مرکز ریکاوری امداد سیستم با تمرکز ویژه در زمینه بازیابی هارد یکی از قدرتمند‌ترین مراکز بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال در ایران است. ما در مجموعه امداد سیستم توانایی ریکاوری هارد external با بیش از 95 درصد موفقیت را داریم. در عین حال که خدمات ما در این مرکز متنوع است، ولی ریکاوری هارد اکسترنال، یکی از بیشترین مشکلات مراجعین امداد سیستم است.
هاردهای اکسترنال با ظرفیت ذخیره سازی بالایی که دارند به یکی از لوازم ضروری هر خانه‌ای تبدیل شده‌اند. محبوبیت هاردهای اکسترنال بیشتر به دلیل قابلیت‌های مختلف آن است. هارد دیسک‌های اکسترنال به عنوان حافظه‌ی سیار و در دسترس یا حافظه‌ی پشتیبان، ذخیره کننده‌ی فایل‌، فیلم، عکس و اسناد مهم ما هستند. اما خراب شدن و حذف اطلاعات، مشکل همیشگی انواع حافظه از جمله هارد دیسک اکسترنال است.

ریکاوری هارد اکسترنال در امداد سیستم

مهندسان مرکز ریکاوری امداد سیستم، انواع و اقسام هاردهای اکسترنال و اینترنال را با بالاترین امنیت ریکاوری می‌کنند. به این صورت که ابتدا با در اختیار گرفتن هارد خراب و معیوب، مشکل را تشخیص می‌دهند. سپس با توجه به نوع خرابی به تعمیر و ریکاوری اطلاعات می‌پردازند. مرکز ریکاوری اطلاعات امداد سیستم با علم روز و اطلاع از جدیدترین تکنولوژی‌های مدرن بازارهای جهانی، بهترین درمان را برای دستگاه شما انتخاب و اجرا خواهد کرد. این مجموعه تمام امکانات لازم را برای تعمیر و بازیابی هر نوع حافظه‌ای فراهم کرده است.

برندهای قابل بازیابی در امداد سیستم

متخصصان مجموعه امداد سیستم به دلیل به روز بودن تجهیزات، توان ریکاوری تمام برندهای هارد اکسترنال را دارد. تا کنون بیش از 15 هزار قطعه هارد وسترن دیجیتال، توشیبا، adata، Seagate سیگیت، فوجیستو، هیتاچی را بازیابی کرده است.
نکته: امکان بازیابی هاردهای وسترن دیجیتال نسل جدید تقریبا به صفر رسیده است. به همین دلیل ما در مشاوره‌ی خرید هارد، اصلا هاردهای وسترن را توصیه نمی‌کنیم.

مشکلات رایج هارد اکسترنال

o ضربه خوردن
o تغییر فرمت
o ویروسی شدن
o تغییر سیستم فایل
o خرابی قطعه
o خرابی فریمور
o خرابی پلتر
o وجود بدسکتور
o عدم نمایش ظرفیت
o فرمت شدن

چگونگی ریکاوری هارد اکسترنال

ابتدا باید بر اساس بررسی‌های کارشناسانه خرابی و نوع آن را تشخیص داد. ولی بیشتر هاردهای اکسترنال در اثر ضربه و تکان خوردن با مشکلات فیزیکالی روبه رو می‌شوند. برای همین برای بازیابی اطلاعات هارد باید ابتدا قطعات آسیب دیده تعمیر و یا تعویض شوند.

اقدامات ممنوعه پس از خرابی هارد

اگر هارد دیسک اکسترنالی دچار مشکل فیزیکی شده است، خودتان اقدام به تعمیر آن نکنید. همچنین به هیچ عنوان هارد دیسکی که بر اثر ضربه یا اتفاقی دچار آسیب فیزیکی شده است را به وسیله نرم افزار ریکاوری نکنید. از قرار دادن هارد دیسک در فریزر خودداری کنید. همچنین از اقدام به باز کردن و تعویض هد هارد خراب شده خودداری کنید. تمام این کارها باعث می‌شود تا هارد دچار آسیب بیشتری شود.
در صورتی که روش‌هایی را می‌شناسید که صد در صد موثر است، قبل از اقدام به تعمیر و ریکاوری از متخصصان کمک بگیرید و با آنان مشورت کنید. اما در غیر این صورت باید تعمیر یا ریکاروی آن را به متخصصین بازیابی اطلاعات بسپارید.

دلایل خرابی هارد اکسترنال

خرابی‌های هارد اکسترنال شامل دو گروه نرم افزاری و سخت افزاری هستند. خرابی‌های نرم افزاری هارد اکسترنال در بخش‌های مکانیکی و الکترونیکی هارد ایجاد می‌شوند. این خرابی‌ها باعث خرابی در هد هارد، موتور هارد دیسک و یا آسیب فیزیکی به برد هارد می‌شود. این دسته از خرابی‌ها باید در محیط clean room باز شود و مورد بررسی قرار بگیرد. پس از تعمیر و جراحی، امکان ریکاوری هارد اکسترنال وجود خواهد داشت.
در خرابی‌های سخت افزاری، هارد از نظر فیزیکی مشکلی ندارد ولی دسترسی به اطلاعات ممکن نیست. این عدم دسترسی ممکن است بر اثر ویروسی شدن، از بین رفتن پارتیشن، پاک شدن فایل ها و یا فرمت پارتیشن هارد اکسترنال باشد.

6 دلیل از دست دادن اطلاعات در هارد اکسترنال

دلایل خرابی هارد دیسک ممکن است متفاوت باشد، اما در بیشتر موارد باعث از دست رفتن دائمی اطلاعات می‌شود. متاسفانه هر نوع خرابی در هارد نیاز به ریکاوری هارد را پر رنگ‌تر می‌کند. در اینجا لیستی از عمده دلایل منجر به خرابی دیسک، علائم و راه حل‌های آنها وجود دارد.
1. خرابی بدسکتور
هارد دیسک‌ها داده‌های مغناطیسی را روی دیسک چرخان می‌خوانند. از آنجا که جهت‌گیری مغناطیسی روی دیسک مصون از خطا نیست، هرگونه به هم خوردن جهت‌گیری رسانه مغناطیسی، منجر به غیرقابل دسترس بودن سکتوری از دیسک می‌شود. بدسکتور امری شایع در اکثر هارد دیسک‌ها است و برطرف کردن آنها دشوار است.
2. خطاهای فریمور یا برنامه نویسی
فریمور کامپیوتر نوعی نرم‌افزار است که وظیفه‌ی کنترل و نگهداری دیسک را بر روی هارددیسک انجام می‌دهد. این همان چیزی است که به هارد دیسک امکان برقراری ارتباط با کامپیوتر را می‌دهد. علائم خرابی فریمور می‌تواند این باشد که هارددیسک روشن می‌شود، اما توسط کامپیوتر شناسایی نشده و یا درست شناسایی نمی‌شود، و یا در حین فرآیند راه اندازی از کار می‌ایستد. هرگونه خرابی در فریمور که معمولا در برد PCB و داده‌های دیسک واقع است، می‌تواند منجر به قطع ارتباط شود.
این خطا به دلیل منبع تغذیه نامناسب، حمله ویروس، خاموش شدن ناگهانی، اتصال هارد دیسک خارجی یا اکسترنال در هنگام بروزرسانی سیستم عامل رخ می دهد. اشتباه بروز رسانی فریمور توسط برنامه‌های مختلف امکان خطا را زیاد می‌کند.
3. خرابی الکترونیکی یا جریان
گاهی اوقات،UPS قادر به تأمین منبع تغذیه مورد نیاز نیست. این امر همچنین می‌تواند در صورت استفاده از منبع تغذیه غیرقابل اعتماد یا قطع جریان مكرر برق رخ دهد.
4. آتش سوزی
هارد دیسک اکسترنال بدلیل حمل و نقل آسان و حجم کم، در اثر بی‌دقتی با قرار دادن آن روی شومینه، بخاری اتفاق بیافتد. پس احتمال آتش سوزی و حرارت بیش از حد وجود دارد.
5. خرابی مکانیکی یا داخلی
جابه‌جایی قطعات، خرابی برد هارد دیسک، نرم افزار فریمور، ضربه یا تکان خوردن حین کار یا خاموش شدن ناگهانی، بد سکتور، منبع تغذیه نامناسب، کارکرد زیاد و غیره می‌تواند دلیل خرابی مکانیکی هارد دیسک باشد.
6. خرابی فایل‌ها
استفاده از برنامه‌های مخرب یا معیوب، بسته شدن تصادفی برنامه‌های در حال اجرا، خاموش شدن رایانه شخصی می‌تواند به فایل آسیب بزند. همچنین خرابی سیستم فایل، نصب سیستم عامل دستکاری شده و نا معتبر، خطای عدم دسترسی، بدسکتور و خرابی فیزیکی نیز باعث خرابی فایل می‌شوند.

ریکاوری هارد اکسترنال

ریکاوری اطلاعات هارد فرمت شده

یکی از مشکلات جدی برای هاردهای اکسترنال فرمت شدن است. گاهی هارد در هنگام اتصال به گوشی موبایل یا تلویزیون، سیستم خطای فرمت را به شما نشان می‌دهد. این پیام اجازه دسترسی به محتویات هارد را به شما نمی‌دهد. تنها راه پیش روی شما فرمت کردن حافظه است. از طرفی فرمت کردن حافظه تمام اطلاعات را پاک می‌کند. بازگردانی اطلاعات هارد فرمت شده سخت و پیچیده است. در بیشتر مواقع ریکاوری هارد اکسترنال فرمت شده هم وجود نخواهد داشت.

هزینه ریکاوری هارد اکسترنال

قیمت بازیابی اطلاعات هارد دیسک‌ها ثابت نیست. هزینه‌ی بازیابی به روش‌های بازگردانی دیتا بستگی دارد. گاهی هارد باید تعمیر یا قطعات آن تعویض شوند. در این صورت هزینه‌ی قطعات جدا محاسبه می‌شود. در بعضی مواقع تنها با جراحی، می‌توان دیتا را استخراج کرد.

مرکز بازیابی اطلاعات امداد سیستم