کارت حافظه یا رم در موبایل، تبلت، دوربین‌های دیجیتالی و موارد دیگر استفاده می‌شود. متاسفانه کارت حافظه هم مانند حافظه‌های ذخیره سازی دیگر دچار آسیب‌هایی می‌شود که باعث از دست رفتن اطلاعات آن می‌شود. بازیابی کارت حافظه یا رم پیچیده و دشوار است. اما این به آن معنی نیست که شما قید تمام اطلاعات داخل کارت حافظه را بزنید. ما در مرکز امداد سیستم تجهیزاتی را فراهم کرده‌ایم که امکان ریکاوری رم را به بالای 95 درصد برساند. پیشرفته بودن تجهیزات‌مان در امداد سیستم تا حدی است که، تمام کارت حافظه‌های دوربین‌های فیلمبرداری و عکس برداری از پیشرفته‌ترین‌شان را با موفقیت ساپورت می‌کند.
مهندسین امداد سیستم توانایی خود را در ریکاوری رم دوربین، ریکاوری رم SD، ریکاوری رم micro sd و انواع رم ثابت کرده‌اند. در صورتی که کارت حافظه‌‌ی گوشی، دوربین فیلم‌برداری، عکس برداری، هلی شات، پهبادی و هر مدل دیگری از این دستگاه‌ها دچار آسیب شد، یک تماس با مرکز امداد سیستم ارتباط برقرار کنید. کارشناس ما بهترین راه حل را در اختیار شما قرار می‌دهد.

خرابی‌های احتمالی کارت حافظه

کارت‌های حافظه یا رم به دلیل ابعاد کوچکی که دارند، به شدت آسیب پذیر هستند. در صورت آسیب دیدن این حافظه، امکان ریکاوری اطلاعات رم بسیار سخت و حتی غیر ممکن می‌شود. به همین علت شرکت‌های تولید کننده‌ی این مموری کارت‌ها از یک سری استانداردهای حفاظتی استفاده می‌کنند. با رعایت این استانداردها مقاومت رم‌ها بالا رفته و به راحتی آسیبی نمی‌بینند.
ضد آب بودن، مقاومت در برابر گرد و خاک، مقاومت در برابر شوک، اشعه ایکس و مگنت استاندارهایی هستند که برای یک کارت حافظه SD وجود دارد. این موارد از کارت حافظه در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت می‌کند. البته در صورت استفاده نادرست از کارت حافظه، وارد شدن ضربه و شوک شدید به کارت، کثیف شدن کارت و مشکلات نرم افزاری ممکن است کارت حافظه خراب شود و یا به اصطلاح بسوزد. در این صورت احتمال ریکاوری کارت حافظه به شدت پایین می‌آید.

علائم خرابی رم

1. رم شناسایی می‌شود اما اطلاعات را نمایش نمی‌دهد.
2. کارت حافظه‌ نه شناسایی می‌شود و نه اطلاعات را نمایش می‌دهد.
3. مموری روی برخی ابزارها نمایش داده می‌شود و روی برخی نه.
4. اطلاعات رم نمایش داده می‌شود اما فرمت نمی‌شود.
5. پیام‌های اخطار یا ارور مختلف از جمله خطای فرمت داده می‌شود.
6. گم شدن ناگهانی فایل‌ها و اطلاعات موجود در رم.
7. سیاه شدن صفحه نمایش یا نمایشگر در دوربین.
8. ظاهر شدن فایل‌های ناشناس در رم.
9. خطای عدم دسترسی.

12 دلیل خرابی رَم یا مموری کارت

1. ضربه شدید: ممکن است رم بر اثر ضربه شدید، شکسته و یا حتی خم بشود. در این صورت امکان ریکاوری و بازگردانی آن به شدت کم است.
2. مشکلات نرم افزاری: گاهی به دلیل مشکلات نرم افزاری، گوشی، تبلت یا دوربین رم را شناسایی نمی‌کند. در این صورت دستگاه ممکن است نتواند اطلاعات را بخواند و یا حتی اطلاعات را پاک کند.
3. ویروس‌ها و مخرب‌ها: وجود بد افزارها و بد سکتورها یا ویروس‌ها نیز می‌تواند باعث خرابی رم شود. بهتر است یک آنتی ویروس روی کامپیوتر یا لپ تاپ خود نصب کنید و هر چند وقت یکبار رم خود را ویروس کشی کنید.
4. انتخاب اشتباه حالت اتصال: یکی از علل خرابی رم و عدم شناسایی آن توسط گوشی موبایل در رایانه انتخاب اشتباه حالت اتصال می‌باشد. وضعیت اتصال شما باید روی حالت Mass Storage یا Media Transfer باشد تا توسط لپ تاپ یا کامپیوتر شناسایی شود.
5. تقلبی بودن رم: یکی از دلایل مهم خرابی رم، خرید کارت حافظه‌ی تقلبی یا به اصطلاح فیک بودن کارت حافظه است.
6. نوشتن و خواندن: هر حافظه‌ای طول عمر مفیدی دارد. پس با عملکرد زیاد و خواندن و نوشتن‌های مکرر روی رم، امکان تمام شدن عمر آن وجود دارد که باید به آن توجه کنیم .

7. خطای فایل سیستم: سیستم عامل دوربین یا گوشی تاثیر زیادی روی مموری کارت شما می‌گذارد. بنابراین خرابی سیستم عامل ممکن است باعث خرابی سیستم فایل و در نهایت خرابی مموری کارت نیز بشود.
8. خارج کردن ناگهانی رم از دستگاه: هنگامی که رم درون گوشی، دوربین یا کامپیوتر است برای خارج کردن آن بهتر است تمام عملیات اجرایی را غیر فعال کنیم.
9. پر کردن کامل ظرفیت رم: پر کردن کامل ظرفیت کارت حافظه نیز در خراب شدن زود هنگام رم و کاهش عمر مفید آن موثر است.
10. کثیف شدن رم: سطح رم ممکن است بر اثر چربی یا جای چسب کثیف شده باشد و باعث خرابی رم شود. در این حالت سطوح اتصال را با شیشه پاک کن تمیز و خشک کنید.
11. سوختن رم: به دلیل وجود جریان الکتریکی در حافظه مموری کارت، رسیدن ولتاژ نامناسب به رم با عث خرابی آن می‌شود.
12. پورت اتصال: پیکی از مواردی که شاید کمتر به آن توجه کنیم، پورت اتصال USB است که گاهی به دلیل جریان نامناسب باعث خرابی رم می‌شود.

روش‌های نگهداری از رم

1. یک کارت حافظه متناسب با دستگاه خود انتخاب کنید.
2. به صورت دوره‌ای مموری کارت خود را فرمت کنید.
3. مموری کارت را لبریز از اطلاعات نکنید. زمانی که تمام حجم کارت را پر می‌کنید، کارت در خواندن و نوشتن دچار مشکل می‌شود.
4. رم خود را از این دوربین به آن دوربین نکنید.
5. از یک رم ریدر معتبر و خوب استفاده کنید.
6. قبل از خارج کردن رم از دستگاه، ابتدا دستگاه را خاموش کنید.
7. رم را از دوربین یا گوشی فرمت نکنید.
8. هر دو سال یکبار رم را تعویض کنید.
9. برای محافظت از رم و مموری کارت‌های خود از زیپ کیف یا Plastic Box استفاده کنید.

اطلاعات مموری کارت خود را از دست داده‌اید؟

مرکز ریکاوری اطلاعات امداد سیستم با در اختیار داشتن تیم تخصصصی و تجهیزات پیشرفته و بروز به شما در ریکاوری مموری کارت یا رم کمک می‌کند. ریکاوری رم به نوع خرابی آن بستگی دارد. ما با بررسی نوع خرابی و میزان خرابی، روش‌های بازیابی اطلاعات رم را تشخیص داده و بر اساس آن هزینه ریکاوری رم را به شما اعلام خواهیم کرد.