ریکاوری فایل های حذف شده

ریکاوری فایل های پاک شده

برای دستیابی مجدد به اسناد پاک‌ شده نیاز است که با راه‌های ریکاوری فایل تا حدودی آشنا باشید. در این صورت می‌توانید با انجام چند مرحله ساده، به آسانی فایل‌هایی را که از دست داده‌اید و اکنون به آن‌ها نیاز دارید را بازیابی کنید. برای دستیابی مجدد به این اسناد به دانستن چه اطلاعاتی نیاز داریم؟ تنها کافی است بدانید فایلی که آن را پاک کرده‌اید دارای چه فرمتی است؛ سپس بر این اساس قسمت مربوط به بازیابی آن که در متن حاضر به طور کامل و به ساده‌ترین روش توضیح داده شده است را انجام دهید.

ریکاوری فایل اکسل Excel

برای بازیابی فایل اکسل، بر اساس توانایی و تسلط خود بر کامپیوتر و لپ تاپ می‌توانید یکی از راهکارهای ارائه‌شده را برای ریکاوری اسناد پاک شده اکسل را انتخاب کنید.

 • اگر پیش از آن که عمل ذخیره‌سازی فایل را انجام دهید آن را ببندید، باید از Recover Unsaved Workbooks استفاده کنید تا مجددا بتوانید به فایل اکسل مورد نظر دسترسی پیدا کنید.
 • راه‌حل دیگر مراجعه به قسمت فایل (File) و سپس قسمت Open است. به قسمت اخیر یا recent بروید. در انتهای صفحه گزینهRecover Unsaved Workbooks برای شما نمایش داده می‌شود. با کلیک روی آن می‌توانید تمامی فایل‌های اکسل که آن‌ها را ذخیره نکرده‌اید را مشاهده کنید. اگر در این قسمت فایل مورد نظر خود را یافتید، آن را سریعا ذخیره کنید.
 • می‌توانید از طریق وان درایو (One drive) نیز به فایل اکسل پاک ‌شده یا ذخیره ‌نشده دسترسی پیدا کنید. اما نیاز است که از پیش گزینه پشتیبان‌گیری توسط وان درایو را فعال کرده باشید. اگر این گزینه در سیستم شما فعال نیست، می‌توانید همین حالا آن را فعال کنید.
  در این صورت اگر در آینده مجددا با این مشکل روبه‌رو شوید، خواهید توانست سریعا به آن دسترسی پیدا کنید. برای این کار نیاز است وارد پوشه‌ای شوید که آن را برای ذخیره‌سازی انتخاب کرده‌اید. پس از کلیک راست روی فایل مورد نظرتان گزینه Version history را انتخاب کنید. اکنون می‌توانید با انتخاب گزینه بازیابی یا Restore فایل را در قسمت دلخواهتان ذخیره کنید.

اگر این روش‌ها را امتحان کردید اما همچنان موفق به دسترسی به فایل موردنظرتان نشدید، ممکن است فایل اکسل مورد نظر شما به‌ طور کامل حذف شده باشد. در این صورت امکان ریکاوری فایل وجود ندارد و تنها می‌توانید عمل پشتیبان‌گیری را برای دیگر فایل‌هایی که احتمال حذف ‌شدن آن‌ها وجود دارد انجام دهید.

ریکاوری فایل ورد Word

بهتر است برای پیشگیری از حذف فایل‌های ورد، گزینه Auto save یا همان ذخیره‌سازی خودکار را در سیستم خود فعال کنید. در این صورت همیشه فایل‌های شما به صورت خودکار ذخیره خواهند شد و دیگر نیازی نیست که این کار را به صورت دستی انجام دهید. اما درصورتی که این گزینه را فعال نکرده‌اید می‌توانید برای بازیابی فایل‌ Word پاک ‌شده و ذخیره نشده از روش‌ زیر استفاده کنید.

می‌توانید بدون استفاده از نرم‌افزار و برنامه‌های خارجی به فایل مدنظرتان دسترسی پیدا کنید؛ زیرا مایکروسافت (Micro soft) از ابزار‌ها و ویژگی‌هایی برخوردار است که برای ریکاوری فایل ورد به شما کمک می‌کند. وارد قسمت Recycle Bin یا همان سطل زباله شوید. یکی از ویژگی‌های فایل حذف ‌شده نظیر نام، نوع یا تاریخ حذف آن را در قسمت سرچ وارد کنید. با کلیک روی فایل می‌توان آن را به آسانی بازیابی کرد.

همین حالا گزینه Auto Drive را در سیستم خود فعال کنید تا در هنگام بروز این مشکل مجبور به استفاده از نرم‌افزارها و روش‌های پیچیده نباشید. درصورت عدم نتیجه‌گیری از این روش‌ها می‌توانید سیستم خود را به یکی از افراد ماهر در این زمینه نشان دهید تا به شما در بازیابی اسناد حذف شده ورد کمک کند.

ریکاوری فایل RAR

RAR از پرکاربردترین فایل‌هایی است که برای جابه‌جایی و انتقال فایل‌ها از آن استفاده می‌کنیم. اگر فایل RAR از روی گوشی، کامپیوتر یا لپ تاپ پاک شود آیا امکان دسترسی مجدد به آن وجود دارد؟ بله؛ تنها کافی است بر اساس مهارت و تسلط خود بر سیستم یکی از روش‌هایی که ذکر می‌کنیم را انتخاب کنید.

 • نصب و استفاده از یکی از برنامه‌های PowerArchiver، DiskInternals ZIP Repair، Zip2Fix، Object Fix Zip، Remo Repair RAR، DataNumen RAR Repair، SysInfoTools Archive Recovery، RAR Repair Tool و ALZip.
 • برای استفاده از این روش می‌توانید هنگام ساخت فایل، قابلیت Recovery Records را به آن اضافه کنید. با افزودن این قابلیت حجم نهایی فایل به اندازه ۳ درصد افزایش پیدا می‌کند. با استفاده از این قابلیت در کنار برنامه winRAR می‌توانید ریکاوری فایل RAR را انجام دهید.

علاوه بر این ۲ روش، می‌توانید از ابزارهای تعمیر فایل نیز برای بازیابی فایل‌های RAR استفاده کنید. Parity files گزینه‌ای مناسب برای تعمیر و بازیابی فایل‌های RAR است. این برنامه را روی سیستم خود نصب کنید و نگران طرز استفاده از آن نباشید. زیرا کار‌کردن با آن بسیار راحت بوده و دارای راهنما است.

اگر از لپ تاپ برای بازیابی فایل‌ها استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که باتوجه به نوع سیستم، نسخه ۳۲ یا ۶۴ بینی را دانلود و نصب کنید.

ریکاوری و بازیابی فایل های RAR

ریکاوری فایل در ویندوز ۱۰

برای ریکاوری فایل در ویندوز 10 راه‌های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به فایل‌های پاک‌شده دسترسی پیدا کنید. باتوجه به میزان تسلط خود بر سیستم و قابلیت‌های آن می‌توانید یکی از این روش‌ها را انتخاب کنید.

 • مراجعه به سطل زباله؛ هر فایلی را که از سیستم خود پاک می‌کنید، تا مدت‌زمان مشخصی در سطل زباله سیستم قابل دسترسی است. روی فایلی که به دنبال آن هستید کلیک کنید و پس از آن گزینه بازیابی را انتخاب کنید.
 • گزینه Undo delete برای بازیابی فایل‌ها بسیار کاربردی است. اما تنها در مواقعی می‌توانید از این گزینه استفاده کنید که سیستم خود را خاموش یا راه‌اندازی مجدد نکرده باشید. در غیر‌این‌صورت استفاده از این برنامه برای شما کارایی ندارد.
 • روش cmd از محبوبیت زیادی میان افراد برخوردار نیست. اما این موضوع دلیل بر عدم کارایی آن نخواهد بود. با استفاده از گزینه Command line می‌توانید بدون استفاده از گزینه‌ها و برنامه‌های شخص ثالث فایل‌های پاک‌شده در ویندوز ۱۰ را بازیابی کنید.
 • Disk drill از جمله برنامه‌های شخص ثالث برای بازیابی فایل‌های پاک‌ شده در کامپیوتر است.

به جز این ۴ روش، می‌توانید از گزینه File History برای بازیابی فایل‌ها استفاده کنید. این گزینه به‌طور خودکار از فایل‌های شما پشتیبان تهیه می‌کند. این فایل‌ها در یک پوشه مشخص ذخیره می‌شوند و هنگامی‌ که به آن‌ها نیاز دارید می‌توانید آن‌ها را در پوشه مربوطه بیابید.

ریکاوری فایل با فرمت bak، exe، pdf، psd و db

هنگام پاک ‌‌شدن فایل‌ها و اسناد با فرمت‌های مختلف از گوشی، لپ‌تاپ و کامپیوتر سعی کنید که هیچ اقدامی انجام ندهید. یعنی نه آن را راه‌اندازی مجدد (Restart) کنید، نه در بخش‌های مختلف به دنبال آن بگردید و هیچ فعالیت دیگری نیز انجام ندهید. در این شرایط باید راه‌حل بازیابی مرتبط با فرمت آن را به دقت مطالعه کنید و پس از آن برای ریکاوری فایل اقدام کنید.

 • ریکاوری فایل با فرمت bak: نرم‌افزار‌های مختلفی برای بازیابی فایل‌هایی با فرمت bak استفاده شده است. اما هیچ‌کدام از آن‌ها نتوانسته‌اند امکان دسترسی مجدد به این برنامه‌ها را فراهم سازند. به همین دلیل اگر به دنبال بازیابی فایل‌هایی با فرمت bak هستید می‌توانید روش‌هایی که برای سایر فرمت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد را تست کنید. در این صورت ممکن است به نتیجه دلخواه برسید.
 • ریکاوری فایل exe: نصب و استفاده از نرم‌افزار File rescue این امکان را به شما می‌دهد که به‌راحتی از بتوانید فایل با فرمت exe را بازیابی کنید. این نرم‌افزار به اندازه‌ای قوی است که می‌توانید برای بازیابی فایل Shift delete شده نیز از آن استفاده کنید. این نرم‌افزار روی سیستم‌عامل ویندوز کار می‌کند. به همین دلیل اگر می‌خواهید فایل‌های شیفت دیلیت‌شده با فرمت exe را در تلفن‌همراه خود که دارای سیستم‌عامل اندروید یا iOS است بازیابی کنید، باید آن را به عنوان یک حافظه خارجی از طریق کابل USB به کامپیوتری که این برنامه روی آن نصب و آماده اجرا است متصل سازید.
 • ریکاوری فایل pdf: اگر گزینه recycle bin در سیستم فعال است به سراغ سطل زباله بروید و در آنجا به دنبال فایل پاک‌شده بگردید. در صورت فعال ‌بودن گزینه پشتیبان‌گیری یا همان Backup می‌توانید به قسمت مربوطه بروید و فایل را در آنجا بیابید. می‌توانید از نرم‌افزارهای طراحی‌شده برای بازیابی pdf نظیر Quick scan نیز استفاده کنید.
 • ریکاوری فایل psd: اولین و ساده‌ترین راه‌حل برای یافتن تصویری که آن را در حافظه داخلی و قسمت فوتوشاپ (photoshop) ذخیره کرده‌اید این است که در برنامه مدیریت فایل‌ها یا فایل‌های شخصی به قسمت اخیرا یا Recently بروید و گزینه Open recently را انتخاب کنید. اکنون فایل psd مورد‌نظر را برای ریکاوری در این قسمت بیابید. Autosave نیز از جمله قابلیت‌هایی است که در هنگام پاک‌شدن پی‌اس‌دی به بازیابی آن کمک می‌کند. در صورت عدم نتیجه‌گیری از این روش‌ها، به دنبال نرم‌افزار ریکاوری فایل با فرمت psd بگردید و از آن‌ها کمک بگیرید.
 • بازیابی فایل db: پشتیبان‌گیری از این نوع فایل‌ها نیز می‌تواند راهکار فوق‌العاده‌ای برای دستیابی مجدد به آن‌ها پس از پاک‌شدن باشد.

در صورتی که برای بازیابی فایل با فرمت‌های مختلف موفق به بازیابی آن از طریق راه‌های گفته‌شده نشدید، می‌توانید به مراکزی که بازگردانی فایل را انجام می‌دهند مراجعه کنید. زیرا ممکن است این افراد راهکاری برای دسترسی مجدد به فایل‌ها بدانند که ما از آن‌ها بی‌خبر باشیم. مرکز فوق تخصصی ریکاوری و بازیابی اطلاعات امداد سیستم با استفاده از دانش چندین ساله و تکنولوژی به روز، آماده رفع مشکلات مربوط به بازیابی اطلاعات است.

ریکاوری و بازیابی فایل psd

بازیابی فایل Cut شده از کامپیوتر

استفاده از برنامه‌ها و نرم‌افزارهایی که برای سیستم‌عامل ویندوز طراحی شده‌اند قابلیت بازیابی فایل‌ Cut شده از کامپیوتر را نیز دارند. اما به‌جز استفاده از نرم‌افزارهای خارجی، می‌توانید با رفتن به قسمت‌های مختلف در کامپیوتر و لپ‌تاپ خود به این فایل‌های مهم و از‌ دست ‌رفته دسترسی پیدا کنید.

ساده‌ترین راهکار مراجعه به قسمت Restore point است. به مسیری بروید که فایل پاک‌شده در آن قرار داشته است. پس از کلیک راست به سراغ گزینه Properties بروید. با کلیک روی تب Pervious Version می‌توانید نسخه‌هایی که از فایل مورد‌نظرتان وجود دارد را ببینید.

روش Command Prompt یا cmd اندکی پیچیده است. در صورتی که از روش Restore point، سطل زباله و فایل‌های اخیر برای ریکاوری فایل نتیجه نگرفتید می‌توانید از این روش استفاده کنید. کافی است عبارت cmd را در منو جستجو کنید. با کلیک راست روی برنامه مورد‌نظر، گزینه Run As Administrator را برگزینید. حالا عبارت با وارد‌کردن آدرس attrib -h -r -s /s /d drive letter:*.* و انتخاب گزینه اینتر می‌توانید فایل انتخاب‌شده را بازیابی کنید.

برگرداندن فایل Replace شده

احتمالا شما نیز هنگام ذخیره فایل جدید متوجه شده‌اید که نمی‌توان دو فایل را با یک نام ذخیره کرد. در صورتی که بخواهیم فایل دوم را با همان نام ذخیره کنیم فایل اول حذف خواهد شد و دسترسی به آن اندکی دشوار می‌شود؛ زیرا راهکار‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها بتوانید فایل را بازیابی کنید.

اگر فایل روی حافظه خارجی نصب بوده است و می‌خواهید ریکاوری فایل‌های پاک ‌شده آن را انجام دهید نیاز است آن را به سیستم متصل کنید. در غیر این صورت شما می‌توانید به‌راحتی برنامه را اجرا و باقی مراحل را طی کنید.

برگرداندن فایل Hidden یا مخفی

ممکن است برخی فایل‌ها در حافظه شما مخفی شده باشند. اکنون که به دنبال خارج‌ کردن آن‌ها از حالت مخفی هستید روش‌هایی که در این قسمت ذکر می‌کنیم می‌تواند برای شما کارآمد باشد. می‌توانید تمامی این روش‌ها را امتحان کنید تا توسط یکی از آن‌ها به نتیجه دلخواهتان برسید.

استفاده از cmd بالاترین بازدهی را نسبت به سایر روش‌ها داشته است. ابتدا عبارت cmd را در قسمت جستجوی صفحه اصلی بنویسید و دکمه اینتر را فشار دهید. در صفحه‌ای که باز می‌شود آدرس .: attrib –h –r –s/s/d x را وارد کنید. در این عبارت به جای X نام درایوی که مدنظر شما است را وارد کنید. به همین سادگی فایل‌های مخفی‌شده به شما نمایش داده خواهند شد.

استفاده از Hidden Files and Folders نیز می‌تواند کارآمد باشد. به قسمت File explorer بروید. فایل‌های مخفی‌شده در این قسمت قابل مشاهده هستند. به همین سادگی شما می‌توانید ریکاوری فایل‌های مخفی‌شده را انجام دهید. این روش‌ها در ویندوز ۱۱، ۱۰، ۸ و ۷ قابل اجرا هستند.

سخن پایانی

ریکاوری فایل و دستیابی مجدد به آن‌ها کار چندان دشواری نیست. اما اگر آشنایی شما با نحوه بازیابی بسیار کم است یا هیچ‌گونه اطلاعاتی در این باره ندارید بهتر است انجام آن را به افراد خبره و فعال در این زمینه بسپارید. البته با توضیحات کاملی که برای هر فرمت در این متن در اختیار شما قرار گرفت با رعایت نکات آن می‌توانید خودتان عمل بازیابی را انجام دهید. روش‌های ذکر‌شده برای سهولت دسترسی شما به اسنادتان است. پس سعی کنید در جهت مثبت و برای رفع مشکلات از آن‌ها استفاده کنید.

ریکاوری اسناد پاک شده

با توجه به تمامی دلایل حذف و خرابی فایل اسناد شما، تیم تخصصی و فنی امداد سیستم قادر به بازیابی و ریکاوری اسناد پاک شده و حذف شده شما است. ریکاوری فایل پی دی اف PDF، ریکاوری اسناد اندروید و IOS، ریکاوری اسناد فلش مموری، بازیابی اسناد آفیس و Word، متن، یادداشت و … . برای اطلاعات بیشتر میتوانید خدمات ما در زمینه ریکاوری اطلاعات و پزشکی قانونی دیجیتال را در این صفحات مطالعه کنید!

سوالات متداول

چگونه اسناد حذف شده را برگردانیم؟

روش ریکاوری فایل و اسناد حذف‌شده باتوجه به فرمت آن‌ها و سیستمی که از آن استفاده می‌کنید متفاوت است. برای هر نوع فایل می‌توانید قسمت مربوط به آن که در این متن به‌طور کامل توضیح داده شده است را مطالعه کنید.

16 نظر در مورد “ریکاوری فایل های پاک شده“

 1. سلام خسته نباشی ۳ تا فیلم حذف شده از گوشیم و گوشیم سطل زباله نداره اگه هم داره من بلد نیستم بیارمش،لطفا کمکم کنید

 2. سلام یک پوشه که داخلش چند فایل پی دی اف بود من تا دیشب باهاش کار میکردم اخرین بار یک فایل داخلش سیو کردم الان هر چی سرچ میکنم نیست. نه داخل ریسایکل بین نه داخل فایل ها و درایوهای دیگه. چیکار باید بکنم؟

  1. سلام
   اولین کاری که باید انجام بدید از آن درایو به هیچ عنوان استفاده نکنید.
   برای بازیابی اطلاعات به یک مرکز معتبر مراجعه کنید.

 3. سلام من پاورپوینتم هنگ کرد وریکاوری شد و اصلا چیزی از پاورپوینتم نموند. باید چیکار کنم؟

 4. سلام ببخشید داخل پوشه فایلهای پاورپوینت بود آن پوشه نیست هرچی می گردم نیست تعجب می کنم کجا رفت؟

  1. سلام.
   من فایل جدید را جایگزین فایل قبلی کردم، چطور میتونم فایل قبلیم را بازیابی کنم، هر دو فایل یک نام هستند. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چون فایل قبلی برام مهم است.

 5. سلام من از داخل برنامه فایل که محل ذخیره و کارت حافظه رو نشون میده، اونجا از داخل کارت حافظه یک پوشه رو اشتباه حذف کردم و از گالریم عکس و فیلم ها پاک شد. امکان بازگشت این حذف شده‌ها هست؟

 6. سلام من فایل صوتی ضبط شده ای رو از سطل اشغال voice memos پاک کردم امکان بازیابی وجود داره در ایفون؟

  1. سلام
   زمان زیادی نگذشته باشه و سریع اقدام کنید امکانش وجود داره.
   داخل سایت 10 نرم افزار ریکاوری گوشی معرفی شده استفاده کنید.
   قبلش حتما نسخه پشتیبان از گوشی تهیه شود.

 7. سلام من در برنامه رکورد. گوشی ایفن وویسی رو ادیت کردم که بخشیش رو بریدم، الان میخوام اصلاحاتی انجام بدم به کل صدا نیاز دارم. چطوری میتونم کل صدارو برگردونم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *