خطای عدم دسترسی Access Denied چیست؟

رفع ارور Access Denied در ویندوز

اشتراک گذاری فایل در ویندوز برای همه‌ی کاربران کامپیوتر، کاری ساده و تکراری است. کاربر با چند کلیک می‌تواند فایل‌هایش را برای دیگری ارسال کند. ولی گاهی اوقات اشتراک گذاری فایل با مشکل مواجه شده و شما را متوقف می‌کند. یعنی شما در اشتراک گذاری، جابجایی و یا حتی کپی کردن فایل با خطای عدم دسترسی Access Denied مواجه می‌شود. با دیدن این خطا امکان ارسال، کپی و یا حتی حذف فایل را هم نخواهید داشت. در این مقاله می‌خواهیم به خطای عدم دسترسی، دلیل وجود آن و رفع این خطا بپردازیم.

مشکل Access is denied چیست؟

ارور access denied، مشکلی رایج در سیستم عامل‌های ویندوز است که به شما اجازه‌ی دسترسی به یک فایل یا پوشه را نمی‌دهد. در خطاهای ویندوز معمولا با کد خطای مربوط به مواجه می‌شویم که با سرچ کد خطا می‌توان مشکل را حل کرد. اما در خصوص خطای عدم دسترسی با توجه به اینکه شما کد خطایی دریافت نمی‌کنید، پی بردن به دلیل وجود خطا کمی مشکل است. به همین دلیل رفع ارور access is denied برای کاربر عادی سخت خواهد بود. ما در مرکز ریکاوری هارد امداد سیستم عمده‌ترین و رایج‌ترین دلایلی که ممکن است با این خطا رو به رو شوید را بررسی کرده و توضیح داده‌ایم.

دلایل بروز خطای Access denied

از عمده‌ترین دلایلی که باعث بروز خطای عدم دسترسی می‌شوند خرابی سیستم فایل است. همچنین گاهی اوقات زمانی ارور access denied ویندوز رخ می‌دهد که مالکیت فایلتان تغییر کرده باشد و یا شما دسترسی لازم برای ایجاد تغییرات در آن را نداشته باشید. از طرفی ممکن است فایل یا فولدر مورد نظر آسیب دیده و یا حتی رمزنگاری شده باشد. حمله‌ی بدافزارها یا ویروس‌ها نیز در بروز این خطا دور از ذهن نیست.

گاهی اوقات تغییراتی که از آنتی ویروس‌ها روی فولدرها اعمال می‌شود، نیز می‌تواند منتهی به این مشکل شود. برای اینکه ببینید آیا تنظیمات اشتباه آنتی ویروس موجب محدودیت دسترسی شده است یا خیر باید آن را بررسی کنید. یک بار آنتی ویروس خود را غیر فعال کرده و مجددا وارد پوشه شوید. سپس ببینید که آیا مشکل access denied برطرف شده است یا خیر.

چطور ارور Access denied در ویندوز را برطرف کنیم؟

حالا که چرایی بروز این خطا را می‌دانیم، چطور باید سیستم را به حالت عادی بازگردانیم و به فایل‌ها و فولدرهای خود دسترسی پیدا کنیم؟ بسیاری از کاربران ویندوز 10 نیز به دنبال راه حلی برای رفع ارور access is denied در ویندوز 10 هستند. 4 روش برای رفع ارور access is denied به شما پیشنهاد می‌دهیم.

1.خرابی سیستم فایل یکی از خطاهای ویندوز

سیستم فایل یکی از مهم‌ترین بخش‌های ویندوز است. ممکن است در اثر دلایل مختلف، سیستم فایل برخی از پوشه‌ها و فایل‌های شما دچار مشکل شوند و به شما اجازه دسترسی به بخش‌های مورد نظر را ندهند. بنابراین در خصوص این مشکل می‌توانید با استفاده از دستور CHDSK بر روی فایل یا پوشه مورد نظر اقدام به رفع خطا کنید.

خطای عدم دسترسی Access Denied چیست؟

2. تغییر مجوز دسترسی در ویندوز

این خطا معمولا زمانی ظاهر می‌شود که قصد ویرایش فایل مانند کپی‌، انتقال یا حذف را داشته باشید در حالی که امتیازات کافی برای انجام این کار را ندارید. اگر شما به عنوان مالک و ادمین سیستم وارد نشده باشید امکان ایجاد تغییرات و صدور مجوزها را ندارید و برای رفع این مشکل باید مالکیت‌ها و مجوزهای لازم را به کاربر مورد نظر بدهید. مجوزها قوانینی هستند که تعیین می‌کنند آیا می‌توانید به فایل‌ها و پوشه‌ها دسترسی داشته باشید یا خیر. برای باز کردن یک فایل، باید مجوز خواندن را داشته باشید. برای تغییر مجوزهای یک فایل یا پوشه، این مراحل را دنبال کنید.

مهم : برای تغییر مجوزها در فایل‌ها و پوشه‌ها باید به‌عنوان مدیر وارد شوید.

 1. فایل یا پوشه را انتخاب و کلیک راست کنید و سپس روی Properties کلیک کنید.
 2. روی تب Security ضربه بزنید یا کلیک کنید.
 3. در قسمت نام‌های گروه یا کاربری، روی نام خود کلیک کنید تا مجوزهایی را که دارید مشاهده کنید.
 4. روی Edit کلیک کنید، روی نام خود کلیک کنید، کادرهای بررسی مجوزهایی را که باید داشته باشید را انتخاب کنید و سپس روی OK کلیک کنید.

نکته : ممکن است حتی در کاربر سرپرست (Administrator) هم برای شما این اتفاق بیافتد که با مراجعه به قسمت Security در تنظیمات فایل یا پوشه مورد نظر می توانید اقدام به رفع این مشکل کنید.

3. بررسی جوازهای دسترسی

بررسی کنید که آیا جوازهای لازم برای باز کردن فایل‌ها و فولدرها را دارید یا خیر. اگر نام کاربری خود را نمی‌بینید، باید آن را به صورت دستی اضافه کرده و جوازهای دسترسی را تغییر دهید.

4. غیر فعال کردن آنتی ویروس

آنتی ویروس‌ها می‌توانند از سیستم شما در مقابل ویروس‌ها و بدافزارها محافظت کنند. در عین حال، می‌توانند مشکل Access Denied در ویندوز را هم به وجود بیاورند. آنتی‌ویروس را موقتا غیر فعال کنید. اگر ارور عدم دسترسی ظاهر نشد باید آنتی ویروس را حذف کنید و آنتی ویروس دیگری را نصب کنید.

تغییر ویندوز یا نصب همزمان دو سیستم عامل

ویندوز سیستم خود را ارتقا داده‌اید؟ ویندوز جدیدی علاوه بر ویندوز قدیمی خود نصب کرده اید؟ با خطای عدم دسترسی با برخی از فایل‌ها بخاطر تغییر مالکیت کاربری مواجه شدید؟

برای احیا و بازگردانی فایل‌های خود یک راه حل ساده داریم. در درایو محل نصب ویندوز رفته و پوشه مربوط به قبل از انجام عملیات با اسم Windows.Old را پیدا کرده و به فایل‌های خود مانند قبل از اعمال تغییرات دسترسی داشته باشید.

رمزگذاری روی فایل و یا پوشه در خطای ویندوز

اگر هنگام باز کردن فایل‌ها و پوشه‌های خود با خطای عدم دسترسی مواجه شدید یکی از راهبردهای پیشنهادی بررسی رمزگذاری محتوا توسط سیستم است. ممکن است سیستم عامل شما بطور خودکار فایل و پوشه شما را رمز گذاری کرده باشد و اجازه دسترسی به شما را ندهد. برای بررسی رمزگذاری محتوا به بخش تنظیمات بروید و مراحل زیر را پیش ببرید:

 1. ویژگی فایل یا پوشه (Properties)
 2. سربرگ عمومی (General)
 3. وارد بخش Advanced شوید.
 4. گزینه آخر یعنی Encrypt Contents to secure data را بررسی کنید.

اگر این گزینه فعال باشد باید با همان کاربری که این عملیات انجام شده است ( معمولا مدیر سیستم یا یوزر ادمین ) تیک این گزینه را برداشته تا رمزگذاری محتوا غیر فعال شود تا مجددا دسترسی داشته باشید. البته برای جلوگیری از دسترسی همگان یا سایر کاربران می‌توانید با یوزری که مد نظر است این گزینه را فعال کنید تا گواهی دسترسی فقط به شما داده شود.

بدافزار یا ویروس در خطای ویندوز

گاهی اوقات، خطای Access Denied در ویندوز 10 یا 11 نیز ممکن است به دلیل حمله بدافزار یا ویروس به رایانه رخ دهد. بدافزارها یا ویروس‌‌ها ممکن است برخی از فایل‌‌ها یا پوشه‌ها یا برنامه‌ها را از عملکرد مسدود کنند. از این رو، هنگام تلاش برای دسترسی به فایل‌ها یا برنامه‌های آسیب‌دیده، خطای «Access Denied» را دریافت می‌کنید. در چنین شرایطی، می‌توانید برای ررفع ارور access is denied در ویندوز 10، اسکن سیستم را برای بدافزار یا ویروس با برخی از نرم افزارهای آنتی ویروس قدرتمند در رایانه اجرا کنید.

در این مطلب یاد گرفتیم که چطور از خطای Access Denied در ویندوز جلوگیری کنیم. امیدواریم که مطلب برای‌تان مفید بوده باشد. در صورتی که نیاز به مشاوره و راهنمایی بیشتری داشته باشید می‌توانید با کارشناسان ما در امداد سیستم تماس برقرار کرده و راهنمایی لازم را کسب کنید.

سوالات متداول

Access denied یعنی چه؟

خطای عدم دسترسی یا Access Denied، مشکلی در سیستم عامل‌های ویندوز است که اجازه‌ دسترسی به فایل یا پوشه را به شما نمی‌دهد.

10 نظر در مورد “رفع ارور Access Denied در ویندوز“

 1. سلام من یه پرینتر نصب کردم اومده جایگزین درایو سی من شده و پوشه هایی رو که در درایو سی ذخیره کردم نمیبینم لطفا کمک کنید

 2. سلام
  من بعد از عوض کردن کانفیگ لپ تاپم همونا برام ویندوز نصب کردن بعد الان میخواستم یک بازی را نصب کنم با خطای کد ox80070422 مواجه شدم گفتم شاید مشکل از آپدیت نشدن ویندوزم بوده بعد از سرچ های فراوان رفتم داخل services سیستمم بعد برای فعال کردن ویندوز آپدیتم دوباره خطای Access is denied میده باید چیکار کنم ؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   تشریف ببرین همونجایی که ارتقا لپ‌تاپ رو انجام دادند، احتمالا قطعات باهم سازگار نیستند یا کیفیت مطلوبی ندارند.

 3. سلام من خودم رفتم توی security و یه درایو رو محدود کردم و الان نمیتونم بازش کنم و پیغام access is denied برام میاد باید چکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *