برای خیلی از ما پیش آمده است که خیلی اتفاقی فایل‌های مهمی را از روی سیستم یا گوشی پاک کرده باشیم. شاید با یک کلیک اشتباه تمام اسناد مهمی که به آن‌ها نیاز داشته‌ایم را از بین برده باشیم. در یکی دو دهه‌ی اخیر فایل‌‎های صوتی، از جمله مدارک و شواهدی هستند که در دادگاه‌ها بسیار استفاده می‌شوند. به همین دلیل کاربران زیادی به دنبال ریکاوری فایل‌های صوتی خود هستند. اما سوال این است که آیا می‌توان فایل‌های صوتی را بازیابی کرد؟ در این مقاله قصد داریم که به این موضوع بپردازیم و درصد موفقیت ریکاوری اسناد صوتی را بسنجیم.

ریکاوری صدا

دستگاه‌های ذخیره کننده صدا

دوربین‌های فیلمبرداری، دوربین‌های مداربسته DVR و NVR، گوشی‌های اندروید و iOS و جعبه سیاه هواپیما از نمونه دستگاه‌های ذخیره‌کننده‌ی صدا هستند. همچنین هارد دیسک درایو، SSD، انواع کارت حافظه گوشی، دستگاه‌های ضبط صدا و فلش مموری نیز توانایی ذخیره و ضبط فایل‌های صوتی را در خود دارند.

فرمت فایل‌های صوتی

فایل‌های صوتی در فرمت‌های مختلفی وجود دارند. هر کدام از این فرمت‌ها در دستگاه‌ها و پلتفرم‌های مختلفی قابل اجرا هستند. فرمت‌های MP3 ,WAV ,AAC ,M4A ,M4B ,OGG ,WMA ,AIFF ,FLAC ,ALAC ,WMA ,RA ,AMR ,FLA ,MPG از جمله این فرمت‌ها هستند.

چگونه فایل‌های صوتی را بازیابی کنیم؟

بازیابی صوت و صدا، به نوع دستگاهی که فایلها از آن حذف شده‌اند، بستگی دارد. اگر آن دستگاه یا سیستم قابلیت ریکاوری داشته باشد، باید به برگشتن اسناد و فایل‌هایمان امیدوار باشیم. اما با توجه به این که معمولا این نوع فایل‌ها در گوشی‌های تلفن همراه ضبط و ثبت می‌شوند، ریکاوری آنها کمی سخت است. شاید فقط از طریق نرم‌افزارهای مخصوص بازیابی بتوان این مدارک دیجیتال را برگرداند.

نرم افزارهای ریکاوری فایل صوتی

یکی از رایج‌ترین روش‌های بازیابی فایلهای صوتی، استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص این کار است. با کمک نرم‌افزارهای بازیابی می‌توانید صوت‌های خود را ریکاوری کنید. این نرم‌افزارها برای بازیابی فایل‌های صوتی حذف شده، از فناوری اسکن عمیق استفاده می‌کنند. در حال حاضر برنامه‌های زیادی برای ریکاوری صدا برای نسخه‌های اندروید، iOS و لپ تاپ‌ها عرضه شده‌اند. نرم افزار Android Data Recovery یکی از بهترین برنامه‌های ریکاوری صدای ضبط شده در گوشی اندروید است.
با کمک این برنامه‌ها، فایل‌های صوتی بدون دسترسی روت، قابل ریکاوری هستند. همچنین بعضی از این برنامه‌ها توانایی بازیابی خودکار مکالمات ضبط شده را نیز دارند. البته کیفیت صوت‌های بازیابی شده، متفاوت است. نوع نرم افزار، دلیل حذف فایل و حتی مدل گوشی می‌تواند در کیفیت ریکاوری موثر باشد. ‏با کمک این نرم‌افزارها، ریکاوری تمام فایل‌های صوتی امکان پذیر است. فایل‌های صوتی در فرمت‌های مختلف مانند MP3، MP4،WAVE ،RAW ،AAC برای موزیک، پیام صوتی، آهنگ زنگ، قطعه‌های صوتی و ضبط صدا و … در صورت پشتیبان‌گیری، قابل ریکاوری هستند.

مراحل ریکاوری صدا در آیفون

ابتدا نرم‌افزار بازیابی داده را دانلود و آن را روی سیستم خود نصب کنید. سپس به کمک کابل USB، گوشی آیفون خود را به کامپیوتر متصل کنید. بعد از این که رایانه شما آیفون را تشخیص داد، می‌توانید آن را روی سیستم ببینید. در این مرحله باید نرم‌افزار را باز کنید. حالا شما می‌توانید پرونده‌های پشتیبان‌گیری را مشاهده کنید. اکنون فایل‌های پشتیبان خود را انتخاب کرده و روند بازیابی را برای بازیابی فایل‌های صوتی خود شروع کنید. پس از چند لحظه این نرم‌افزار لیست فایل‌های پشتیبان شما را نشان می‌دهد. شما باید انواع پرونده‌های خود را انتخاب و سپس دکمه بازیابی را بزنید. با زدن این دکمه عملیات ریکاوری صداهای ضبط شده به پایان می‌رسد.

بازیابی صدای ضبط شده از گوشی سامسونگ

برای برگرداندن صدای ضبط شده از گوشی سامسونگ باید از نرم‌افزارهای ریکاوری مخصوص اندروید استفاده کرد. برای این کار نرم افزار Android Data Recovery را روی کامپیوتر نصب کنید. سپس با کمک کابل USB گوشی را به سیستم وصل کنید. بعد از شناسایی گوشی شما توسط کامپیوتر، برنامه ریکاوری را باز کنید و فرآیند اسکن را شروع کنید. پس از اتمام اسکن، می‌توانید لیست پرونده‌ها را مشاهده کنید. در این مرحله باید فایل‌های خود را انتخاب کنید. به همین راحتی فرآیند ریکاوری فایل صوتی ضبط شده در گوشی سامسونگ شما انجام خواهد شد.

ریکاوری صدا

شرکت‌های تولید کننده تجهیزات ضبط کننده صدا

 

Tascam

Olympus

Sangean

Sony

Zoom

Panasonic

BOSS

United OLY

SamSung

Leono

XtremeMac

RCA

GPX

Philips

iRiver

lander

Remax

Craig

Ruizu

Maxeeder

Sony-logo
Sangean
Tascam-logo
emsys.logo

توانایی مرکز امداد سیستم درریکاوری صدا

تیم تخصصی امداد سیستم توانایی بازیابی تمام فرمت‌های فایل صوتی را دارد. ریکاوری موسیقی، پادکست، کارائوکه Karaoke و سایر ضبط‌های صوتی نیز از عهده‌ی ما خارج نیست. ریکاوری فایل‌های صوتی موجود در Windows PC ،Mac، کارت SD ،SDXC ،SDH، درایو قلم، تلفن Android ،MP3 Player نیز در تخصص ماست. بسیاری از مراجعین ما هم درخواست بازیابی مکالمات ضبط شده را دارند. در این مورد باید گفت به اینکه آیا در کارت حافظه ذخیره شده است یا خیر، بستگی دارد. اگر در کارت حافظه ذخیره شده باشد ما عملیات ریکاوری مکالمات ضبط شده را انجام خواهیم داد.

سوالات متداول

صدای ضبط شده را چطور برگردانیم؟

در صورت نداشتن نسخه پشتیبان، تنها راه بازیابی صدای ضبط شده استفاده از نرم‌افزارهای ریکاوری است.

بهترین برنامه ریکاوری صداهای ضبط شده چیست؟

نرم‌افزار Android Data Recovery یکی از برنامه‌های مناسب برای ریکاوری صداهای ضبط شده است.