پاک شدن اطلاعات بعد از اتصال هارد دیسک به گوشی یا تلویزیون

اتصال هارد به تلویزیون و گوشی چگونه انجام می‌شود؟

تلویزیون‌های نسل جدید همه مجهز به درگاه‌های اتصالی USB هستند. با کمک پورت‌های USB امکان اتصال فلش مموری و هارد اکسترنال‌ها به تلویزیون بسیار راحت است. البته برای در امنیت اطلاعات هارد دیسک، هنگام اتصال هارد به تلویزیون باید نکاتی در نظر گرفته شود.

همچنین به دلیل تبادل اطلاعات دیجیتالی بین گوشی و هارد اکسترنال، رابطه‌ی تنگاتنگی بین این دو قطعه وجود دارد. انتقال عکس، فیلم‌، موسیقی و حتی اسناد متنی اتصال هارد اکسترنال به گوشی را می‌طلبد. اما آیا متصل کردن هارد به گوشی یک امر روتین و معمولی است؟ به نظر شما با وصل کردن این دو قطعه، خطری اطلاعات‌مان را تهدید نمی‌کند.

در این مقاله نکات مهمی که باید در هنگام وصل کردن هارد به تلویزیون و گوشی رعایت کنید، را بیان کردیم که دچار فاجعه‌ی از دست رفتن اطلاعات خود نشوید.

همه‌ی هاردها برای اتصال به تلویزیون مناسب نیستند!

هر هارد اکسترنالی که در بازار وجود دارد برای وصل کردن هارد به تلویزیون هوشمند شما سازگار نیست. بسیاری از افراد با این تصور که هر هاردی قابلیت اتصال به تلویزیون را دارد، اطلاعات خود را از دست داده‌اند. متاسفانه ما در مرکز ریکاوری شاهد موارد اینچنینی زیادی بوده‌ایم. بعضی از هاردهای اکسترنال با اتصال به تلویزیون قابل شناسایی نیستند و هارد فرمت می‌شود. با فرمت اطلاعات تمام فایل‌های خود را از دست خواهید داد. به این شکل که قابلیت بازیابی هم به صفر می‌رسد.

نکات مهمی که پیش از اتصال هارد به تلویزیون باید بدانید

قبل از اتصال هارد اکسترنال به تلویزیون باید از قابلیت پشتیبانی تلویزیون هوشمند و اتصال فلش و هارد دیسک اکسترنال مطمئن شوید. برای اطمینان از این موضوع، به دفترچه‌ی راهنمای وصل کردن هارد به تلویزیون سری بزنید. در دفترچه راهنما توضیحات لازم وجود دارد. بعد از مطمئن شدن از این قابلیت، نکات مهم‌تری هستند که باید توجه داشته باشید. عدم رعایت نکات در بلند مدت به هارد یا اطلاعات آسیب وارد میکند.

شناسایی هارد توسط تلویزیون

وقتی هارد اکسترنال را به پورت USB تلویزیون وصل می‌کنید، باید یک لرزش یا صدای خفیف در هارد احساس کنید. این لرزش یعنی قطعه شما وصل شد. با شناسایی هارد کافیست با کمک کنترل تلویزیون حالت USB را انتخاب کنید. سپس با کمک کلیدهای جهت‌دار روی کنترل، می‌توانید فیلم، عکس و یا صوت‌های خود باز کنید.

برق مورد نیاز هارد اکسترنال

هارد اکسترنال معمولا برق مورد نیاز خودش را از پورت USB تامین می‌کند. با این حال بسیاری از شرکت‌ها توصیه می‌کنند برای وصل کردن هارد به تلویزیون از مدل‌های آداپتوردار استفاده کنید. این مدل‌ها برق مورد نیازشان را مستقیما از طریق یک آداپتور تامین می‌کنند. اگر تلویزیون را به صورت ناگهانی خاموش کنید، ممکن است هدهای هارد دیسک در حال خواندن فایل بوده باشند. در این حالت به علت قطع برق ناگهانی، در بلندمدت مشکلاتی مانند بدسکتور یا معیوب شدن فایل‌ها می‌شوید. پس حتما قبل از خاموش کردن تلویزیون، از بستن برنامه‌های هارد مطمئن شوید. با انجام این کار ساده مشکلی برای هارد دیسک یا اطلاعات ذخیره شده در آن ایجاد نمی‌شود.

چرا اطلاعات هارد در تلویزیون شناسایی نمی‌شوند؟

گاهی با رعایت تمام نکات هارد اطلاعات داخلش را تلویزیون نشان ندهد. در این صورت باید دلایل عدم شناسایی هارد توسط تلویزیون را بررسی کرد. بیشترین دلایلی که در اتصال هارد به تلویزیون مشکل ایجاد می‌کنند عبارتند از:

 1. از سالم بودن کابل رابط هارد اطمینان داشته و سپس آن را به تلویزیون متصل کنید. گاهی عدم نمایش اطلاعات هارد به دلیل سالم نبودن رابط است.
 2. در صورت فعال بودن رمز هارد، تلویزیون نمی‌تواند اطلاعات هارد را بخواند.
 3. عدم اتصال هارد اکسترنال به پورت مناسب نیز یکی دیگر از نکاتی است که به هنگام اتصال هارد اکسترنال به تلویزیون باید در نظر بگیرید. در صورتی که هارد را به یک پورت اشتباه وصل کنید هارد توسط تلویزیون شناسایی نمی شود. در صورتی که تلویزیون شما بیش از یک پورت USB دارد هارد اکسترنال خود را به پورت USB که با برچسب HDD REC نشان داده شده وصل کنید.
 4. فرمت هارد باید قبل از اتصال چک شود. نوع فرمت نیز در رابطه با اتصال هارد اکسترنال به تلویزیون، بسیار تاثیر گذار است.
 5. هارد اکسترنال‌های با ظرفیت بالای 2 ترابایت با فرمت GPT عرضه می‌شوند. این هاردها در تلویزیون‌های هوشمند فقط از فرمت MBR پشتیبانی می‌کنند که اگر ظرفیت هارد دیسک شما بالای 2 ترابایت می باشد باید اقدام به جابجایی آن نمایید.
 6. تعدادی از هاردهای اکسترنال هستند که از رابط کاربری SATA استفاده می‌کنند. برای اتصال این هاردها به تلویزیون باید از آداپتور مخصوص استفاده شود. سپس با کمک آداپتور، هارد اکسترنال را از طریق کانکتور USB به تلویزیون وصل کرد.
 7. پای یک ویروس در میان است. گاهی ویروس‌ها باعث عدم شناسایی فایل‌های هارد می‌شوند. برای رفع این مشکل بهتر است آنتی ویروس خود را به روز نگه دارید.

اتصال هارد به گوشی

اتصال هارد اکسترنال به گوشی، برای انتقال فایل‌ها از گوشی به هارد یا بالعکس است. البته برای محافظت از این اطلاعات وصل کردن این دو قطعه الزاماتی دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید. با توجه به نوع هاردتان باید از کابل مناسب و منبع انرژی کافی برای اتصال هارد به گوشی استفاده کنید. علاوه بر این فرمت هارد برای شناسایی شدن و اجرا در گوشی‌های اندروید، نقش مهمی دارد. زیرا تنها برخی فرمت در گوشی‌های اندروید پشتیبانی می‌شوند.

مهم‌ترین نکته‌ای که در اتصال هارد اکسترنال به گوشی باید رعایت شود، تامین انرژی مورد نیاز هارد است. هارد زمانی که به کامپیوتر و لیا لپ تاپ متصل می‌شوند، انرژی مورد نیازش را برق رایانه تامین می‌کند. این در حالی است که باتری گوشی و تبلت‌های هوشمند قدرت لازم برای راه اندازی هارد اکسترنال را نخواهند داشت. به این دلیل که هنگام اتصال هارد به گوشی موبایل، انرژی باتری گوشی بسیار ناچیز است.

بیشتر بخوانید: علائم سوختن رم گوشی چیست؟

نیاز به برق برای اتصال هارد به گوشی

وصل کردن فلش به گوشی خیلی راحت‌تر از وصل کردن هارد به گوشی است. هارد اکسترنال برای اتصال به گوشی و تبلت به انرژی بیشتری نسبت به فلش مموری نیاز دارد.به دلیل وجود قطعات مکانیکی درون هارد دیسک، انرژی بیشتر برای کار کردن هارد اکسترنال نیاز است. نمی‌توان انرژی مورد نیاز هارد را از گوشی هوشمند و یا تبلت دریافت کرد. مقدار انرژی که از پورت USB کامپیوتر و یا لپ تاپ بدست می‌آید، بسیار بیشتر از انرژی باتری موبایل است.

مبدل OTG چیست؟

برای اتصال هارد به گوشی باید از کابل یا مبدل OTG استفاده کرد. مبدل OTG ابزاری است که با استفاده از آن، وصل کردن هارد به موبایل یا تبلت ممکن می‌شود. با کمک این ابزار هر نوع USB دیگری مثل فلش مموری، دوربین دیجیتال، کیبورد و موس را به راحتی می‌توان به موبایل یا تبلت متصل کرد.

اگر قصد ذخیره‌ کردن فایل‌های موسیقی، عکس، ویدیو، اسناد و فایل‌های شخصی روی گوشی را دارید، مبدل OTG راحت‌ترین ابزار است. با همراه داشتن یک کابل تبدیل OTG و هارد اکسترنال پرتابل یا فلش مموری، به‌راحتی می‌توانید در هر لحظه به فایل‌های خود دسترسی داشته باشید.

به چند مورد دیگر از کاربردهای مبدل OTG اشاره می‌کنیم:

 1. شارژ تلفن همراه با استفاده از یک تلفن همراه دیگر (توصیه نمی‌شود)؛
 2. اتصال کارت صدا یا میکروفون به تلفن همراه؛
 3. وصل کردن دستــه بازی به تلفـن هـمراه؛
 4. اتصال هارد اکـسترنـال به تلفن همراه؛
 5. اتصال کیبورد و موس به تلفن همراه؛
 6. اتصال چراغ LED به تـلفن همراه؛
 7. اتصال پنکه USB به تلفن همراه؛
 8. اتصال دوربین به تلفن همراه

پاک شدن اطلاعات بعد از اتصال هارد به گوشی

متاسفانه به دلیل عدم اطلاعات کافی، با اتصال نادرست ممکن است تمام اطلاعات خود را از دست بدهید. مهمترین دلیل این اتفاق، نوع فرمت هاردی است که به گوشی متصل کردید.

اکثر هاردهای اکسترنال فرمت NTFS دارند. این فرمتی است که سیستم عامل ویندوز به طور پیشفرض از آن استفاده می‌کند. فرمت قابل پشتیبانی توسط گوشی‌های اندرویدی فرمت FAT32/Exfat است. سیستم عامل اندروید برای سازگاری هارد وصل شده به گوشی، فرمت آن را تغییر می‌دهد. این اتفاق برای فلش مموری‌ها نمی‌افتد چرا که به صورت پیشفرض، فرمت فلش مموری‌ها FAT32 است. البته اگر فرمت را به صورت دستی تغییر نداده باشید.

تغییر فرمت هارد پیش از اتصال به گوشی

فرمت پیش فرض هارد در ویندوز، NTFS است. فرمت قابل پشتیبانی توسط گوشی‌های اندرویدی فرمت FAT32/Exfat است. بنابراین برای برقراری اتصال هارد اکسترنال به گوشی باید حتما هارد در قالب FAT32 باشد. فرمت NTFS تنها در برخی از گوشی‌ها قابل پشتیبانی است. در صورتی که هارد اکسترنال شما ، دارای فرمت NTFS می باشد ، باید فرمت آن را تغییر دهید. البته حتما مواظب باشید که پیش از فرمت کردن، بک آپی از اطلاعات‌تان تهیه کنید. چون ممکن است تمام اطلاعات خود را از دست بدهید.

فرمت دیگری که مختص به سیستم عامل Macintosh است، فرمت HFS می‌باشد. زمانی که شما از سیستم عامل مک استفاده می‌کنید باید هارد اکسترنال شما نیز دارای فرمت HFSباشد. پس دقت کنید که که برای متصل کردن به گوشی IOS خود باید فرمت آن را تغییر دهید.

سوالات متداول

چگونه هارد کامپیوتر را به تلویزیون وصل کنیم؟

با کمک کابل USB می‌توان هارد کامپیوتر را به تلویزیون متصل کرد.

آیا هارد اکسترنال به تلویزیون وصل میشود؟

بله. با استفاده از یک کابل USB می‌توان هارد را به تلویزیون وصل کرد.

آیا هارد به گوشی وصل میشود؟

بله. با استفاده از یک کابل OTG می‌توان هارد را به گوشی وصل کرد.

چگونه هارد کامپیوتر را به گوشی وصل کنیم؟

با کمک کابل OTG می‌توانید هارد را به گوشی خود وصل کنید.

2 نظر در مورد “اتصال هارد به تلویزیون و گوشی چگونه انجام می‌شود؟“

 1. با سلام من یه هارد ۱ترابایت دارم
  به تلویزیون ۱۶ سال پیش سامسونگ وصل میشد به همه گوشی ها وصل میشه
  متاسفانه یه تلویزیون 4k وینسنت خریدم وصل نمیشه

  1. سلام،چند تا احتمال داره.
   1.احتمال داره مدل هارد شما رو نخونه یا مبدل داشته باشه.
   2. سیستم فایل هارد رو پشتیبانی نمیکنه که بنا به مدل تلویزیون میتونید گوگل کنید.
   3. تلویزیون رو بررسی کنید که تنظیمات خاصی نداشته باشد.
   4. بعضی تلویزیون ها درگاه مخصوص اتصال هارد دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *