رفع مشکل write protection در فلش و انواع حافظه

رفع مشکل Write Protection

خطای رایت پروتکت یا Write Protection به این معناست که اجازه نوشتن روی حافظه را ندارید یا حافظه محافظت میشود. این پیغام اغلب هنگام استفاده از فلش مموری و کارت حافظه (رم) مشاهده می‌شود و به شما اجازه نمیدهد چیز جدیدی روی حافظه وارد کنید یا حتی تغییری در آن ایجاد کنید، اما میتوانید اطلاعات خود را از حافظه بردارید.

در این حالت وقتی وارد Disk Management میشویم، در کنار نام حافظه موردنظر، عبارت Read-only یعنی فقط خواندنی، مشاهده می‌شود. خیلی از سایت‌ها دلیل مشکل write protected مموری کارت را ویروس، رمزنگاری، یا فعالسازی آن توسط کاربر میدانند. اما خوب است بدانید که این مشکل اغلب به خاطر کنترلر (Controller Chip) یا کیفیت ساخت و برنامه نویسی آن حافظه پیش می‌آید و بیشتر مواقع هم قابل حل نیست.

حل مشکل write protected

نرم افزارها و ابزارهای زیادی برای رفع مشکل write protected وجود دارند. اما بهترین راه حل مشکل write protected فلش و رم گوشی، استفاده از نرم افزارهایی است که شرکت‌های تولیدکننده محصولات در سایت خود قرار داده‌اند تا با استفاده از آنها حافظه را فرمت کنید.

توصیه ما این است که اگر حافظه شما گارانتی دارد، آن را برای شرکت گارانتی ارسال کنید. اگر هم گارانتی ندارد، حافظه را فرمت کنید. اگر این کار با موفقیت انجام نشد، دیگر احتمال رفع مشکل نزدیک به صفر است و از هر 100 مورد 2 مورد رفع می‌شود. گاهی نیز حتی با فرمت حافظه، آن حافظه از کار می‌افتد، پس مسئولیت هر کاری که برای رفع مشکل انجام می‌دهید، با خودتان است.

بیشتر بخوانید: عدم نمایش اطلاعات فلش، هارد و رم

رفع مشکل write protected در مموری کارت

مشکل write protected مموری کارت

کنار مموری کارت یک قفل کوچک برای حالت فقط خواندنی وجود دارد. شاید قبلا آن را خودتان قفل کردید. لطفا قفل کنار کارت حافظه را به سمت پین‌های مسی رم خود بالا بکشید. در این حالت به شما خطای Write Protected نمایش می‌دهد. با باز کردن قفل، مشکل رفع می‌شود.

سخن پایانی

هر حافظه‌ای فقط تا مدتی عمر مفید دارد و پس از اتمام این عمر مفید، باید به فکر خرید حافظه جدید باشیم. توصیه می‌کنیم اگر به مشکل write protection برخوردید و اطلاعات شما مهم نبود، حافظه را فرمت کنید و اگر مشکل رفع نشد، قید آن را بزنید.

شرکت امداد سیستم با ارائه خدمات مربوط به بازیابی اطلاعات و ریکاوری فلش و مموری کارت، در کنار شماست تا نگران از دست دادن اطلاعات باارزش خود نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *