هک؛ ورود به کامپیوتر، گوشی موبایل و هر سیستم دیگری بدون اجازه‌ی فرد است. معمولا هدف از هک، صدمه رساندن یا دزدیدن اطلاعات فرد، شبکه و یا سازمان است. در این مقاله می‌خواهیم به خطر هک شدن گوشی بپردازیم. اقدامات لازم برای جلوگیری از هک گوشی را خواهیم گفت. همچنین هشدارهایی که خبر از دسترسی هکر به گوشی شما را می‌دهد را یادآور می‌شویم.

هک چیست؟

هک، پیدا کردن راه دسترسی غیر مجاز به سیستم‌های هوشمند دیگران است. هک می‌تواند خطرناک باشد و برای تجاوز به حریم خصوصی و دزدیدن اطلاعات شخصی، سیستم شما را مختل کند. هکر، شخصی است که علاقه‌ای به استفاده از کامپیوتر در حالت عادی و طبیعی ندارد. بلکه همیشه به دنبال راه‌هایی برای سوء استفاده از اطلاعات کاربران دیگر است. البته هک می‌تواند وجهه قانونی هم داشته باشد و آن زمانی است که از هک برای پیدا کردن نقاط ضعف سیستم‌های شبکه و کامپیوتری استفاده می‌شود. در واقع هک با هدف تست انجام می‌شود. این نوع هک را Ethical Hacking (هک اخلاقی) می‌نامیم.

تاریخچه هک

عمر هک (Hacking) تقریبا به ۵ دهه می‌رسد. در سال ۱۹۶۰ در MIT اولین هک اتفاق افتاد و در همان زمان اصطلاح هکر به وجود آمد. یک فیلم علمی تخیلی آمریکایی نیز در سال 1982 به نام Tron ساخته شده است. در این فیلم شخصیت اصلی فیلم، یک شرکت هک را توصیف می‌کرد .
البته بعضی از کارشناسان معتقدند که هک و نفوذ غیرمجاز، قبل از ظهور کامپیوتر نیز وجود داشته است. به عقیده‌ی آن‌ها هرگونه دسترسی بدون اجازه به اطلاعات خصوصی، هک کردن به حساب می‌آید. البته بعد از ظهور اولین کامپیوترها، هک کردن گوشی و سیستم‌ها شکل تازه‌ای به خود گرفته است.

RansomeWare

7 علامتی که نشان دهنده هک شدن گوشی است

کاهش قابل توجهی در طول عمر باتری

عملکرد کُند گوشی

مصرف زیاد داده

( اینترنت )

پنجره‌های بازشونده Pup-Up

مشاهده تماس یا پیامک خروجی که ارسال نکرده‌اید

مشاهده فعالیت‌های غیر معمول در حساب‌های آنلاین

شارژ گوشی موبایل به سرعت تمام می شود

چگونه از هک شدن گوشی موبایل خود تا حد امکان جلوگیری کنیم؟

بازیابی اطلاعات حذف شده شما کار تخصص تیم ماست

مرکز ریکاوری اطلاعات امداد سیستم

هشدار در مورد نرم افزارهای ریکاوری

در مقاله‌های مختلف گفته‌ایم که برخی از نرم افزارهای ریکاوری اطلاعات، خطرناک هستند. بسیاری از این نرم افزارها آلوده به ویروس‌ها و بدافزارها هستند. با نصب هر کدام ممکن است نه تنها اطلاعات‌تان قادر به بازیابی نباشند بلکه تمام اطلاعات دیگر‌تان در دسترس هکر قرار بگیرد. در بحث ریکاوری اطلاعات گوشی یا هارد سعی کنید به هر برنامه‌ای اعتماد نکنید و کار را به متخصص بسپارید.

سوالات متداول

چگونه بفهمیم گوشی هک شده است؟
در صورت مشاهده تماس یا پیامک‌های خروجی در حالی که شما ارسال نکردید و یا فعالیت‌های غیر عادی در حساب‌های آنلاین مطمئن باشید که گوشی‌تان هک شده است.