ریکاوری سرور
Server Recovery

serverریکاوری

تمام وسایل الکترونیکی ممکن است دستخوش تغییراتی ناخوشایند شوند و سرور هم یک استثنا نیست اما از لحاظ اهمیت؟ باید تاکید کنم بالا ترین سطح اهمیت ارا دارد. سرور ها مرکز تراکنش ها و رد و بدل شدن اطلاعات حیاتی مراکز و سازمان ها هستند و اگر اختلالی در اطلاعات آنها رخ دهد، مستحق توجهی مضاعف برای بازیابی اطلاعات، خواهند بود. اگر هم اکنون درگیر این اتفاق شدید با ما در تماس باشید تا بازیابی اطلاعات سرور شما به صورت حرفه ای انجام شود، در غیر این صورت با ما در این مقاله همراه باشید تا از اتفاقاتی که ممکن است رخ دهد جلوگیری کنید.

اگر در مورد رید سرور به اطلاعاتی نیاز دارید به این مقاله مراجعه کنید.

NAS : Network Attached Storage

یکی از ابزار ها و انواع ذخیره سازی است که در این روش ذخیره سازی نَس ، هارد دیسک ها بر روی یک سرور قرار می گیرند که به آن نس استوریج گفته می شود و سپس این هارد ها را در شبکه برای دستگاه های دیگر یا کاربران و کلاینت های دیگر به اشتراک می گذاریم .

از جمله ویژگی های مهم نَس میتوان به ظرفیت بالا، هزینه کم و دسترسی آسان که با یک کلیک و اتصال به آن میتوان به فضای ذخیره سازی وسیعی دسترسی داشته باشید.

نس برای شرکت ها و دفاتر بزرگ استفاده میشود و در نَس حاقل 4 درایو وجود دارد که کاربران یا کلاینت ها میتوانند از آنها به صوت مجزا استفاده کنند.

NAS & SAN

نَس و سَن دو عنصر اصلی ذخیره سازی دیتا در شبکه اند و برای یک ذخیره سازی درست در فضای شبکه ، هردو عنصر باید وجود داشته باشند.

NAS

برای انواع داده هایی مثل فایل های صوتی، تصویری و متن استفاده می شود.

SAN

بیشتر برای انتقال اطلاعات به صورت بلوکی استفاده می شود.

SAS : Serial Attached SCSI

یک رابط کاربری برای اتصال یا وصل کردن هارد دیسک به مادربورد سیستم به منظور انتقال اطلاعات برای مصارف صنعتی و سرورها که سرعت دسترسی به اطلاعات در آنها بسیار مهم است مثل عملیات بانکی.

SAS & SATA

در اینجا به مقایسه دو کابل سس و ساتا میپردازیم :

کابل ساتا : طول کابل ساتا به یک متر محدود میشود و وظیفه ی آن انتقال برق و اتصال به منبع تغذیه است که توسط دو کابل کاملا مجزا انجام میشود .

کابل سَس : کابل سس تا ده متر هم میتواند طول داشته باشد و دیگر نیازی به استفاده از کابل مجزای برق وجود ندارد چون به صورت همزمان قدرت انتقال برق و داده ها را دارد.

پس به صورت کلی که بخواهیم این دو کابل را با یدیگر مقایسه کنیم میتوانیم بگوییم که، کابل ساتا میتواند حجم بسیار زیادی را در اختیار کاربر قرار دهد اما از طرفی سرعت کمتری نسبت به ساتا دارد و تفاوت این دو نوع رابط در نوع اتصال و سرعت انتقال میباشد در نتیجه درایو های سس از ساتا مطمئن تر هستند.

سرور رِیـــد RAID

تکنولوژی رید یا آرایه ی چندگانه دیسک های مستقل که به اصطلاح (رید آندانت …) در واقع تکنولوژی مجازی سازی ذخیره دیتا است که به منظور افزایش سرعت و توان کارکرد طراحی شده است.

مخترعان این تکنولوژی سه دانشمند بودند که نظریات خود را با عنوان این که ذخیره و بازیابی یا ریکاوری اطلاعات بر روی هارد دیسک های گوناگون می تواند باعث افزایش کارایی سیستم، کاهش هزینه ها و همچنین کم کردن میزان انرژی مصرفی برای انجام کار شود، مطرح نمودند.

به صورت کلی رید ها شامل چندین تعریف هستند که با اعداد سطح آنها مشخص می شود و هرکدام برای مقاصد خاصی طراحی شده اند.

دو شرکت و برند اصلی و مهم در تولید رید دل و اچ پی می باشند.

Server-featureimage
emsys-Server-OP

(Server’s operating System (OS سیستم عامل سرور

سرور، همانند یک رایانه شخصی که برای استفاده و بهره برداری از آن باید یک نرم افزار که به اصطلاح سیستم عامل نامیده میشود را روی آن نصب کنیم از این طریق میتوانیم دستورات خودرا به سرور بدهیم و حتی میتوانیم برنامه ها و نرم افزار های دیگری را نیز روی آن نصب کنیم.

به همین منظور تولید کنندگان سیستم عامل برای سرور ها نسخه ای از سیستم عامل را تولید میکنند که به کاربران یا کلاینت ها

توانایی و قابلیت استفاده و بهره برداری از سرور ها را بدهند.

• Windows

• Linux

• Free BSD

• Mac OS

• Solaris

• Sun Cobalt

• Server Virtualization

بیزینس باکس یا بیزینس سرور

بیزینس باکس یا بیزینس سرور طبیعتا باید سروری، کوچک باشد که بتوان از آن در محیط ها یا شرکت های بیزینسی کوچک استفاده کرد.

بیزینس سرور یا بیزینس باکس یکی از سرور های کاربری با قیمتی مناسب است که قابلیت اداره کردن و یا کنترل کردن را در محیط های بیزینسی کوچک دارد و همچنین برای استفاده برای یک تا دوازده نفر از کارکنان نیز مناسب است.

بیزینس سرور یکی از سرورهایی است که اغلب برای مدیریت چنین سرویس شبکه استفاده میشود مثل: ایمیل، اتصال به اینترنت، به اشتراک گذاشتن فایل و پرینتر، کنترل و دسترسی از راه دور، بک آپ گرفتن از دیتا

بیزنس باکس

5 نشانه ای که به شما میگوید به یک بیزینس سرور نیاز دارید

1. شما واقعا میخواهید شروع به پیشرفت کردن بکنید.

2. میخواهید به ایمیل های امنیتی و حافظه ی کارخانه ای خود دسترسی پیداکنند.

3. شما نیاز به یک دسترسی ثابت و سریع به اطلاعات خود دارید.

4. شما به یک روتر برای مطمئن نگهداشتن اطلاعاتتان اعتماد میکنید.

5. شما واقعا برنامه ای برای بک آپ گیری ندارید.

بهترین برند ها و مدل های بیزینس سرور های کوچک 2020

  • Dell PowerEdge T30

  • HPE ProLiant ML350 Gen 10

  • Fujitsu Primergy TX1310 M1

  • HP Proliant Microserver Gen8

  • Lenovo ThinkServer TS460

  • Dell PowerEdge T20

  • Scan 3XS SER-T25

  • Asus TS500

  • HP ProLiant ML350 G9 5U

اجزای داخلی سرور

اجزا داخلی سرور

5 جزء مهم از اجزای داخلی هارد

مادربرد

تمام قطعات سرور روی مادربرد سوار میشوند و مادر برد پایه اتصال تمام اتصال تمام قطعات به یکدیگر است که شامل (چیپست،سی پی یو ، مموری ، هارد ، فن و..) است.

سی پی یو

بخشی از مهم ترین قطعات یا به اصطلاح مغز یک سرور است که اقدامات ،محاسبات و اجرای برنامه هارا به عهده دارد و داده ها را از رم گرفته

منبع تغذیه

منبع تغذیه برای سرور که به اختصار به آن پی اس یو هم میگویند ، برای انرژی دادن به اجزای داخلی سرور استفاده میشود مثل : مادربورد،هارد درایو و…

یکی از وظایف اولیه و مقدماتی منبع تغذیه تنظیم کردن جریان الکتریکی مناسب از یک ولتاژ درست و منبعی معتبر است .

رَم

رَم یا حافظه ی دسترسی تصادفی (رندوم اکسس مموری ) یک حافظه ی موقت در سرور است که بعد از سی پی یو اصلی ترین قطعه ، حافظه جانبی یا رم است که وظیفه آن انتقال سیستم عامل و برنامه ها در هنگام اجرا از هارد دیسک است که بعد از ذخیره اطلاعات و دیتا به سی پی یو ارسال میشود و همچنین باعث افزایش سرعت سرور نیز میشود .

کارت کنترلر

وظیفه ی کارت کنترلر قرار دادن همه ی هارد ها بدون نیاز به کابل در یک سری است و این امکان را میدهد که کابل های بیشتری به آن متصل شوند .

یک مورد انتخابی : کارت گرافیک

کارت گرافیک یا جی پی یو(گرافیک پروسسینگ یونیت) یک جزء انتخابی است که کاربر در صورت نیاز میتواند سروری تهیه کند که دارای کارت گرافیک باشد.برای ویدیو ، بازی،تدوین و یا محاسبات عددی استفاده میشود چون عملکرد سریعتری نسبت به سی پی یو دارد .

crupted_Server

5 دلیل مهم خرابی سرور !

1.موارد فیزیکی :

یکی از علل خرابی سرور بلایای طبیعی مثل : سیل ، آتش سوزی ، طوفان یا زلزله میباشد و در صورتی که از سروری استفاده میکنید که در قفسه وجود دارد ، افتادن از قفسه نیز میتواند یکی از دلایل خرابی باشد .

2.نقص منبع تغذیه :
اگر منبع تغذیه سرور شما دارای نوسانات باشد یا منبع تغذیه نامعتبری باشد باعث خرابی سرور شما میشود.و باتوجه به مشاهدات میدانی، عدم ثبات ولتاژ برق در برخی نقاط کشور میباشد .

3.مشکلات سخت افزاری :

دلایل متفاوتی برای مشکلات سخت افزاری وجود دارد که میتوان به دمای بالای سرور ،خرابی فن ، خرابی هارد دیسک (اچ دی دی)،خرابی حافظه ی اس اس دی ، اشاره کرد .

4.مشکلات نرم افزاری :

مشکلات دیتابیس ، نصب برنامه های مخرب یا بدافزار ها نیز میتوانند باعث خرابی سرور گردند .

5.فعالیت های خارجی :

فعالیت های خارجی از جمله اتصال پورت اشتباه ،فلش خراب و … نیز میتواند برای سرور مشکل ایجاد کرده و آن را خراب کند .

10مورد برای پیشگیری از خرابی سرور !

در این قسمت ما 10 مورد برای پیشگیری از خرابی سرور یا نگهداری درست از سرور برای جلوگیری از خراب شدن و نیاز به ریکاوری سرور، برای شما بیان کرده ایم.

1. در محفظه ها محکم نگهداشته شوند .

2. مهارشدن سرور برای جلوگیری از افتادن .

3. استفاده از خنک کننده ی مناسب برای تعدیل دما در سرور .

4. استفاده از کپسول اطفاء حریق .

5. استفاده از سیستم اعلام هوشمند آی او تی .

6. عدم استفاده از حافظه اس اس دی و استفاده از اچ دی دی به عنوان هارد بک آپ .

7. استفاده از یو پی اس آنلاین متناسب با توان مصرفی .

8. چک کردن روزانه سرور .

9. حافظه ها بیشتر از 3 سال نگهداری نشود واز حافظه مخصوص سرور استفاده شود .

10. بهتراست هر5سال یک بار دستگاه هارا تعویض کنیم و اگر نشد نهایتا هر10سال یکبار

برند ها یا شرکت های سازنده سرور

ریکاوری هارد سرور

هیچ آرایه ای برای ما غیر ممکن نیست !

تیم امداد سیستم با در اختیار داشتن تجهیزات به روز و مدرن آماده بازیابی و ریکاوری اطلاعات سرور شما می باشد !