علت رنگ بندی هاردهای وسترن دیجیتال

رنگ بندی هاردهای وسترن

رنگ بندی هاردهای وسترن شکل ساده انتخاب هارد برای کاربر است. هارد دیسک یکی از نیازهای ضروری کاربران شده است. این روزها خرید هارد برای ذخیره و ثبت اطلاعات چه مصارف خانگی و چه در کسب و کارها اهمیت بالایی پیدا کرده است. در راستای نیاز کاربران، شرکت‌های مختلف سازنده‌ی هارد، تنوع بالایی در تولید هارد لحاظ کرده‌اند. برای این که هر کاربری بر حسب نیازش، هارد دلخواهش را تهیه کند.

شرکت وسترن دیجیتال که از برندهای اصلی در تولید هارد است، اقدام به کار جالبی کرده است. وسترن دیجیتال هاردهای خود را در قیمت و کارایی متفاوت تولید و برای سهولت خرید، این هاردها را در رنگ بندی متفاوت عرضه کرده است. رنگ بندی هاردهای وسترن باعث شد کاربر به راحتی مشخصات و عملکرد هر یک از حافظه‌ها را براساس رنگ‌ها درک کند. در این مقاله قصد داریم علت رنگ بندی هاردهای وسترن دیجیتال را توضیح داده و مشخصات هر کدام را به طور کامل بررسی کنیم.

دانستن تفاوت مدل‌ها به شما کمک می‌کند مدلی متناسب با نیازهای خود خریداری کنید. شما بایستی با توجه به نیاز و البته بودجه خود اقدام به انتخاب و خرید این هاردها کنید. اما معنای هر رنگ بندی هاردهای وسترن چیست؟

رنگ بندی هاردهای وسترن و کاربرد هریک

رنگ بندی هاردهای وسترن در رنگ‌های سبز، آبی، مشکی، قرمز، طلایی و بنفش تولید و عرضه شده‌اند. در ادمه‌ی مقاله، ویژگی‌ها و کارایی هر کدام را توضیح می‌دهیم.

1. هارد وسترن دیجیتال سبز GREEN WD

وسترن‌های سبز از نظر مصرف برق بهینه و دوست دار محیط زیست هستند. در واقع رنگ سبز با نماد طبیعت و بهینه بودن آن است. قیمت این رنگ نیز ارزان‌تر است. هدف اصلی هاردهای سبز مصرف کمتر انرژی است. این نوع هارد به جهت استفاده شخصی و آرشیو کردن اطلاعات همچنین، به عنوان هارد دوم بیشتر استفاده می‌شود.

همچنین این رنگ مجهز به تکنولوژی Intellipower است که در صورت استفاده نکردن از هارد، سرعت کم می‌شود. همین امر موجب می‌شود تا عمر هارد بالا رود. اما تمایل بیشتر کاربران به سمت مدل‌های آبی رنگ حافظه‌های وسترن دیجیتال سبب شد تا تولید مدل‌های سبز رنگ متوقف شود.

2. هارد وسترن دیجیتال آبی BLUE WD

رنگ آبی وسترن یکی از بهینه‌ترین گزینه‌ها برای کاربران عمومی است. هارد آبی بیشتر به عنوان هارد اول در لپ تاپ یا کامپیوتر استفاده می‌شود. همچنین انتخاب این هارد، انتخابی مقرون به مصرفه و با بازدهی بالا است. این هاردها، انتخابی مناسب و خوش قیمت برای همه طیف کاربران است. نوع کاربری آن خانگی و با عملکرد سریع و خوب می‌باشد.

3. هارد وسترن دیجیتال مشکی BLACK WD

رنگ مشکی نماد هاردهایی با کارایی بالا هستند. هاردهای مشکی وسترن گزینه‌ی مناسبی برای گیمرها هستند. تدیونگرها و گرافیست‌ها می‌توانند با آسودگی بیشتری از این هارد استفاده کنند. چرا که هارد مناسبی برای رندر گرفتن (فیلم و عکس) و کارهای گرافیکی است. درواقع کسانی که کارهای سنگین گرافیکی انجام می‌دهند بیشتر به سراغ هاردهای مشکی رنگ وسترن دیجیتال می‌روند. این هارد برای ذخیره سازی حجم های بالا، کاربرد فراوانی دارد.

هارد وسترن بلک مجهز به استفاده از تکنولوژی STableTrac است. این تکنولوژی به جهت مهار کردن موتور هارد در هر دو سر صفحات پلتر و گرفتن لرزش استفاده می‌شود. همچنین با داشتن کنولوژی VCT، از صدمه ناشی از لرزش و تکان احتمالی هارد درایو جلوگیری می‌کنند. از طرفی با داشتن فن آوری محرک دوگانه، به افزایش دقت در مکان یابی اطلاعات هارد وسترن بلک کمک می‌کند.

هاردهای مشکی رنگ وسترن دیجیتال، نسخه‌های گران قیمت و با بازدهی بالای این مجموعه هستند. این هاردها با سرعت بالا و عمر طولانی مناسب کاربران حرفه‌ای با انتظارات بالاست که محدودیت قیمتی ندارند. اگر به دنبال هاردی هستید که سرعت بالاتر، عمر بیشتر و عملکرد بهتری داشته باشد، هاردهای مشکی رنگ متناسب با نیازتان هستند.

4. هارد وسترن دیجیتال قرمز RED WD

رنگ قرمز از خانواده‌ی وسترن، جزو آن دسته از هاردهای گران قیمت است. بلکه برای استفاده در شرکت‌ها و دفاتر با حجم کار خیلی زیاد تولید شدند. هارد قرمز وسترن مخصوص سیستم‌های ذخیره سازی اطلاعات تحت شبکه هستند. این نوع هاردها حجم بالایی در ذخیره سازی دیتا دارد. البته امنیت حفظ اطلاعات در این رنگ از هاردها بسیار بالا می‌باشد.

طراحی هاردهای قرمز رنگ برای استفاده در سیستم‌های NAS و RAID که در کسب و کارهای کوچک و بزرگ است . NAS مخفف حافظه متصل به شبکه است. این مدل از سیستم‌ها، شبکه‌های کوچک محلی هستند که کسب و کارها برای دسترسی اعضای شرکت به اطلاعات و فایل‌ها استفاده می‌کنند. به چنین سیستم‌هایی می‌توانید به دید فضای ابری نگاه کنید. اما RAID مخفف آرایه چندگانه دیسک‌های مستقل است. زمانی که به فضای بسیاری از حافظه نیاز دارید، برای راحتی کار می‌توان از فناوری RAID استفاده کرد. در این فناوری امکان اتصال هاردها به یکدیگر وجود دارد و از تمامی این هارد درایوها به‌صورت حافظه‌ای یک‌پارچه می‌توان استفاده کرد.

با این اوصاف هاردهای قرمز برای استفاده‌ی کسب و کارها مناسب است. یعنی به‌صورت تمام وقت در طول هفته می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. بنابراین کارمندان شرکت هر زمان که خواستند به اطلاعات هاردها دسترسی لحظه‌ای داشته باشند. حافظه‌ی هاردهای قرمز وسترن دیجیتال تا سقف 18 ترابایت هم می‌رسند.

5. هارد وسترن دیجیتال طلایی GOLD WD

رنگ طلایی هاردهای وسترن، برای نگهداری اطلاعات سنگین شرکت‌ها و مجموعه‌های بزرگ است. درواقع این نوع از هاردهای شرکت وسترن، برای دیتا سنترها و آرشیو مجموعه‌ی بزرگی از اطلاعات مناسب‌ترین نوع هارد هستند.

به جرات می‌توان گفت، رنگ بندی هاردهای وسترن طلایی، حرفه‌ای‌ترین نسل ذخیره سازی این شرکت هستند. البته که گران قیمت‌ترین هارد شرکت وسترن نیز محسوب می‌شوند. این نوع هاردها در دیتا سنترهای بزرگ و به منظور فعالیت شبانه روزی استفاده می‌شود. فضای ذخیره سازی این هاردها بسیار بالا بوده و کاربرد عمومی ندارند. ساختار این هارد باعث می‌شود با سرورهای مختلف سازگار باشند. این هاردها نیز امکان استفاده به‌صورت 24 ساعت از 7 روز هفته را دارند و می‌توانند بار کاری تا سقف 550 ترابایت بر سال را تحمل کنند.

6. هارد وسترن دیجیتال بنفش PURPLE WD

رنگ بندی هاردهای وسترن بنفش بیشتر برای استفاده در دستگاه‌های DVR و محلی برای ضبط کننده دوربین‌های مداربسته هستند. هارهای بنفش کارایی بالایی دارند. با سرعت مناسب طول عمر بالایی دارند. در واقع با داشتن تکنولوژی Intellipower در جهت تنظیم سرعت هارد بر اساس نوع عملیات، سرعت را کنترل می‌کند.

از برخی لحاظ می‌توان هاردهای بنفش را شبیه به هاردهای قرمز رنگ دانست. در واقع هر دو برای استفاده مداوم در 7 روز هفته و 24 ساعت شبانه روزساخته شده‌اند.

این هاردها، تصاویر ارسالی از دوربین‌های نظارتی را ذخیره می‌کنند. با این حساب باید ظرفیت بالایی داشته باشند. هاردهای بنفش بیشتر برای ذخیره اطلاعات کاربرد دارد، بنابراین حالت نوشتن دیتا یا Writing در اولویت است. اما هاردهای قرمز رنگ به‌صورت لحظه‌ای توسط اعضای کسب و کار در حال استفاده هستند و باید در کنار نوشتن اطلاعات، سرعت مناسبی نیز در خواندن داده‌ها داشته باشند. این مدل از هاردها نیز از سیستم‌های NAS و RAID پشتیبانی می‌کنند.

کدام رنگ هارد را انتخاب کنیم؟

اگر قصد خرید هارد وسترن را دارید، ابتدا باید این دو سوال را از خود بپرسید:

  1. هارد را برای چه کاری می‌خواهم؟
  2. به چقدر فضای ذخیره سازی نیاز دارم؟

با پاسخ به این دو سوال، هدف‌تان از خرید هارد، معلوم شد. حالا با توجه به توضیحاتی که برای هر رنگ بندی هارد وسترن گفته‌ایم، رنگ مورد نیاز را خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *