فایل vault

رمزگذاری فایل والت FileVault یک برنامه رمز گذاری در سیستم عامل مک است. کاربرد این برنامه مانند کاربرد BitLocker در سیستم عامل ویندوز است. FileVault قابلیتی است که در صورت فعالسازی آن تمامی اطلاعات موجود روی هارد مک، رمزگذاری می‌شوند. با استفاده از این برنامه شما می‌توانید بر روی درایوهای موجود، رمز گذاری انجام دهید. با وجود این رمز، فقط و فقط شما قادر به دسترسی به آن اطلاعات خواهید بود. در صورت دزدیده‌ شدن یا آسیب دیدن کامپیوتر کسی نمی‌تواند از اطلاعات کد گذاری شما استفاده کند.

یکی از نکات دوست ‌داشتنی در مورد مک‌ بوک‌ها امنیت‌ آن‌هاست. اما بسیاری از کاربران از بهترین قابلیت امنیتی اپل یعنی FileVault برای بهبود امنیت مک بوک خود استفاده نمی‌کنند. رمزگذاری روی هارد مک و فعالسازی FileVault اصلا پیچیده نیست.

آیا فعالسازی FileVault برای بالا بردن امنیت مک واقعاً ضرورت دارد؟

احتمالاً شما هم مانند بسیاری از کاربران، در راستای بهبود امنیت هارد مک خود، یک رمز عبور برای کامپیوتر خود تنظیم کرده‌اید. اما بدانید که این رمز عبور تنها برای زمانی مناسب است که شخصی در غیاب شما پشت مک متعلق به شما بنشیند. در صورتی که آن شخص زمان کافی داشته باشد، حتی با وجود رمز عبور می‌تواند به فایل‌های شما دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را کپی کند. بنابراین اینجاست که به رمزگذاری روی هارد مک و بهبود امنیت آن نیاز می‌شود.
تفاوت بزرگی بین محافظت به وسیله رمز عبور و رمزگذاری فایل والت FileVault وجود دارد. رمز عبور مانند قفلی است که برای در ورودی در نظر می‌گیرید. این در صورتی است که امکان ورود از طریق پنجره یا آوردن یک کلیدساز برای باز کردن در وجود دارد. اما رمزگذاری، اطلاعات شما را کدگذاری کرده و تنها یک رمزعبور خاص قادر به شکستن آن کد و نمایش اطلاعات خواهد بود. بنابراین اگر سیستم یا اطلاعات شما دزدیده شود، سارق نمی‌تواند از آن اطلاعات کدگذاری شده استفاده‌ کند.

مشکلات برنامه Vault

سال‌های گذشته مشکلاتی در برنامه رمزگذاری فایل والت FileVault وجود داشت. این ‌که شما امکان انتخاب درایوی مجزا برای رمزگذاری را نداشتید. یعنی تنها امکان رمزگذاری روی همه‌ی درایوها و یا روی درایو سیستم عامل وجود داشت. در نسخه جدیدتر این برنامه که FileVault2 نام دارد، این مشکل برطرف شده است. این نسخه این امکان را به شما می‌دهد که درایو مورد نظر خود را انتخاب کرده و تنها برای آن درایو رمزگذاری کنید. بطور کلی FileVault2 یک سیستم رمزگذار کلی برای مکینتاش است.

 

توجه: اگر iMac Pro یا مدل دیگری از Mac با تراشه Apple T2 دارید، داده‌های درایو شما به طور خودکار رمزگذاری می‌شوند. با این حال، روشن کردن FileVault با نیاز به رمز ورود به سیستم برای رمزگشایی داده‌ها، محافظت بیشتری ایجاد می‌کند.

هک برنامه vault

رمزنگاری Vault می‌تواند خصوصی‌ترین اطلاعات گوشی مک شما را از دسترس هکرها در امان نگه دارد. گذاشتن این رمز باعث می‌شود که نفوذ به اپلیکیشن و برنامه‌های شما کار آسانی برای هکر نباشد. قفل شکن برنامه vault نیز کار پیچیده و دشواری است. حتی برای اینکه هک برنامه vault ناممکن شود، می‌توانید آیکون محل ذخیره Vault را از محیط سیستم عامل مخفی کنید. یا اینکه با ساخت چند گاو صندوق دیجیتالی تقلبی کاری کرد که هکر برای تشخیص گمراه شود. در واقع با روش‌های اینچنینی و پنهان کردن محل ذخیره vault می‌توانید از برنامه vault خود، در مقابل هکرها و بدافزارها محافظت کنید.

نحوه‌ی راه اندازی فایل Vault

برای رمزگذاری فایل والت FileVault، باید با حساب ادمین مک خود وارد شوید. زمانی که قصد فعالسازی FileVault را دارید، انتخاب می‌کنید که اگر رمز ورود خود را از دست دادید چگونه می‌توانید دیسک راه اندازی خود را باز کنید.

با وجود برنامه vault برای کار با سیستم باید چیز جدیدی یاد گرفت؟

این را بدانید که با برنامه والت، کامپیوتر شما دقیقاً مانند گذشته کار خواهد کرد. با این تفاوت که در زمان‌هایی که سیستم از شما درخواست ورود رمز عبور را می‌کند، تغییراتی ایجاد خواهد شد. بدون FileVault پس از آغاز به کار سیستم عامل، مجبور به ورود رمز عبور هستید. اما در صورت فعالسازی رمزگذاری روی هارد مک، کامپیوتر فوراً از شما رمز عبور را درخواست کرده و سپس وارد فرایند آغاز به کار کردن می‌شود.

کلید بازیابی

کلید بازیابی یک رشته از حروف و اعداد است. یک کپی از کلید را در جایی غیر از همان دیسک که رمزگذاری شده نگه دارید. اگر کلید را نوشتید، حروف و اعداد نشان داده شده را دقیقاً کپی کنید. کلید را در جایی امن نگه دارید یا به خاطر بسپارید. اما نه در همان دستگاه Mac، جایی که افراد دیگر آن را پیدا نکنند. اگر Mac شما در یک فضای اداری است می‌تواند یک کلید بازیابی برای باز کردن قفل آن تنظیم کند.
رمزگذاری FileVault را نمی‌توان با برخی از تنظیمات دیسک بسیار پارتیشن بندی شده، مانند مجموعه‌های دیسک RAID، استفاده کرد .
مهم: بعد از روشن کردن FileVault و شروع رمزگذاری، نمی‌توانید FileVault را خاموش کنید تا اینکه رمزگذاری اولیه کامل شود. بسته به مقدار داده ذخیره شده در رایانه، رمزگذاری ممکن است طولانی شود اما شما می‌توانید همانند معمول به استفاده از رایانه ادامه دهید. پس از اتمام مراحل رمزگذاری، می‌توانید FileVault را خاموش کنید. اگر iMac Pro یا Mac دیگری با تراشه Apple T2 دارید، داده‌های درایو شما از قبل بصورت خودکار رمزگذاری شده است، بنابراین روشن کردن FileVault به همان اندازه زمان نمی‌برد.

بازیابی عکس از برنامه vault

در صورت پاک شدن عکس‌هایتان در سیستم عامل مک، برای ریکاوری و بازیابی عکس‌ها باید از آیتونز یا آیکلود استفاده کنید. بازیابی عکس از برنامه vault در صورت پشتیبان گیری با کمک آیتونز یا آیکلود ممکن است. اگر حساب iCloud یا قصد راه اندازی آن را دارید نیازی به یک کلید بازیابی جداگانه نیست.

رمزگذاری وراکریپت

حذف و شکستن رمز File Vault

رمزگذاری دیتا در هر سیستم عاملی مثل ویندوز، مک، لینوکس مزایا و معایبی دارد. امنیت و حفاظت از اطلاعات و داده‌های شما جزو یکی از مهمترین مزایای رمزگذاری است.
ایرادی بزرگ در رمز گذاری، فراموشی رمز عبور یا خرابی درایو است. این امر باعث عدم دسترسی به سیستم عامل و دیتای کدگذاری شده توسط شما می‌شود. گرچه قفل شکن برنامه vault پیچیده است اما اگر این اتفاق برای شما افتاد اصلا نگران نباشید. مرکز فنی تخصصی ریکاوری اطلاعات امداد سیستم در قفل گشایی هر نوع رمز سیستم عامل مک یا مکینتاش و همچنین بازیابی دیتای حذف شده شما را یاری می‌کند.

سوالات متداول

رمز برنامه vault یادم رفته؛ چه راه حلی وجود دارد؟

اگر رمز را در جایی یادداشت نکرده‌اید، برای شکستن رمز باید به مراکز تخصصی مراجعه کنید.

چگونه رمز برنامه vault را تغییر دهیم؟

برای تغییر رمز vault باید با حساب ادمین مک خود وارد برنامه شوید.

vault چیست؟

Vault قابلیتی بر ای رمزگذاری اطلاعات موجود روی هارد مک است.