چه نوع حافظه ای برای نگه داری اطلاعات امن تر است ؟

چه حافظه‌ای برای ذخیره اطلاعات بهتر است؟

هر کدام از ما عکس، فیلم و فایل‌های مهمی داریم که نگران از دست دادن‌شان هستیم. برای‌مان مهم است که این اطلاعات مهم را کجا ذخیره کنیم که هیچ وقت حذف نشوند. شما عکس، فیلم، اسناد و فایل‌های مهم‌تان را کجا ذخیره می‌کنید؟ کامپیوتر؟ لپ تاپ؟ هارد؟ آیا خیال‌تان از امن بودن‌شان راحت است؟ به نظر شما بهترین حافظه برای ذخیره اطلاعات چه حافظه‌ای است؟ در این مطلب می‌خواهیم به معرفی انواع حافظه‌ها، مزایا و معایب هر کدام بپردازیم.

انواع حافظه‌هایی که برای ذخیره اطلاعات استفاده می‌شود:

 1. موبایل
 2. کامپیوتر و لپ تاپ
 3. هارد اکسترنال
 4. هارد SSD
 5. هارد اینترنال
 6. فضای ابری
 7. فلش مموری
 8. مموری کارت (رم)
 9. سرور

معیارهای بررسی بهترین حافظه برای ذخیره اطلاعات:

 • دسترسی
 • کیفیت
 • هزینه
 • امنیت
 • امکان ریکاوری
 • درصد خرابی

1. ذخیره اطلاعات در موبایل

حافظه‌ی داخلی موبایل یک نوع حافظه‌ ذخیره سازی اطلاعات است. موبایل به دلیل این که به صورت مداوم همراه‌مان است یک ابزار مهم برای ذخیره عکس و فیلم‌هایمان به شمار می‌رود. همچنین به دلیل در دسترس بودن، بیشتر محتوا و اسنادی که تولید می‌کنیم اغلب با این حافظه است. حافظه تلفن همراه کاربری آسانی دارد و می‌توان سریع اطلاعات را در آن ذخیره کرد.

این نکته را باید پذیرفت که حافظه موبایل در اصل یک حافظه برای نگه داری اطلاعات نیست. در واقع ما از یک پایگاه اطلاعاتی استفاده می‌کنیم نه یک حافظه جداگانه، و این یک هشدار بزرگ است. همچنین یکی دیگر از محدودیت‌های حافظه‌ی موبایل این است که شما نمی‌توانید حافظه را افزایش دهید. حتی در برخی از مدل‌های جدید گوشی موبایل امکان اضافه کردن کارت حافظه هم وجود ندارد. به دلیل خرابی نرم افزار موبایل اغلب مشاهده می‌کنیم اطلاعات موبایل (عکس، فیلم و اسناد) دچار خرابی شده و نمایش داده نمی‌شوند.

ریکاوری حافظه‌ی موبایل هم یکی از مهم‌ترین دلایل ناامن بودن موبایل برای نگهداری اطلاعات است. ریکاوری حافظه داخلی گوشی یکی از مباحث دردسرساز این روز ها است. گاهی ممکن است رمز عبور گوشی‌مان را فراموش کنیم یا بصورت تصادفی اطلاعات را پاک کنیم. برای بازیابی اطلاعات و رمز گشایی قفل گوشی نیاز به صرف هزینه‌های بالا است. در آخر باید گفت که موبایل به دلیل همراه بودن دائمی، احتمال سرقت، جا گذاشتن و یا افتادن از دست را دارد. به همین دلیل امنیت پایینی در نگهداری اطلاعات دارد و تنها برای نگهداری موقت پیشنهاد می‌شود.

2. ذخیره داده‌ها در رایانه‌ و لپ تاپ

خیلی از افراد عقیده دارند لپ تاپ امن‌ترین و بهترین حافظه برای ذخیره سازی اطلاعات است. اما ذخیره سازی اطلاعات در لپ تاپ به چه صورت است؟ حافظه‌ی ذخیره سازی هر لپ تاپ یک هارد دیسک اینترنال HDD یا یک درایو حالت جامد SSD است. در واقع عکس، فیلم و سایر اطلاعات در این حافظه ذخیره می‌شوند. اینکه برای لپ تاپ از HDD استفاده کنیم یا SDD، کاملا سلیقه‌ای است.SSDها نوع نسبتا جدید و بسیار سریعی از حافظه هستند. HDD و SSD هر کدام مزایا و معایبی دارند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

3. هارد اکسترنال: بهترین روش برای نگه داری عکس و فیلم

حافظه‌های اکسترنال یکی از حافظه‌های جذاب و دارای ظرفیت بالا برای نگه داری اطلاعات است. امکان جابجایی فایل، فیلم و عکس در این حافظه‌ها خیلی راحت است. حمل آن نیز راحت است و شما می توانید آن را به هرجایی ببرید. نگهداری اطلاعات با حجم بالا و مقرون به صرفه بودن آن نیز از جمله ویژگی‌های مثبت این نوع حافظه است. به همین دلیل است که در حال حاضر ذخیره دیتا در هارد بهترین روش برای نگه داری عکس و فیلم است.

سرقت، ضربه خوردن و حساس بودن این نوع حافظه هم جزو خطرات احتمالی پیش آمده برای هاردها است. ولی در صورت حذف و از بین رفتن اطلاعات، یک متخصص ریکاوری می‌تواند تمام اطلاعات را بازیابی کند.

4. ذخیره اطلاعات در هارد SSD

مزایای استفاده از هارد SSD

 1. سریعتر از هارد دیسک‌ها هستند: از آنجا که SSDها دارای قطعات مکانیکی نیستند، در نتیجه سرعت بالایی دارند. یک SSD معمولا 25 تا 100 برابر سریعتر از هارد معمولی است.
 2. مصرف بهینه برق: هارد دیسک‌ها HDD انرژی بیشتری را مصرف می‌کند، زیرا برای خواندن و ذخیره داده‌ها صفحه فلزی مغناطیسی خود متکی است. یک SSD دارای قطعات متحرک نیست و برای ذخیره سازی اطلاعات نیازی هم به آن ندارد.
 3. طول عمر هارد دیسک ها: هارد دیسک‌ها حساس هستند و به همین دلیل به مرور زمان خراب خواهندشد. این مشکل از قطعات مکانیکی داخل هارد دیسک است. از آنجا که یک SSD دارای قطعات مکانیکی نیست، به همین دلیل خسارات ناشی از آسیب‌های فیزیکی کاهش یافته، در نتیجه دوام بیشتری دارند.
 4. عملکرد بدون صدا: عدم وجود یک صفحه مغناطیسی برای ذخیره داده‌ها، باعث می‌شود SDD کاملا بدون صدا اجرا شود.

معایب استفاده از هارد SSD

 1. گران‌تر از هارد دیسک‌ها هستند: در مقایسه با هارد دیسک، یک SSD با ظرفیت ذخیره سازی مشابه می‌تواند دو برابر گران‌تر از HDD باشد. سیستم‌هایی که مجهز به هارد SSD هستند در مقایسه با سیستم‌هایی که دارای هارد HDD هستند، گران ترند.
 2. ظرفیت ذخیره سازی محدوی دارند: SSD های فعلی در بازار ظرفیت ذخیره سازی محدودی دارند. رایانه‌هایی با حافظه SSD، معمولا ظرفیت ذخیره سازی پایه 128 گیگابایت دارند.
 3. به راحتی در بازار پیدا نمی‌شود: یکی دیگر از معایب درایوهای SSD در دسترس نبودن آن‌هاست، هاردهای HDD در بازار بیشتر هستند. برای افزایش میزان ظرفیت ذخیره سازی، پیدا کردن یک هارد دیسک اکسترنال یا اینترنال بسیار آسان تر از یافتن یک حافظه SSD است.
 4. طول عمر آن‌ها کوتاه‌تر از هارد دیسک هاست: SSD ها یک چرخه نوشتن محدود دارند. یک هارد SSD تنها برای مدت زمان محدودی قابل استفاده است.SSD ها حافظه محدودی دارند، در واقع نمی‌توان انتظار داشت که آن‌ها برای همیشه عمر کنند. ولی تا زمانی که یک رایانه دوام داشته باشد، هاردهای SSD نیز دوام خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: تفاوت SSD و HDD چیست؟

5. استفاده از هارد اینترنال برای ذخیره اطلاعات

مزایای استفاده از هارد HDD

 1. قیمت مناسبی دارند.
 2. ظرفیت ذخیره سازی بالایی دارند.
 3. در بازار به راحتی پیدا می‌شود و در در دسترس هستند.
 4. از نظر چرخه خواندن و نوشتن طول عمر بالایی دارند.
 5. فرآیند بازیابی اطلاعات از آن امکان پذیر است و در صورت آسیب دیدن اطلاعات، مراکز ریکاوری اطلاعات آن را بازیابی می‌کنند.

معایب استفاده از هارد HDD

 1. با وجود قطعات متحرکی که دارد احتمال خرابی آن زیاد است.
 2. برق زیادی مصرف می‌کند.
 3. به دلیل چرخش دیسک سر و صدای زیادی تولید می‌کند.
 4. برای به دست آوردن اطلاعات باید هد حرکت کند و پلاتر بچرخد و همین باعث کند شدن عملکرد می‌شود.

6. فضای ابری: یک حافظه‌ی مجازی

با توجه به اینکه موبایل، کامپیوتر و هارد اکسترنال از خطای بالایی برخوردارند باید دنبال راه کارهای جایگزین برای نگه داری اطلاعات بود. یکی از راهکارهای جذاب استفاده از فضای ابری است. فضای ابری یک بستر ذخیره سازی داده است که به شما کمک می‌کند بدون هیچ دستگاهی تنها از طریق اینترنت اطلاعات و فایل‌های خودتان را ذخیره کنید. گوگل چند سالی است که فضای ابریش با نام “گوگل درایو” را بصورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده است. “وان درایو” هم فضای ابری مایکروسافت است. “دراپ باکس (Dropbox) ” هم یکی دیگر از قدیمی‌ترین فضاهای ابری است. “ابرآراوان” هم از جمله فضاهای ابری است که یکی از بهترین شرکت‌های ایرانی ارائه دهنده‌ی آن است.

از مزایای ذخیره ابری اطلاعات در دسترس بودن همیشگی آن‌هاست. استفاده اشتراکی و گروهی از اطلاعات در فضای ابری این امکان را به سازمان‌ها می‌دهد که به راحتی اسناد و مدارک را در اختیار کارکنان‌شان قرار دهند. آرشیو کامل اطلاعات و امن بودن‌شان هم جزو نکات مثبت فضای ابری است. نکته‌ی منفی که می‌توان به آن اشاره کرد دسترسی اینترنت و مصرف زیاد اینترنت است در این روش است. در صورت نبود اینترنت امکان دست‌یابی به اطلاعات مقدور نیست. همچنین امکان سرقت اطلاعات و یا نفوذ به دیتای شما اصلا قابل کنترل نیست.

7. فلش مموری

فلش‌ها از مرسوم‌ترین حافظه‌های ذخیره سازی هستند. می‌توان گفت 90 درصد افراد برای انتقال داده از فلش استفاده می‌کنند. ولی واقعا چرا فلش طرفدارهای زیادی دارد؟ قابلیت حمل آسان، استفاده ساده، قیمت مناسب، سرعت انتقال سریع اطلاعات و قابلیت اتصال به دستگاه‌های مختلف دلیل استفاده رایج از فلش است.

اما آیا می‌توان به فلش اعتماد کرد؟

کوچک بودن فلش احتمال گم شدنش را بالا می‌برد. امکان ذخیره کردن اطلاعات، پاک کردن و ذخیره اطلاعات جدید روی فلش محدود است. فلش‌ها بصورت آنی خراب می‌شوند و مثل هارد پیش از خرابی علامتی ندارند. به همین دلیل زمانی که متوجه خرابی فلش شوید ممکن است کار از کار گذشته باشد. پش اگر اطلاعات‌تان مهم است حتما یک کپی از آن‌ها داشته باشید.

8. کارت حافظه یا رَم

کارت حافظه یا رم جز حافظه‌های اصلی یا دوم به کار می‌روند. معمولا در اکثر دوربین‌های فیلم برداری و عکاسی و برخی دوربین‌های مدار بسته از کارت حافظه استفاده می‌کنند. کارت‌های حافظه‌ای که در دوربین‌های فیلم برداری استفاده می‌شوند عموما از کیفیت بالایی برخوردارند. اما کارت‌های حافظه‌ای که برای تلفن همراه ساخته می‌شوند دارای کیفیت پایین‌تری هستند. ریکاوری کارت حافظه یا رم در صورت آسیب دیدن از درصد پایینی برخوردار است. بنابراین نگهداری اطلاعات روی این حافظه‌ها توصیه نمی‌شود مگر به عنوان حافظه‌ی دوم. اما استفاده از کارت حافظه به عنوان حافظه دوم در تلفن همراه به شدت توصیه می‌شود. micro sd یکی از رایج‌ترین مموری کارت‌ها در بین کاربران است.

9. سرور: بهترین گزینه برای ذخیره‌ دیتای سازمانی

سرور‌ها و بیزنس باکس‌ها عموما برای موارد سازمانی و اداری استفاده می‌شود. نگهداری انبوه اطلاعات، دسترسی پذیری چندین نفر و سرعت بالای ذخیره و انتقال داده دلیل استفاده ادارات و شرکت‌ها از سرور است. این حافظه برای کاربران عادی توصیه نمی‌شود و فقط جنبه اداری و شرکتی دارد. حافظه‌های سرور و بیزینس باکس‌ها متشکل از چندین هارد دیسک یا حافظه‌ی جامد ( SSD ) است که هزینه‌ی بالایی برای خرید این حافظه‌ها می‌شود. در صورت حذف شدن اطلاعات و یا از دست رفتن آرایه‌ها، ریکاوری اطلاعات سرور هزینه‌های بالایی دارد. در صورتی که کسب و کار شما دارای یک بیزینس باکس یا سرور است حتما حتما از هارد دیسک‌های عالی و مخصوص سرور استفاده کنید.

جمع‌بندی بهترین حافظه برای ذخیره اطلاعات

موبایل

برای تولید اسناد و ثبت وقایع و رویدادها بدلیل همراه بودن بسیار عالیست، اما برای نگهداری اطلاعات به عنوان حافظه اول توصیه نمی‌شود.

رایانه‌ و لپ تاپ

لپ تاپ و رایانه‌ها برای نگهداری اطلاعات، امنیت بالایی دارند و از هزینه پایین‌تری برای خرید حافظه برخوردارند. منبع تغذیه سالم و مناسب برای رایانه رومیزی توصیه می‌شود. در مورد لپ تاپ هم باید مراقب ضربه و تکان خوردن باشید. در صورتی که کپی فایل‌های مهم را در حافظه‌ی دوم ذخیره کرده باشید، می‌توانند به عنوان بهترین حافظه برای ذخیره اطلاعات هستند.

هارد اکسترنال

هارد اکسترنال از نظر هزینه و ظرفیت نگهداری اطلاعات بسیار مقرون به صرفه‌اند اما نیاز به مراقبت در برابر ضربه و تکان‌های شدید است.

فلش مموری و کارت حافظه

حافظه‌های فلش مموری و کارت حافظه در مصارف عمومی هزینه‌های قابل قبولی برای خرید دارند و بعنوان حافظه‌های دوم توصیه می‌شوند. استفاده از کارت‌های حافظه درجه یک برای دوربین‌های فیلم برداری و دوربین‌های امنیتی توصیه ما به شما است.

سرور

سرور و بیزینس باکس برای سرعت و اشتراک اطلاعات کاربرد دارند اما از هزینه بالایی برخوردارند. در عین حال از نظر امنیت جزو بهترین حافظه‌ها برای ذخیره اطلاعات هستند.

پیشنهاد امدادسیستم:

به نظر متخصصین ما در مجموعه امدادسیستم، هارد دیسک‌ بهترین وسیله برای ذخیره سازی اطلاعات است.

سوالات متداول

بهترین حافظه برای ذخیره طولانی مدت اطلاعات چیست؟

در حال حاضر استفاده از هارد دیسک‌، بهترین گزینه برای ذخیره‌سازی اطلاعات است.

کدام حافظه برای ذخیره فیلم مناسب است؟

هارد اکسترنال از نظر ظرفیت و امنیت مناسب‌تر است. اگر فایل ویدئویی مهمی دارید، حتما یک کپی هم از آن تهیه کنید.

5 نظر در مورد “چه حافظه‌ای برای ذخیره اطلاعات بهتر است؟“

 1. سلام مجدد
  سوال دوم بنده این است که، نحوه اتصال هارد دیسک به موبایل یا بالعکس و انتقال فایلها در یکدیگر به چه نحو است؟
  آیا برای مشاهده فایلهای ویدیویی هارد دیسک، می‌توان آنرا به تلویزیون اتصال داد؟ راه ارتباطی هارد دیسک با دستگاه‌های رسانه ای دیگر چگونه است؟
  با تشکر فراوان

  1. هارد اکسترنال مثل فلش به هرچیزی وصل میشود اما شاید دستگاه هایی که به آن وصل میکنید با سیستم فایل حافظه سازگاری نداشته باشد.
   موارد دیگر در آینده با بروز رسانی محتوا اطلاع داده خواهد شد.

 2. سلام
  ممنون از توضیحتان
  سوالم این بود که آیا هارد دیسک همان هارد اکسترنال است یا هارد اینترنال
  هارد سخت کدام است
  این عناوینی که معمولا در بازار بکار برده می‌شوند،لطفا مشخص کنید.
  با تشکر از شما

  1. سلام
   ساختار هارد دیسک یک نوع است و تنها کاربری آنها است که از هم متمایز میشود.
   هارد اینترنال: برای داخل رایانه و کنسول یازی ، سرور ، دوربین مداربسته است.
   هارد اکسترنال: مثل فلش دارای رابط اتصال USB و قابل حمل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *