ریکاوری تلفن همراه

ریکاوری و بازیابی اطلاعات گوشی هوشمند

اطلاعات ذخیره شده در گوشی موبایل، از آن دسته اطلاعات مهم و در دسترسی هستند که حذف یا از بین رفتنشان بسیار آزار دهنده است. دلایل مختلفی می‌تواند باعث حذف شدن اطلاعات گوشی اندرویدی یا IOS شود. حذف اشتباهی، خطای فرمت، خرابی کارت حافظه و بازگشت به تنظیمات کارخانه از جمله موارد حذف شدن اطلاعات است. این که به چه دلیلی حذف شده‌اند مهم نیست موضوع مهم این است که شما بتوانید بخشی یا همه‌ی این داده‌ها را بازیابی کنید. اگر اطلاعات گوشی موبایل‌ حذف شد چکار کنیم؟ آیا می‌توان اطلاعات آن را بازیابی کرد؟ در این مقاله می‌خواهیم به این سوال‌ها پاسخ دهیم و ببینیم در چه مواقعی ریکاوری گوشی امکان پذیر است.

اگر اطلاعات گوشی موبایلم حذف شد چه کنیم؟

زمانی که یک فایل از روی گوشی شما حذف می‌شود، بلافاصه همه‌ی داده‌های آن پاک نمی‌شوند. در واقع اندروید این فایل را به صورت فضایی خالی می‌شناسد و از این پس آن را با اطلاعات جدید جایگزین می‌کند. زمانی که متوجه از دست رفتن اطلاعات خود شدید بلافاصه برای ریکاوری اطلاعات گوشی اندرویدی خود اقدام کنید. چرا که هرچقدر مدت زمان بیشتری از پاک شدن فایل‌های شما بگذرد امکان بازیابی آن‌ها کمتر می‌شود.

بازیابی اطلاعات پاک شده گوشی امکان پذیر است؟

در گوشی‌های اندرویدی جدید و دستگاه‌های IOS بخشی با عنوان سطل زباله وجود دارد. درصورت حذف شدن، دیتا به صورت موقت در آنجا ثبت می‌شود. نگهداری اطلاعات داخل سطل زباله تا هنگام پاک کردن مجدد به صورت کامل و یا خودکار وجود دارد. در حالت خودکار بر اساس زمان بندی تخلیه خواهد شد. در این موارد شما قادرید با ریکاوری سطل اشغال ایفون و یا در صورت داشتن گوشی اندروید با ریکاوری سطل زباله اندروید، به راحتی فایل‌هایی که به اشتباه پاک کرده‌اید را بازیابی کنید. اما در بسیاری از دستگاه‌های اندرویدی این قابلیت وجود ندارد. اینجاست که دست به دامان نرم افزار ریکاوری گوشی و بازیابی اطلاعات گوشی می‌شویم.

نکته مهم این است که هیچ تضمینی برای بازگشت همه‌ی داده‌ها وجود ندارد و اگر خیلی زود دست به کار شده باشید احتمالا بتوانید بخش زیادی از اطلاعات را برگردانید، اما برگشت همه‌ی داده‌ها کمی بعید به نظر می‌رسد. ریکاوری گوشی پیچیدگی‌های خاصی دارد. حافظه‌های تلفن همراه اطلاعات را در بستر پایگاه ثبت و ذخیره می‌کنند. از طرفی ریکاوری اطلاعات از پایگاه سخت و دشوار است. بنابراین تنها راه بازیابی از طریق نرم افزارهای تلفن همراه است. البته باید گفت که در بسیاری از موارد بازگردانی تلفن همراه با نرم افزار هم ناکار آمد است.

ریکاوری گوشی فلش شده اندروید

ریکاوری اطلاعات گوشی بعد از فلش امکان پذیر است. همان طور که در بالا هم توضیح دادیم حافظه داخلی گوشی پس از حذف اطلاعات بلافاصله از بین نمی‌رود. شما اگر در فاصله زمانی کمی پس از فلش اقدام به ریکاوری کردن اطلاعات کنید احتمال دارد که بخشی از دیتاهای شما بازیابی شود. البته باید بدانید که هیچ تضیمی برای بازگشت همه‌ی اطلاعات وجود ندارد و هر چه زمان بیشتری از فلش گوشی بگذرد احتمال بازیابی اطلاعات کمتر می‌شود.

بازیابی اطلاعات موبایل بعد از ریست فکتوری نیز دقیقا همین حالت را دارد. پس اگر می‌خواهید احتمال بیشتری برای ریکاوری اطلاعات موبایل وجود داشته باشد حتما باید در سریع‌ترین زمان پس از فلش یا ریست فکتوری اقدام به بازیابی اطلاعات کنید.

ریکاوری حافظه داخلی گوشی شیائومی

برای بازیابی اطلاعات گوشی شیائومی یا باید از بک آپ و پشتیبانی که قبلا گرفته‌اید استفاده کنید یا از برنامه‌های ریکاوری. اگر مرتباً از تلفن تان بک آپ می‌گیرید که اصلا جای نگرانی نسیت. بسته به جایی که از فایل‌های خود بک آپ گرفته‌اید می‌توانید دیتای خود را برگردانید. در صورت ذخیره پشتیبان در حافظه Mi Cloud نیز، از طریق xiaomi.com در مرورگر دستگاه خود وارد حساب Mi خود شوید. روی گزینه محصولات کلیک کرده و Mi Cloud را انتخاب کنید. پنجره ای ظاهر می‌شود که از شما می‌خواهد با حساب Mi خود وارد شوید. پس از ورود به سیستم، انواع فایلی که می‌توانید بازیابی کنید نمایش داده می‌شود.

بیشتر بخوانید: علائم سوختن رم گوشی چیست؟

ریکاوری حافظه داخلی گوشی سامسونگ

همان طور که در بالا اشاره کردیم ریکاوری اطلاعات گوشی به همین راحتی‌ها نیست. اپر بک آپ گرفته باشید با از حافظه‌ی خارجی مثل مموری کارت در گوشی استفاده می‌کنید امکان بازیابی تمام اطلاعات‌تان وجود دارد. در غیر اینصورت باید از برنامه‌های ریکاوری استفاده کنید. اگر به دنبال نرم افزار ریکاوری حافظه داخلی گوشی سامسونگ یا هر برند دیگری هستید یکی از محبوب‌ترین برنامه‌ها برای برگرداندن اطلاعات پاک شده گوشی همین EaseUS MobiSaver است. این برنامه حافظه گوشی شما را اسکن کرده و نتایج یافته شده را به شما نمایش می‌دهد. در مقاله معرفی 10 برنامه ریکاوری گوشی برای دانلود برنامه‌های دیگری نیز معرفی کرده‌ایم.

بازیابی اطلاعات گوشی شکسته ممکن است؟

گاهی تمام اطلاعات گوشی موبایل به علت شکسته شدن آن از بین می‌روند. در پاسخ به این سوال که آیا اطلاعات گوشی شکسته ریکاوری می‌شود یا خیر باید گفت؛ بستگی به میزان شکستگی دارد. اگر شکستگی و آسیب وارده به بخش‌های مختلف آن جدی باشد و به حافظه رسیده باشد، شاید هیچ دیتایی را نتوان ریکاوری کرد. پس بهتر است در صورتی که نمایشگر شکسته است در ابتدا آن را به کامپیوتر متصل کنید تا ببینید آیا کامپیوتر گوشی را شناسایی می‌کند. سپس به دنبال ریکاوری اطلاعات آن باشید.

برنامه بازیابی اطلاعات اندروید پس از بازگشت به تنظیمات کارخانه

برای بازیابی اطلاعات پس از ریست فکتوری با استفاده از نرم‌افزار Android data recovery لازم است این کار را با فاصله‌ی زمانی کوتاه پس از ریست فکتوری انجام دهید. با ریست فکتوری و بازگشت به تنظیمات کارخانه، دستگاه‌های اندرویدی اطلاعات شما را رمزنگاری می‌کند و اجازه نمی‌دهد که آن‌ها با بازگردانید. اما اگر بیش از ریست فکتوری اطلاعات خود را در فضای ابری ذخیره کرده باشید این اطلاعات با ریست فکتوری موبایل حذف نمی‌شوند و دوباره قابل استفاده است.

درصورتی که شما بر روی دستگاه اندرویدی خود دارای حساب گوگل هستید و این اپ را طوری تنظیم کرده‌اید که همیشه در حال بکاپ گرفتن از داده‌های شما در زمان اتصال به اینترنت باشد. پس از ریست کردن گوشی اندروید باید دوباره وارد اکانت گوگل شوید و این فرایند را برای بازیابی اطلاعات بعد از ریست فکتوری انجام دهید. بازیابی اطلاعات گوشی شیائومی بعد از ریست فکتوری نیز تنها در همین صورت امکان پذیر است.

15 دلیل از دست رفتن اطلاعات موبایل

 1. ویروس و بدافزار؛
 2. خرابی باطری یا تمام شدن شارژ باطری و خاموش شدن گوشی؛
 3. بروزرسانی سیستم عامل گوشی؛
 4. نصب اپلیکشن ها از منابع نامعتبر؛
 5. پرشدن کارت حافظه SD؛
 6. شکستن گوشی؛
 7. رفتن به سایت های ناامن؛
 8. خطای نرم افزار؛
 9. حمله ی جاسوسی یا هک؛
 10. تنظیمات کارخانه؛
 11. افتادن در آب؛
 12. خطای انسانی؛
 13. قطع ارتباط حین انتقال دیتا؛
 14. خرابی کارت حافظه یا RAM رَم؛
 15. سرقت.

سوالات متداول

ریکاوری گوشی یعنی چه؟

بازیابی اطلاعات و فایل‌های از دست رفته گوشی موبایل را ریکاوری گوشی می‌گویند.

ریکاوری گوشی تا چه زمانی امکان پذیر است؟

تا زمانی که دیتای جدیدی وارد حافظه داخلی گوشی نشود.

آیا گوشی فلش شده ریکاوری می‌شود؟

اگر در فاصله زمانی کمی پس از فلش اقدام به ریکاوری کردن اطلاعات کنید احتمال دارد که بخشی از دیتاهای شما بازیابی شود.

6 نظر در مورد “ریکاوری و بازیابی اطلاعات گوشی هوشمند“

 1. سلام یه گوشی a52s داریم که پترن فراموش شده و نه حساب جی میل و حساب سامسونگ رو داریم راهی هست که باز بشه از لحاظ هزینا هم مشکلی نیست

  1. سلام ، وقت بخیر
   باز کردن قفل گوشی امکان دارد اما متاسفانه باید با تجهیزاتی انجام شود که در بازار ایران نیست یا در اختیار افراد کمی است.
   مجموعه ما از سال 95 بدلیل تحریم و هزینه زیاد این تجهیرات را فعال نمیکند.
   با احترام

 2. سلام من گوشیم روریست کردم قبلش کارت حافظه رورمزگذاری کردم الان نه عکس نه فیلم بالانمیادچیکارکنم لطفاراهنماییم کنیدایاامکان برگرداندن هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *