دیسک

خطای فرمت Error Format

گاهی اوقات زمانی که هارد اکسترنال یا فلش خود را به لپ تاپ یا کامپیوتر وصل می‌کنید، سیستم یک خطا به شما نشان می‌دهد. خطایی با مضمون “You need to format the disk” در مقابل شما ظاهر می‌شود. این پیام از شما می‌خواهد که هارد یا فلش را فرمت کنید و اجازه دسترسی به محتویات داخل حافظه ذخیره سازی‌ را به شما نمی‌دهد. به این مشکل خطای فرمت Error Format گفته می‌شود. این خطا به دلایل مختلف در خواندن یا نوشتن اطلاعات رخ می‌دهد.

در این زمان تنها راه پیش روی شما فرمت کردن آن حافظه است. از طرفی هم فرمت کردن هارد یا فلش تمام اطلاعات آن را پاک می‌کند و حتی در بیشتر وقت‌ها ریکاوری آن هم وجود نخواهد داشت. پس با این خطای خطرناک چه باید کنیم؟ در ادامه به شما خواهیم گفت که چطور بدون فرمت کردن هارد از اطلاعات ذخیره شده‌ی آن استفاده کنیم. اما اجازه دهید در ابتدا به این موضوع بپردازیم که اصلا چرا این خطا ظاهر می‌شود؟!

دلایل به وجود آمدن خطای فرمت Error Format اجباری هارد

برخی از دلایل مشاهده ارور فرمت اجباری هارد اکسترنال را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

1. ضربه خوردن

اگر هارد اکسترنال ضربه بخورد، ممکن است هنگام اتصال آن به رایانه، ارور فرمت اجباری به نمایش در بیاید .چون ضربه خوردن یا افتادن هارد از ارتفاع، امکان آسیب دیدگی قطعات داخلی آن را افزایش می‌دهد.

3. وجود مشکل در فایل سیستم

گاهی اوقات سیستم فایل دستگاه شما به دلیل استفاده نادرست مانند بیرون کشیدن شدید، خاموش شدن غیر منتظره رایانه، در فرآیند نوشتن داده خراب یا از کار می‌افتد. اگر سیستم فایل آسیب ببیند، توانایی خواندن حافظه را نخواهد داشت و در نتیجه با پیام “The Volume does not contain file system” مواجه خواهید شد. در واقع سیستم از شما درخواست می‌کند تا با فرمت کردن هارد، آن را به حالت اولیه بازگرداند.

3. انطباق پذیری

گاهی اوقات هم سیستم اجازه تغییر به سیستم فایل FAT را نمی‌دهد. به همین دلیل سیستم اجازه استفاده از حافظه را نمی‌دهد. چنین درایوی باید ابتدا به NTFS و سپس به سیستم فایل FAT فرمت شود.

مشکلات ناسازگاری در درایورها یا BIOS نیز ممکن است منجر به چنین خطایی شود. در بیشتر موارد، مشکل ناسازگاری فقط به روش قالب مربوط می‌شود. هنگامی که درایو فرمت شود، به خوبی کار می‌کند.

4. بدسکتور

با بد سکتور شدن بخش‌هایی از هارد، دسترسی سیستم‌ عامل به فایل‌های ذخیره شده در آن قسمت‌ها محدود می‌شود. به همین دلیل با این پیام مواجه خواهید شد: “ You need to format the disk in drive X:before using it”. در مقاله رفع بدسکتور هارد، به صورت کامل به بررسی و نحوه رفع این خطا پرداخته‌ایم.

5. ویروس‌ها یا بدافزار

وجود بد افزارها نیز می‌تواند یک تهدید بسیار جدی برای فایل‌های ذخیره شده شما روی سیستم باشد. این موضوع باعث می‌شود تا پیام ارور فرمت اجباری هارد برای‌تان به نمایش دربیاید و مجبور به فرمت هارد شوید.

معمولا ارور فرمت حافظه در اکثر حافظه‌های ذخیره سازی به دلیل از دست رفتن فایل‌های سیستم پیش می‌آید. خطای فرمت را در انواع حافظه فلش مموری، SSD، کارت حافظه و هارد دیسک اکسترنال می‌توان دید.

خطاهای رایج فرمت دیسک و حافظه

عنوان خطاتوضیحات
Windows can’t format this drive, Quit any disk utilities or the programs that are using this drive and try again formattingویندوز نمی‌تواند این درایو را فرمت کند، از برنامه‌های کاربردی دیسک یا سایر برنامه‌هایی که از این درایو استفاده می‌کنند خارج شوید و دوباره روند فرمت کردن را امتحان کنید.
The volume roxer (X) logical drive currently in use. To force format of this volume click Yesدرایو منطقی volume roxer(X) در حال حاضر در حال استفاده است. برای فرمت اجباری این حجم بر گزینه Yes کلیک کنید.
Format error occurred at offset: 23خطای قالب در offset: 23 رخ داد.
The USB drive is not initializedدرایو USB راه اندازی نشده است.
You need to format the disck in drive H: before you can use itشما باید قبل از استفاده از حافظه، دیسک درایو H: را فرمت کنید.

مواردی که گفته شد، خطاهای رایجی هستند. هر کدام از این نوع خطاهای فرمت در موقعیت‌های مختلفی رخ می‌دهند. برخی هنگام فرمت درایو و برخی دیگر هنگام تلاش برای دسترسی به داده‌های درایو نمایش داده می‌شوند. گاهی اوقات حتی اگر برنامه یا فایلی را در آن درایو باز نکنید یا از آن استفاده نکنید، این خطا را دریافت خواهید کرد. در بیشتر موقعیت‌ها، درایو دستگاه ذخیره سازی قابل جابجایی خواهد بود.

در هنگام بروز ارور فرمتینگ، اگر با ارور RAW برخورد کردید، می‌توانید مقاله «RAW Error چیست» را مطالعه کنید.

روش‌های رفع مشکل ارور فرمت اجباری هارد

فرمت کردن هارد به منزله ایجاد یک فایل سیستم کاملا جدید و از بین رفتن تمام اطلاعات ذخیره شدن بر روی آن است. به همین دلیل پیش از انجام این کار، تمام اطلاعات باید به مکانی امن منتقل شوند. برای رفع ارور فرمت اجباری هارد دیسک و خلاصی از تکرار این پیغام، روش‌های مختلفی وجود دارد که کاربردی‌ترین آن‌ها را در ادامه گفته‌ایم.

1. رفع مشکل ارور فرمت هارد دیسک با روش CHDK

یکی از راه حل‌های رفع فرمت با استفاده از روش چک فایل سیستم CHDK می‌باشد. البته گاهی اوقات در صورت فرمت شدن هارد می‌توان اطلاعات هارد را بازیابی کرد:

  • ابتدا بر روی درایوی که ارور فرمتینگ دیسک دارد کلیک راست کرده، سپس گزینه Properties را انتخاب می‌کنیم.
  • در پنجره Properties به تب Tools بروید و سپس در بخش Error-checking گزینه Check now را انتخاب کنید.
  • به پنجره‌ای جدید به نام Check Disk “Name Disk” هدایت می‌شوید که باید گزینه Automaticallyb fix file system errors را فعال کنید و در آخر عملیات گزینه Start را کلیک کنید.

2. استفاده از نرم افزارهای کاربردی

استفاده از نرم افزارهای کاربردی هم می‌تواند به برطرف شد ارور فرمت کمک کند. برنامه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. یکی از این برنامه‌ها EaseUS Partition Master هست. بعد از نصب و اجرای نرم افزار، روی درایو مربوط به حافظه‌ی آسیب دیده کلیک کنید. سمت چپ نرم افزار، منویی دیده می‌شود که باید گزینه‌ی Clone Partition را انتخاب کنید. بعد از استفاده از EaseUS Partition Master باید از نرم افزار دیگری به نام Mini Tool هم برای حذف ارور فرمت اجباری هارد استفاده کنید. در این برنامه، روی گزینه‌ی Check file System کلیک کنید تا فایل‌هایتان نمایش داده شوند.

3. رفع خطای فرمت توسط مرکز بازیابی اطلاعات

با در نظر گرفتن اهمیت اطلاعات‌تان پیشنهاد می‌کنیم که این امر را به کارشناسان بازیابی اطلاعات بسپارید. چرا که در صورت فرمت شدن حافظه، امکان ریکاوری اطلاعات بسیار کم می‌شود. مهندسان مرکز بازیابی اطلاعات امداد سیستم، تمام خدمات مرتبط با ریکاوری و تعمیر هارد و انواع حافظه را به کاربران ارائه می‌دهد. کارشناسان مجرب این مرکز، از روش‌ها و برنامه‌های جدید ریکاوری استفاده می‌کنند و اطلاعات حذف شده از انواع حافظه را بازیابی می‌کنند. البته به شرط این‌که داده جدیدی روی حافظه ریخته نشده باشد.