عدم‌شناسایی هارد توسط کامپیوتر می‌تواند ناشی از اشکال در اتصالات هارد، مثل کابل باشد. اگر ناشی از اتصال باشد، با یک جابجایی کابل ساده می‌توانید مشکل را برطرف کنید. اما اگر هارد دیسک شما یک مشکل داخلی مثل خرابی فریم‌ویر، بدسکتور، ایراد هد و موارد اینچنینی داشته باشد حتما نیاز به یک متخصص تعمیر هارد دارید.
خوشبختانه در اغلب موارد، اشکال دیتکت نشدن هارد (یا همان شناخته نشدن هارد) با اندک تنظیمات و تعمیرات هارد قابل رفع است. بازیابی داده‌های چنین هاردی نیز با موفقیت قابل انجام است. این نکته را در نظر داشته باشید که بازیابی دیتا را باید به متخصص بسپارید. در غیر این صورت ممکن است با یک کار غیر حرفه‌ای براحتی تمام اطلاعات‌تان از دست بروند.
عدم شناسایی هارد یا همان دیتکت نشدن هارد ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود که در این میان برخی از این علل شایع‌تر و برخی دیگر نادرترند. توصیه می‌شود در صورت مواجهه با چنین اشکالی در سیستم خود، در اسرع وقت دستگاه خود را به یکی از مراکز استاندارد در حوزه بازیابی تحویل دهید تا اقدامات مورد نیاز جهت بررسی هارد و عوامل مرتبط با آن انجام شود. مرکز تخصصی بازیابی امداد سیستم یکی از مجهزترین مراکز ریکاوری اطلاعات است. که می‌توانید به آن مراجعه کنید.

مطالعه بیشتر: چرا بعد از مدتی هارد کند می شود؟

دلایل عدم شناسایی هارد توسط کامپیوتر

برخی از شایع‌ترین علل ایجادکننده مشکل عدم شناسایی هارد عبارتند از:
1. تمیز نبودن کابل‌های هارد
2. خراب بودن کابل‌های اتصال
3. عدم چرخش دیسک هارد
4. خراب بودن قطعات سیستم
5. بدسکتور شدن هارد
6. خرابی و مشکل فیزیکی هارد
7. ویروسی شده
8. خراب شدن هد هارد
9. اضافه نشدن درایو هارد در ویندوز
10. اضافه نشدن درایو هارد در ویندوز
11. خرابی یا آپدیت نبودن فریمور
12. مشکل سیستم عامل یا پورت USB
13. خرابی موتور هارد

کابل اتصال در عدم شناسایی هارد

در زمان شناسایی نشدن هارد، ابتدا باید کابل و رابط اتصال هارد را بررسی کرد. ممکن کابل‌ها دچار خرابی یا قطع و وصلی شده باشد. در سیستم‌های خانگی باید کابل برق هارد و کابل انتقال دیتا یا همان ساتا SATA را بررسی کرد. در هاردهای اکسترنال چک کردن کابل USB لازم است. توصیه می‌شود، برای هاردهای اکسترنال، از کابل‌های اورجینال و رابط USB 3.0 به بالا استفاده کنید.

عدم شناسایی هارد

اضافه نشدن درایو هارد در ویندوز

نکته‌ای که خیلی ساده ولی با اهمیت است، اضافه شدن درایو هارد به ویندوز است. گاهی عدم شناسایی هارد دلیل خاصی ندارد و فقط نیاز به اضافه کردن دستی درایو به ویندوز است. برای این کار از مسیر زیر از وصل بودن هارد و اضافه شدن درایو اطمینان حاصل کنید.
ابتدا بر روی آیکن This Pc یا My Computer کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه Manage را انتخاب کنید.
سپس از پنجره باز شده در منوی سمت چپ قسمت Disk Management را انتخاب کنید. دستگاه‌هایی که به رایانه شما متصل هستند، نمایش داده می‌شوند. درایو یا هارد خود را شناسایی و روی آن کلیک راست کنید. از منوی باز شده گزینه‌ی Change Letter drive را انتخاب کرده و گزینه Add را بزنید.

خرابی هد در دیتکت نشدن هارد

یکی از مشکلات دیگری که در عدم شناسایی هارد تاثیر بسیاری دارد، خرابی هد است. خرابی هد ممکن است در پی بروز اتفاقاتی مانند ضربه، خاموش و جدا کردن ناگهانی هارد، نوسانات برق، حرکت و تکان دادن هارد هنگام اجرای عملیات رخ دهد. در پی این اتفاق ممکن است هد با صفحه‌ی پلتر درگیر شده یا حتی کاملا از بین برود.

برای تشخیص این مورد، بعد از اتصال هارد به رایانه، به صدای هارد گوش کنید. هر گونه صدای غیر عادی شنیدید هارد را جدا کرده و به یک متخصص بازیابی مراجعه کنید.

خرابی سوکت یا کانکتور اتصال برد

از دیگر دلایلی که باعث عدم شناسایی هارد می‌شود، خراب بودن سوکت یا کانکتور اتصال هارد است. ممکن است در پی اتصال‌های مکرر ( عمدتا در هارد اکسترنال ) خرابی سوکت و کانکتور برای شما پیش بیاید. در صورت چنین مشکلی دیگر از هارد استفاده نکنید و هارد خود را سریعا به یک متخصص هارد نشان دهید.

آپدیت نبودن درایور هارد و USB

یکی از دلایل دیگری که می‌تواند در عدم شناسایی هارد دیسک نقش داشته باشد، به روز نبودن درایورهای هارد یا USB است. برای تنظیم و آپدیت کردن این قسمت می‌توانید به قسمت Device Manager در Manage ویندوز مراجعه کنید. با تشخیص درایو مربوطه به هارد دیسک نسبت به بروز رسانی آن اقدام کنید.

خرابی کانکتور

عیب یابی هارد با مشکل شناخته نشدن هارد

در صورتی که هارد شما دچار خرابی‌های فیزیکی نظیر خرابی هد به دلیل ضربه خوردن باشد، در هیچ مرحله‌ای شناسایی نخواهد شد. خرابی‌های فیزیکالی هارد دیسک عموماً با صدای نابهنجار و غیرعادی همراه است. بنابراین شنیدن صدای غیرعادی یا صدا دادن هارد می‌تواند دلیل وجود خرابی در هد یا هارد دیسک باشد. در صورتی که شناخته نشدن هارد به دلیل خرابی‌های فیزیکی باشد، رفع ایراد هارد برای بازیابی اطلاعات آن با جراحی هارد انجام خواهد شد. در چنین شرایطی تعمیر هارد دیسک توصیه نمی‌شود. تعمیر هارد و بررسی اقدامات مورد نیاز جهت رفع مشکل شناخته نشدن هارد می‌بایست در یک محیط کاملا مجهز و توسط کارشناسان این حوزه انجام شود. مرکز ریکاوری هارد یکی از مجموعه‌های فعال و مجهز در حوزه بازیابی هارد است که تمامی خدمات بازیابی هارد را با گارانتی و ضمانت ارائه می‌نماید.

تعمیرات ایرادات فیزیکی هارد و ریکاوری هارد در امدادسیستم

مرکز ریکاوری هارد امداد سیستم

سرویس‌های ارائه شده در مرکز تخصصی ریکاوری امداد سیستم منحصر به موردی خاص نیست. کلیه خدمات تعمیر و جراحی هارد، رفع مشکل عدم شناسایی هارد دیسک، تعمیر هارد ضربه خورده و آسیب‌دیده در این مرکز ارائه می‌شود. همچنین تعمیر هارد با خرابی Read، تعمیر هارد دیسک با وجود بدسکتور، تعمیر هارد با پیغام فرمت دیسک، ریکاوری اطلاعات پاک شده انواع هارد جزو خدمات امداد سیستم است. متخصصین این مرکز تعمیر هارد با برد سوخته، تعمیرات هارد با مشکل کند بودن عملکرد، تعمیرات هارد با مشکل فرم ویر بر اثر دستکاری را نیز انجام می‌دهند. بعلاوه خدمات مرتبط با ریکاوری اطلاعات سایر ابزارها و گجت‌های پرکاربرد نظیر فلش، لپ تاپ و حافظه‌های دوربین‌های مدار بسته و فیلمبرداری نیز در این مرکز قابل دریافت است.

بازیابی اطلاعات حذف شده خود را به امدادسیستم، مجهزترین مرکز ریکاوری اطلاعات بسپارید.