برای خیلی از کاربران، پیش آمده که وقتی از فلش، هارد و یا رم خود استفاده می‌کنند، فایل‌های ذخیره خود را نمی‌بینند. این در حالی است که درایو مورد نظر، حجم اشغال شده را نشان می‌دهد. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی این موضوع پرداخته و به سوال این کاربران که می‌پرسند: ” چرا اطلاعاتم هست ولی نمایش داده نمی‌شود”، پاسخ دهیم.

اطلاعات نمایش داده نمی‌شود

 

رایج‌ترین دلایل عدم نمایش اطلاعات

بیشترین دلایلی که باعث عدم نمایش عکس و فیلم و یا اسناد ذخیره شده‌تان می‌شوند، عبارتند از:
1. بدسکتور
2. خرابی هد
3. خرابی سیستم فایل
4. ویروس یا بدافزار
5. درگاه اتصال
6. رم ریدر
7. منبع تغذیه
8. نوع سیستم عامل

بدسکتور

گاهی اوقات پنهان بودن فایل‌های یک درایو بخاطر این است که سیستم عامل نمی‌تواند اطلاعات درون درایو را بشناسد. این اتفاق بخاطر وجود بد سکتورها‌یی است که به دلایل مختلف می‌توانند بر روی سطح دیسک در هاردهای HDD ایجاد شوند. در واقع هارد دیسک‌ها داده‌های مغناطیسی را روی دیسک چرخان می‌خوانند. از آنجا که جهت‌گیری مغناطیسی روی دیسک مصون از خطا نیست، هرگونه به هم خوردن جهت‌گیری رسانه مغناطیسی، منجر به غیرقابل دسترس بودن سکتوری از دیسک می‌شود. ممکن است قسمتی که قرار است شما را به اطلاعات برساند، زیر یکی از این سکتورهای خراب باشد و به شما اجازه نمایش ندهد.
بدسکتور امری شایع در اکثر هارد دیسک‌ها است و برطرف کردن آنها دشوار است. اگر شما بخواهید این سکتور را خودتان تعمیر کنید، علاوه بر از دست دادن اطلاعات، آسیب بیشتری به حافظه وارد می‌شود.

خرابی هد

هد یک قطعه دیجیتالی است که وظیفه‌ی خواندن و نوشتن اطلاعات روی هارد دیسک را بعهده دارد. تمامی هارد دیسک‌ها دارای هد هستند که در مقاله اجزای داخلی هارد دیسک به آن پرداخته شده است .
وقتی هد نتواند یک سکتور را بخواند یا اصطلاحا ضعف داشته باشد، امکان خواندن اطلاعات برایش میسر نیست. خرابی هد ممکن است در پی بروز اتفاقاتی مانند ضربه، خاموش و جدا کردن ناگهانی هارد، نوسانات برق، حرکت و تکان دادن هارد هنگام اجرای عملیات رخ دهد. در پی این اتفاق ممکن است هد با صفحه‌ی پلتر درگیر شده یا حتی کاملا از بین برود. یعنی ممکن است اطلاعات وجود داشته باشند اما دسترسی به آن ممکن نباشد. در این مواقع برای بازگرداندن اطلاعات نیاز به جراحی هارد دیسک است.

خرابی سیستم فایل

یکی دیگر از دلایلی که کاربران معترض‌اند که “اطلاعاتم هست ولی نمایش داده نمی‌شود!”، خرابی سیستم فایل است. سیستم فایل‌ها اولین ارجاع دهنده‌ی اطلاعات به آدرس‌های ذخیره هستند. بنابراین عموما مشکل عدم نمایش اطلاعات بیشتر به موضوع سیستم فایل برمی‌گردد.

ویروس‌ها و بدافزارها

ویروس‌ها یکی از دردسر ساز‌ترین مسائلی هستند که با آن سر و کار داریم و توسط افراد نادرست در حال گسترش‌اند. یکی از ویروس‌ها یا بدافزارها، ویروسی است که اطلاعات را مخفی می‌کند. در حال حاضر این ویروس پیشرفت‌های زیادی داشته و در برخی موارد حتی امکان ریکاوری را سلب می‌کند و اطلاعات دچار خرابی می‌شوند.
این نکته را در نظر داشته باشید که در این شرایط به هیچ عنوان نباید از آنتی ویروس و ابزارهای این چنینی برای پاکسازی حافظه استفاده کرد. به این دلیل که ممکن است با پاک کردن ویروس، همه‌ی اطلاعات از دست بروند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویروس‌ها و بدافزارها می‌توانید به مقاله‌ی ویروس باج افزار مراجعه کنید.

درگاه اتصال

درگاه‌های اتصال ناامن یکی دیگر از دلایلی است که در عدم نمایش اطلاعات، می‌توانیم به آن اشاره کنیم. به عنوان مثال یک کامپیوتر آلوده یا یک پورت خراب یا اتصال به موبایل می‌تواند درگاه‌های اتصال ناامن باشند. خوب است که نسبت به تهیه لوازم جانبی دقت بیشتری داشته باشیم.

رم ریدر

یکی از دغدغه‌های بزرگ عکاسان و فیلم برداران استفاده از ریدرهای نامناسب جهت انتقال اطلاعات به رایانه است. این موضوع در موارد عادی و کاربران عمومی نیز صدق می‌کند .رم ریدر یا کارت ریدر به تنهایی می‌تواند باعث به هم ریختن یا خرابی سیستم فایل و یا حتی خرابی کارت حافظه شما شود.

 

منبع تغذیه، جریان برق

هر حافظه دیجیتالی برای انتقال اطلاعات و عملکرد خود نیاز به جریان الکتریکی دارد. اگر این جریان نامناسب باشد باعث اختلال در فرایند حافظه می‌شود. با اتصال جریان نامناسب امکان دارد حافظه، دچار بدسکتور و خرابی سیستم فایل بشود. حتی در بسیاری از موارد شاهد بوده‌ایم که باعث سوختن حافظه اصلی می‌شود.

نوع سیستم عامل

گاهی نوع سیستم عامل هم نقش مهمی در عدم نمایش اطلاعات یک حافظه ذخیره سازی مثل فلش، هارد و رم دارد. در واقع سیستم عامل‌ها از نظر ریجستری و امنیت با هم متفاوت هستند و ممکن است اطلاعاتی که با کمک سیستم عامل دیگری ذخیره شده‌اند را نمایش ندهد.

یک راه حل ساده

در صورت بروز این اتفاق‌، بهترین و اولین راه حل، فعال سازی نمایش‌های فایل مخفی شده در سر برگ View در پنجره Explorer سیستم عامل ( ویندوز 10/11) است.

عدم نمایش اطلاعات فلش

پنهان شدن فایل‌ها در فلش چه علتی دارد؟

گاهی اتفاق می‌افتد که اطلاعات فلش مموری شما به هر دلیلی حذف شده است، اما فلش شما، کماکان فضای استفاده شده‌ای را نشان می‌دهد، در حالی که به هیچ داده‌ای دسترسی ندارید. عدم نمایش فایل ها و اطلاعات فلش می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.در واقع اتفاقی که افتاده این است که فایلهای موجود در فلش پنهان شده‌اند.
در ویندوز دو حالت برای مخفی کردن فایل‌ها وجود دارد. حالت اول پنهان کردن ساده است که اکثر کاربرها با آن آشنا هستند. حالت دوم پنهان کردن سیستمی است که برای پنهان کردن فایل‌ها، از تنظیمات سیستم عامل استفاده می‌شود.
بیشترین احتمال عدم نمایش فایل‌ها و اطلاعات فلش، آلوده شدن فلش یا سیستم شما به ویروس است. برخی از این ویروس‌ها علاوه بر این که فایل‌ها یا فولدرهای شما را آلوده می‌کنند، آن‌ها را پنهان نیز می‌کنند و با ایجاد یک میانبر خالی از آن‌ها (empty shortcut)، شما را به دردسر می‌اندازند.
در مورد پنهان شدن فایل‌ها در فلش، به موارد زیر هم می‌توان اشاره کرد:
1. فایل‌ها و پوشه‌ها بر روی سیستم شما پنهان (hidden) شده‌اند.
2. داده‌ها به صورت تصادفی پاک شده‌اند.
3. فایل‌ها توسط سیستم عامل رایانه شما تشخیص داده نمی‌شود.

ریکاوری اطلاعات پنهان شده‌ی هارد، فلش و رم

دقت کنید که در ابتدای امر ممکن است عدم نمایش اطلاعات خیلی خطرناک نباشد، ولی اقدام نابجای ما می‌تواند عواقب بدی را بدنبال داشته باشد. گاهی یک حرکت جزئی و ساده، ممکن است تمام اطلاعات ذخیره شده‌ی ما را غیر قابل بازگشت کند. پس با یک مشاوره‌ی کوتاه با متخصصان بازیابی، از دانش و تجربه‌ی آن‌ها استفاده کرده، و جلوی اتفاقات بد و یا پرداخت هزینه‌های زیاد را بگیرید.
مرکز ریکاوری تخصصی امداد سیستم یکی از اولین‌های دانش بازیابی در ایران، براحتی به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را بگیرید. مهندسین این مرکز با یک گفتگوی تلفنی در پاسخ به سوال کاربران که اطلاعاتم هست ولی نمایش داده نمی‌شود، با چند سوال علت را تشیخص می‌دهند. در نهایت با تشخیص درست و اقدامات لازم جلوی از دست رفتن عکس، فیلم، اسناد و پوشه‌های مهم شما را خواهد گرفت.