هارد هیبرید یا SSHD چیست؟

هارد هیبریدی (Hybrid Hard) چیست؟

هارد هیبریدی ترکیبی از هارد دیسک درایو HDD با حافظه جامد SSD است که مخفف عبارت SSHD برای آن به کار میرود. داخل محفظه هارد دیسک هیبریدی(Hybrid) همانند هارد دیسک HDD است و تنها تفاوتی که آن را متفاوت می‌کند، وجود یک حافظه NAND-SSD است که باعث افزایش سرعت تبدیل در خواندن و نوشتن اطلاعات است.

هارد دیسک هیبریدی دارای دو نوع برد برای انتقال دیتا است: یکی به عنوان حافظه SSD برای پردازش دیتا و دیگری برد اتصال و اصلی به هارد و خروجی اتصال است. مورد دیگر با استفاده از حافظه NAND تعبیه شده روی برد اصلی است که استفاده از 2 برد لغو و طراحی رو یک برد صورت میگیرد.

ظرفیت هارد هیبریدی

ظرفیت هارد دیسک Hybrid به حافظه هارد SSD به کار رفته مرتبط نیست و فقط صفحات ذخیره سازی داخلی در افزایش ظرفیت هارد دیسک هیبریدی تاثیر دارند. هر چقدر تکنولوژی پیشرفت کند و چگالی کم شود، شرکت‌های تولید کننده هارد مانند Western Digital, Seagate و Toshiba می‌توانند حجم دیسک ذخیره‌سازی را افزایش دهند.

سایز هارد دیسک هیبریدی چقدر است؟

سایز هارد Hybrid با استاندارد تولید هارد دیسک داخلی یکسان است. در واقع اندازه هاردهای Hybrid مانند هارد دیسک داخلی، 2.5 اینچ و 3.5 اینچ است.

blank

هارد هیبریدی لپ‌تاپ

هارد هیبریدی یک تجربه جالب برای کاربرانی است که برای لپ‌تاپ خود هم ظرفیت و هم سرعت را همزمان می‌خواهند. برخی از لپ‌تاپ‌ها فقط یک محل نصب حافظه ذخیره‌سازی دارند و برای این که سرعت SSD و امنیت HDD برای دیتا را همزمان داشته باشیم، هارد Hybrid یا SSHD بهترین گزینه است.

بیشتر بخوانید: تفاوت SSD و HDD چیست؟

معایب هارد هیبریدی

هیجان اولیه تولید حافظه هیبریدی خیلی سریع کم رنگ شد. یکی از دلایل آن استفاده از حافظه 8 گیگابایت است در یک برد جداگانه بود که تنها پردازش دیتا را انجام می‌داد. اما معایب استفاده از آن به مرور با افزایش خرابی‌های این نوع از حافظه آشکار شد. البته زحمت تولید و هزینه دو برد برای شرکت‌های تولیدکننده هم باید در نظر گرفته شود. معایب هارد هیبرید را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 1. حافظه SSD با ظرفیت 8GB الی 128GB
 2. در صورت خرابی NAND تمام حافظه از کار می‌افتد
 3. کمیاب بودن این مدل
 4. ظرفیت محدود به دلیل تکنولوژی های جدید
 5. پایین بودن سرعت آنها نسبت به هاردهای جدید (تولید 2018 به بعد)
 6. مشکل بودن تعمیر هارد SSHD
blank

مزایای هارد هیبریدی – Hybrid

 1. عدم تغییر ابعاد یا همان سایز حافظه
 2. صرفه‌جویی در هزینه یک هارد به جای خرید یک هارد اینترنال و یک هارد SSD
 3. افزایش سرعت خواندن و نوشتن دیتا
 4. امنیت اطلاعات به دلیل وجود صفحات ذخیره‌سازی
 5. ظرفیت‌های نسبتا خوب

سخن پایانی

اگر از ما می‌شنوید هارد دیسک‌های جدید همگی سرعت خوبی دارند و نیاز به خرید این مدل حافظه Hybrid نیست. اکثر دستگاه‌ها هم می‌توانند SSD مجزا داشته باشند و برای ذخیره‌سازی اطلاعات مهم خود نیز می‌توان از انواع هارد اینترنال و اکسترنال استفاده کنید. بنابراین خرید این نوع از هارد، توجیه اقتصادی ندارد.

در صورتیکه نیاز به خدمات ریکاوری هارد اکسترنال، اینترنال، ریکاوری حافظه SSD و هارد لپ تاپ را دارید، می‌توانید با تیم متخصصین ما در امدادسیستم تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا هارد هیبریدی بخریم؟

توصیه متخصصین ما به شما خرید هارد اینترنال و حافظه SSD به صورت جداگانه است.

در لپتاپ من امکان نصب تنها یک هارد وجود دارد. آیا حافظه Hybrid بخرم؟

اگر DVD دارد، بهتر است از کدی برای نصب SSD و یک هارد اینترنال برای ذخیره اطلاعات استفاده کنید.

هارد هیبرید دست دوم بخرم؟

خیر، خرید هیچ نوعی از هارد به صورت دست دوم توصیه نمی‌شود.

هارد Hybrid بهتر است یا SSD؟

استفاده از یک هارد اینترنال در کنار حافظه SSD پیشنهاد مناسبتری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *