ریکاوری سرور رید / ماشین مجازی

ماشین مجازی (Virtual Machine) چیست؟

ماشین مجازی (Virtual Machine) یک دستگاه مجازی و نرم‌افزاری شبیه به یک کامپیوتر واقعی است که امکان اجرای سیستم‌‌عامل‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف‌ روی یک دستگاه فیزیکی مثل کامپیوتر دسکتاپ یا سرور فیزیکی را فراهم می‌کند. ماشین مجازی در قالب یک نرم‌افزار روی یک دستگاه فیزیکی با سیستم‌عاملی یکسان یا متفاوت با سیستم‌عامل موردنظر برای اجرا با این دستگاه مجازی، نصب می‌شود. با استفاده از این تکنولوژی می‌توان یک دستگاه مجازی با سیستم‌عامل مجزا را روی یک دستگاه واقعی مثل کامپیوتر دسکتاپ ایجاد و شبیه‌سازی کرد.

تاریخچه‌ی VMware

VMware نرم افزاری قدرتمند از کمپانی وی ام ویر در ایالت کالیفرنیا است که در سال ۱۹۹۸ میلادی تأسیس شد. این کمپانی کار خود را در زمینه‌ی آماده سازی پلتفرمی برای مجازی‌سازی زیرساخت IT آغاز کرد. نرم افزارهای این کمپانی از محبوب‌ترین نرم افزارهای مجازی سازی به شمار می‌رود. این نرم افزارها انواع متفاوتی دارند و هر یک برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حال حاضر VMware حضور گسترده‌ای در دیتاسنترهای خصوصی، مدیریت خدمات ابری، ذخیره‌سازی مجازی، شبکه و نرم‌افزارهای دسکتاپ دارد.

ماشین مجازی چگونه کار می‌کند؟

ماشین مجازی برنامه‌ای است که به عنوان یک رایانه مجازی عمل می‌کند. این برنامه بر روی سیستم‌عامل (که سیستم میزبان نام دارد) اجرا می‌شود و سخت‌افزاری مجازی برای یک سیستم‌عامل میهمان ارائه می‌کند. سیستم‌ عامل میهمان دقیقاً مانند هر برنامه‌ی دیگری در یک پنجره بر روی سیستم‌عامل میزبان اجرا می‌شود.

ماشین‌های مجازی در حین فعالیت خود به منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دستگاه میزبان خود وابسته است؛ اما این منابع ابتدا مجازی می‌شوند و سپس بین ماشین‌های مجازی متناسب با نیاز آن‌ها توزیع می‌شوند. کاربران در حین استفاده از ماشین‌های مجازی مختلف و سیستم‌عامل‌های در حال اجرا در آن‌ها اصلاً احساس نمی‌کنند در حال کار کردن با سیستم‌عامل‌ها و دستگاه‌های مجازی هستند.

سیستم‌عامل‌های در حال اجرا در ماشین‌های مجازی و اپلیکیشن‌های موجود در آن‌ها می‌تواند درست مانند سیستم‌عامل‌ها و اپلیکیشن‌های حقیقی به‌روزرسانی شوند و حذف یا نصب اپلیکیشن‌ها روی این سیستم‌عامل‌ها نیز به‌راحتی امکان‌پذیر است؛ انجام این فرایندها به‌هیچ‌وجه سیستم‌عامل دستگاه میزبان یا سیستم‌عامل سایر ماشین‌های مجازی را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

کاربردهای VMware

نرم افزارهای VMware برای مجازی سازی به کار می‌روند. از همین رو در انواع مجازی سازی کاربرد دارد. مهم‌ترین کابردهای وی ام ویر شامل موارد زیر می‌شود:

  1. مجازی سازی دسکتاپ
  2. مجازی سازی سرور
  3. مجازی سازی استوریج
  4. مجازی سازی شبکه

مجازی سازی سرور

در واقع مجازی سازی VMware یکی از روش‌های مجازی سازی سرورها می‌باشد که با استفاده از نرم‌افزاری با همین نام انجام می‌شود. در مجازی سازی می‌توان منابع مختلفی را به یک سرور متصل کرد. این منابع ماشین‌های مجازی نام دارند. ماشین‌های مجازی با استفاده از VMware کنترل و مدیریت می‌شوند.

VMware روی سرور نصب شده و با استفاده از آن می‌توانید تعدادی ماشین مجازی به سرور متصل کنید. با استفاده از این برنامه می‌توان تمامی برنامه‌هایی که بر روی سیستم عامل‌های مختلف ویندوز، لینوکس، مکینتاش و نت ویر اجرا می‌شوند را تنها در یک سیستم اجرا کرد. این برنامه با فعالسازی چند سیستم عامل و برنامه‌های مربوط به آن‌ها روی یک سیستم کار می‌کند.

ماشین مجازی Vmware سبب می‌گردد تا یک سرور بتواند بیش از یک سیستم عامل را اجرا کند. می‌توان بیش از 16 ماشین مجازی در یک سرور فیزیکی داشت. ماشین‌های مجازی Vmware این امکان را ایجاد می‌کنند تا منابع سرور را به حداکثر رسانید. این نرم افزار با یکپارچه سازی هاست‌های مجازی بر روی سرور، کاستن هزینه‌ها و بهبود مدیریت سیستم عامل‌ها، دیتا سنترها، خدمات ابری، ذخیره سازی، شبکه و نرم افزارهای دسکتاپ را برای شرکت‌های میزبانی وب به دنبال دارد.

کسب‌وکارهایی که از چندین سرور استفاده می‌کنند، می‌توانند از ماشین‌های مجازی استفاده کرده و چندین سرور را روی آن اجرا کنند. هر ماشین مجازی یک محفظه مجزا است و از این رو اجرای چندین سرور بر روی یک سیستم‌عامل موجب بروز مشکلات امنیتی نمی‌شود. ماشین‌های مجازی می‌توانند بین سرورهای فیزیکی جابه‌جا شوند.

مزایای مجازی سازی سرور

در واقع مجازی سازی سرور چندین سیستم عامل را قادر می‌سازد تا روی یک سرور فیزیکی واحد به عنوان ماشین‌های مجازی بسیار کارآمد کار کنند. مزایای اصلی شامل موارد زیر است:

  1. کارآیی IT بزرگتر
  2. کاهش هزینه‌های عملیاتی
  3. استقرار سریعتر کار
  4. افزایش عملکرد برنامه
  5. در دسترس بودن سرور بالاتر
  6. حذف شدن پراکندگی و پیچیدگی سرور

مزایای ماشین‌های مجازی

از آنجا که این نرم افزار از رایانه میزبان فیزیکی جدا است، کاربران می‌توانند چندین مورد سیستم عامل را روی یک قطعه سخت افزاری اجرا کنند و باعث صرفه‌جویی در وقت شرکت، هزینه‌های مدیریت و فضای فیزیکی شوند.

مزیت دیگر این است که ماشین‌های مجازی می‌توانند از برنامه‌های قدیمی پشتیبانی کنند. این امر نیاز و هزینه انتقال از یک برنامه قدیمی را به یک سیستم عامل به روز یا متفاوت را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، توسعه دهندگان برای آزمایش برنامه‌ها در یک محیط امن از ماشین‌های مجازی استفاده می‌کنند. این موضوع همچنین می‌تواند به جداسازی بدافزارهایی که ممکن است یک نمونه خاص VM را آلوده کند کمک کند. از آنجا که نرم افزار داخل یک Virtual Machine نمی‌تواند در رایانه میزبان دستکاری کند، بنابراین نرم افزار مخرب نمی‌تواند صدمه زیادی وارد کند.

معایب ماشین مجازی

ماشین‌های مجازی چند عیب دارند. اجرای چندین ماشین مجازی در یک میزبان فیزیکی می‌تواند منجر به عملکرد ناپایدار شود، به خصوص اگر شرایط زیرساختی برای یک برنامه خاص برآورده نشود. این امر همچنین باعث می‌شود در مقایسه با کامپیوتر فیزیکی، در بسیاری از موارد کارآیی کمتری داشته باشند. بیشتر عملیات IT از تعادل بین سیستم‌های فیزیکی و مجازی استفاده می‌کنند.

نحوه نصب و راه اندازی VMware

برای نصب و راه اندازی این نرم افزار، ابتدا VMware را نصب می‌کنیم. برای نصب این نرم افزار کافی است CD آن را در سیستم گذاشته و مراحل نصب را مانند دیگر نرم افزارها طی کنید. پس از نصب برنامه، دیسک سیستم عامل مورد نظر را در دستگاه قرار داده و روی گزینه Create a New Virtual Machine کلیک کنید. سپس در پنجره باز شده Typical را تیک زده و Next بزنید. شیوه مورد نظر برای نصب سیستم را انتخاب و گزینه نصب را بزنید. برای اجرای سیستم عامل پس از نصب آن، می‌توانید در بخش library آن را انتخاب کرده و Play کنید.

ریکاوری سرور مجازی

در سرور مجازی از فناوری مجازی سازی برای تقسیم یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی مختلف استفاده می‌گردد. سرور مجازی برای وب سایت‌های بزرگ و کسب و کارهای متوسط انتخابی مناسب است. استفاده از سرور مجازی باعث بهبود در سرعت و عملکرد می‌شود. با استفاده از روش مجازی سازی سرور خواهید توانست بدون خرید سخت افزار و سرور جدید، نرم افزار و برنامه مورد نظرتان را نصب کنید.

همان‌طور که تمام وسایل الکترونیکی ممکن است دستخوش تغییراتی ناخوشایند شوند، سرور هم یک استثنا نیست. این درحالی است که ریکاوری ماشین مجازی و سرور امری حیاتی است و بازیابی اطلاعاتش اهمیت بالایی دارد. فرآیند بازیابی را به افراد مبتدی و غیر متخصص نسپارید. روند بازیابی اطلاعات فعالیتی حساس و فنی است. آزمون و خطا بر روی آن احتمال بازیابی را کاهش و چه بسا باعث از کار افتادن کلی سرور گردد.

بهتر است بلافاصله بعد از اینکه سرور دچار مشکل شد آن را به دست متخصصین برسانید. تیم فنی مرکز ریکاوری سرور امداد سیستم علت بروز مشکل را بررسی کرده و براساس آن راه حلی مناسب اتخاذ می‌نمایند. مرکز تخصصی ریکاوری امداد سیستم، تعمیرات و بازیابی اطلاعات را انجام می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *