هارد دیسک درایو-هارد قدیمی

با هارد دیسک قدیمی خود چه کنیم؟

در شروع این مقاله ابتدا بهتر است بدانید هارد دیسک یا هارد درایو چیست؟! هارد دیسک hard disk drive با اسم مخفف HDD، ابزاری برای نگهداری اطلاعات است. میزان اطلاعاتی که روی هارد می‌توان ریخت، به حجم هارد دیسک‌ بستگی دارد. نحوه ذخیره سازی اطلاعات در هارد به صورت دائمی و پایدار است. در صورت قطعی برق و یا خاموش شدن سیستم، دیتا در هارد پاک نمی‌شود. ساختار هارد دیسک آسیب پذیر و حساس است به همین دلیل در اثر کوچک‌ترین ناهماهنگی دچار اختلال می‌شود. هارد دیسک‌ها عمر کوتاهی ندارند البته اگر خوب از آنها مراقبت کنیم.

با وجود دلایل و سوانح مختلفی که برای خراب شدن هارد دیسک‌ها وجود دارد، اما نکاتی برای نگهداری و افزایش طول عمر آنها نیز وجود دارد. برای آشنایی بیشتر به مقاله نگهداری و طول عمر هارد دیسک، مراجعه کنید.

آیا هارد دیسک‌های قدیمی قابل استفاده هستند؟

هاردهای قدیمی خود را دور نندازید. ابتدا از سلامت هارد دیسک خود مطمئن شوید. برای تست سلامت هارد دیسک درایو، برنامه‌ها و نرم افزارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید با نصب آنها بر روی ویندوز، از سلامت هاردتان مطلع شوید.

نرم افزارهایی برای اطلاع از سلامت هارد دیسک

 1. iskCheckup
 2. CrystalDiskInfo
 3. HD Tune Pro
 4. Windows Check Tools
 5. HDD Sentinel

ویندوز چک تولز (Windows Check Tools) به صورت پیش فرض بر روی همه‌ی نسخه‌های ویندوز موجود است. با اسکن کردن حافظه، مشکلات و بدسکتور های هارد را پیدا کرده و آن ها را رفع می‌کند.
برای دسترسی به این برنامه، وارد myComputer شوید. بر روی یکی از درایوها راست کلیک کنید. آخرین گزینه یعنی گزینه‌ی Propertise را انتخاب کرده و ازسربرگ tool گزینه Check را انتخاب کنید.
از کلید میانبر ویندوز + A از سلامت هارد دیسک خود مطلع شوید.
از طرفی بعضی از سازندگان هارد، برای هارد خود نرم افزارهای تخصصی طراحی کرده‌اند. با توجه به شرکت سازنده‌ی هارد دیسک، برنامه مورد نظر را نصب و استفاده کنید:

 • Western Digital
 • Seagate
 • Samsung
 • Toshiba

البته به منظور راهنمایی بیشتر درمورد هارد قدیمی‌تان بهتر است با متخصصین ما در مرکز ریکاوری امداد سیستم ارتباط برقرار نمایید. تخصص ما در امداد سیستم، ریکاوری هارد است. پس با قاطعیت به شما می‌گوییم که بهتر است ریکاوری هارد انجام دهید و یا اینکه از هارد کهنه خود استفاده کنید؟!

هارد درایو سالم است!

هنگامی که از سلامت هارد دیسک درایو خود مطمئن شدید، می‌توانید هاردتان را تغییر دهید. درصورتی که هارد دیسک شما اینترنال بود، آن را به هارد اکسترنال تبدیل کنید.

اگر هارد دیسک شما اکسترنال بود می‌توانید آن را به یک ذخیره ساز متصل به شبکه یا NAS تبدیل کنید. با ساختن چنین وسیله‌ای، اطلاعات موجود در حافظه از طریق وای فای WiFi برای سایر دستگاه‌ها به صورت بی سیم قابل دسترس است. برای اینکار شما می‌توانید یک باکس NAS خریداری کنید. البته اینکار برای شما هزینه‌هایی در بر خواهد داشت. در صورت تمایل به انجام این کار، می‌توانید هارد دیسک درایو خود را درون آن قرار دهید.

هارد نیاز به جراحی دارد!

اگر هارد دیسک‌تان صدای تق تق یا ویز ویز می‌دهد، ممکن است خراب شده باشد. برای درست کردن خرابی آن نیاز به جراحی هارد است. متخصصین امداد سیستم توانایی تعمیر و یا جراحی هر نوع هارد دیسک خراب را دارند. اگر با تایید متخصص دیگر هارد قابل تعمیر نبود، می‌توانید هارد را به عنوان اوراقی بفروشید.

با یک کامپیوتر قدیمی که قصد تعمیر آن را نداریم، چه کنیم؟

اگر تمام اجزای یک کامپیوتر قدیمی، به جز هارد آن غیر قابل استفاده شده باشد، می‌توانید هارد قدیمی‌تان را به هارد اکسترنال تبدیل کنید. برای این کار فایل‌های مهم‌تان را از روی درایو قدیمی جابه جا کنید. همینطور اگر هارد درایو جدیدی برای کامپیوتر خود خریده‌اید هم می‌توانید هارد قدیمی‌تان را به یک درایو اکسترنال تبدیل کنید.

چگونه هارد درایو را جایگزین کنیم؟

 1. برای تعویض هارد قدیمی با هارد جدید ، مراحل انجام کار به صورت خلاصه، به شرح زیر است:
 2. از تمام اطلاعاتی که قصد نگهداری آن‌ها را دارید، بکاپ تهیه کنید.
 3. هارد درایو قدیمی را جدا کنید.
 4. هارد درایو جدید را نصب کنید.
 5. حالا بکاپ اطلاعات را بازگردانی کنید.

با هارد دیسک قدیمی چه کنیم؟

هارد درایو (حافظه) قدیمی کامپیوتر خود را دور نیندازید. حتی اگر یک حافظه حالت جامد (SSD) جدید خریداری کرده‌اید و یا هارد دیسک (HDD) شما از کار افتاده است. با اندکی خلاقیت کاربردی جدید برای آن پیدا کنید. هارد قدیمی شما چه سالم و چه از کار افتاده باشد، هنوز هم قابل استفاده است.

با توجه به این که هارد درایور خراب باشد یا سالم، می‌توان کارهای مختلفی با آن انجام داد. اگر می خواهید هارد قدیمی خود را مجددا به کار بگیرید از ایده‌های زیر کمک بگیرید.

تبدیل هارد به یک حافظه قابل حمل

اگر هارد شما هنوز کار می‌کند، از به هدر رفتن فضای آن جلوگیری کنید. هنوز هم می‌توان آن را برای ذخیره اطلاعات به کار گرفت. اصلا لازم نیست هارد را در کیس کامپیوتر جدید خود قرار دهید، بلکه می‌توان با تبدیل آن به یک هارد اکسترنال، از فضایش بهره گرفت.

برای انجام این کار کافیست یک “باکس هارد” متناسب با حافظه خود خریداری کرده و هارد را به یک حافظه جانبی تبدیل کنید. قیمت این وسیله مناسب بوده و لازم نیست مقدار زیادی پول صرف کنید.

توجه: هر چقدر عمر هارد دیسک زیادتر باشد، احتمال به خطر افتادن اطلاعات موجود در آن بیشتر است. از هارد اکسترنال برای نگه‌داری نسخه پشتیبان یا اطلاعات مهم استفاده نمایید.

هارد دیسک خراب

اگر هارد شما کار نمی کند و خراب شده است، دیگر نمی توان برای ذخیره سازی اطلاعات از آن استفاده کرد. ولی هنوز هم قطعات فیزیکی هارد درایو ارزش دارند. برای بهره گیری از هر یک از ایده های زیر، باید هارد را باز کرده و قطعات آن را از هم جدا کنید.

 • گیره چوبی مغناطیسی برای چاقو ها: هارد دیسک‌ها دارای آهنرباهای نئودیمیومی بزرگ هستند. هر هارد درایو دارای دو آهنربای قوی است. با استفاده از این آهنرباها می‌توانید یک جای چاقوی مغناطیسی جالب برای آشپزخانه خود بسازید.
 • تبدیل قاب هارد به یک گاو صندوق مخفی: پس از این که تمامی قطعات موجود در هارد درایو را خارج کردید، می‌توان از قاب آن نیز استفاده‌ای جالب کرد. آن را به یک گاو صندوق مخفی تبدیل کنید که هیچ کس حتی فکرش را هم نمی کند. کافیست پس از تخلیه هارد، یکی از پیچ ها را در گوشه آن قرار دهید. اکنون پول یا اشیای مهم خود را در آن قرار داده و پس از بستن در، یکی دیگر از پیچ ها را ببندید.

تمام اجزای هارد دیسک قابلیت استفاده مجدد دارند. با کمی خلاقیت می‌توانید کارهای جالبی انجام دهید. فقط به خاطر داشته باشید که پیش از هرگونه اقدامی با یک فرد متخصص در غیرقابل استفاده بودن آن مشورت کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *