دیتابیس

پایگاه داده یا دیتابیس چیست ؟

Database منبع و پایگاه همه ی دیتا و اطلاعاتی ست که یک سازمان نیاز به ذخیره ی آن دارد و چندین کاربر از پیش تعریف شده می توانند همزمان به اطلاعات موجود در آن، خیلی راحت و سریع دسترسی پیدا کنند.

دیتابیس یک محل جمع آوری اطلاعات سازماندهی شده است، که دیتا را به صورت الکترونیکی در سیستم شما ذخیره میکند.

پایگاه داده معمولا توسط یک سیستم مدیریت دیتابیس که به آن DBMS یا همان Database management system گفته میشود، قابل کنترل و سازماندهی ست.

میتوان به راحتی به دیتای موجود در پایگاه داده دسترسی پیدا کرد یا آن را اصلاح، آپدیت، مدیریت کرد. اکثر دیتابیس ها میتوانند از SQL برای ثبت اطلاعات و جست و جو کردن دیتا استفاده کنند.

پایگاه داده

تاریخچه دیتایبس

پیشنهاد و طرح اولیه دیتابیس در سال 1970 توسط Edgar F.Codd در یکی از شعبه های شرکت IBM در California مطرح شد .

که در دهه های بعد و حتی تا به الان پیشرفته و گسترده تر می شود.

کاغذ بازی را تمام کنیم !

امروزه که دنیای دیجیتال وارد دنیای ما شده یا بهتر است بگوییم ما وارد دنیای دیجیتال شدیم، میتوانیم کارهایی را که در گذشته با صرف هزینه ها و زمان زیادی انجام میدادیم با سرعت عمل بیشتر و خیلی راحتتر از گذشته انجام دهیم و به کاغذ بازی خاتمه دهیم !

دیتابیس ها هزینه نگهداری اسناد و مدارک را کم که نه ، کامل حذف کرده اند و به ما در دسترسی آسان به اطلاعات و دیتا کمک های بسیاری میکنند. زیرا دارای ساختاری سازماندهی شده و منظم برای ذخیره دیتا هستند و این امکان ذخیره سازی دیتا به صورت یکپارچه و در یک ساختار مشخص، به راحتی فراهم شده است.

پایگاه داده امکانات مختلفی را برای اشتراک گذاری اطلاعات در اختیار کاربران قرار داده و به دلیل یکپارچه بودن داده ها در دیتابیس، پردازش اطلاعات و انجام تراکنش ها بسیار سریعتر و آسان تر انجام می شود و همچنین احتمال خطا را کاهش می دهد .

دریافت اطلاعات، ذخیره اطلاعات، جستجو اطلاعات و گزارش دهی آنها همگی از وظایف مهم دیتابیس است.

جالب است بدانید که اکسل Excel نیز یک دیتابیس یا پایگاه داده است.

پایگاه داده

در این قسمت میتوانید درباره انواع دیتابیس بیشتر بخوانید .

و جزئیات بیشتری از آنها را بدانید !

انواع دیتابیس

انواع پایگاه داده

1. Hierarchichal databases
2. Network databases
3. Object oriented databases
4. Relational databases
5. NoSQL databases
6. ER model databases
7. Centralized database
8. Distributed database
9. Personal database
10. End-user database
11. Commercial database
12. Operational database
13. Cloud database

فایل فرمت دیتابیس

فایل های دیتابیس، اطلاعات و دیتا را در یک فرمت سازماندهی شده داخل جدول ها و رشته ها ذخیره میکند.

که ما در این قسمت مهم ترین فایل فرمت های قابل ذخیره سازی در دیتابیس را برای شما جمع آوری کرده ایم .

فایل فرمت های پایگاه داده

db , mdb , sdf , xml , sqlite , gdb , ibd , myd , db3 , mde , s3db , iqy , edb , sl2 , sl3 , mdf , accdr , mdt , accdt , ldb , ldf , s2db , al , sqlitedb , ibz , qbquery , accdc , t2d , mav , xss , dbw , accdw , abcdmr , dnc , dbs , dcx , olk14dbheader , mxf , rqy , sis , cls

شرکت های تولید کننده دیتابیس

در اینجا شرکت های تولید کننده دیتابیس را به شما معرفی میکنیم.

اما قبل از آن بهتر است 5 نکته درباره شرکت های تولید کننده پایگاه داده بدانید!

1. شرکت اوراکل سیستمی را ارائه کرده و توسعه می‌دهد که به Oracle RDBMS یا Oracle مشهور است.

2. شرکت مایکروسافت ، SQL Server را ارائه کرده است.

3. شرکت IBM سیستم DB2 را توسعه داده و عرضه می‌کند.

4. شرکت SAP ، سیستم Sybase ASE را عرضه می‌کند.

MySQL .5 هم سیستم دیگری است که به صورت متن باز عرضه شده !

و البته عرضه و مدیریت نسخه تجاری آن ( با قابلیت‌های بیشتر ) از سال ۲۰۰۸ در اختیار شرکت Oracle است .

Oracle , IBM DB2 , Ingres , Informix , MySQL Aerospike (company) , Alacra , Art Loss Register , Clustrix , Art Recovery Group , CJK Dictionary Institute , Aerospike ( company ) , Datavail , Diablo Data Systems , Fuzzy Logix , IFIS Publishing , Kodansha Kanji Learner’s Dictionary , Nature Research , NuoDB , Object Design, Incorporated , TheOfficialBoard , Resistance Database Initiative , Rocket U2 , SilverPlatter , TransLattice , Yellowbrick Data, Amazon’s SimpleDB , Microsoft Access / Excell , PostgreSQL , Sybase , Teradata , datantify , FamTeck , MariaDB , MarkLogic , mongoDB , WEBYOG , action coporation , CONNX , Couchbase , Data Stax , Datos IO , Exasol , Kognitio , MapR , Quest , Software AG , SAP

کاربرد دیتابیس
پایگاه داده

بانک

انجام انواع تراکنش های بانکداری ، ثبت اطلاعات مشتری ها

پایگاه داده

فرودگاه

رزرو و زمانبندی پرواز های خطوط هوایی، ثبت اطلاعات مسافران

دانشگاه

ثبت نام دانشجویان، انتخاب واحد و ثبت نمره در دانشگاه و مراکز آموزشی

پایگاه داده

کارخانه یا شرکت و فروشگاه های بزرگ

ثبت اطلاعات مشتری ها و محصولات، ثبت و محاسبه‌ حقوق کارمندان و..

آب و هوا

پیش بینی کردن وضعیت آب و هوا واقعا خیلی پیچیده است! این پیش بینی بستگی به هزاران هزار فاکتور دارد که همه ی این ها در پایگاه داده، جمع آوری، ذخیره و بررسی میشوند.

دیتابیس به شما این امکان را میدهد تا خیلی راحت وضعیت آب و هوای امروز را بر روی تلوزیون یا گوشی هوشمند خود مشاهده کنید پس گوشی ها هم دیتابیس دارند .

پایگاه داده

بیمارستان و مطب

ثبت اطلاعات بیماران کاری بسیار زمانبر و نیازمند دقت بالاست و واقعا حق طبیعی یک پزشک است که دیگر از ثبت اطلاعات بیماران خود به صورت کاغذی رنج نبرد و بتواند به جای این کاغذ بازی ها مریضان بیشتری را مداوا کند.

با دیتابیس میتوان همه ی اطلاعات مریض هارا وارد پایگاه داده کرده و آنها را جمع آوری و ذخیره و به راحتی به آنها دسترسی پیدا کرد.

پایگاه داده

وب سایت ها

بهتر است بدانید که همه ی سایت ها نیز دیتابیس دارند. برای سازماندهی کردن اطلاعات و یکپارچه شدن دیتای موجود در سایت و ذخیره اطلاعات در سایت از پایگاه داده استفاده می شود. اگر که کاربر بخواهد سرعت سایت خود را بالا ببرد بهتر است که دیتابیس خود را با به روزرسانی کردن سایت و حذف اطلاعاتی که مورد نیاز نیست، بهینه سازی کند.

سایت هایی مثل : ebay ، Amazon ، دیجی کالا ، آپارات ، فیلیمو ، نماوا و … از دیتابیس بهره میبرند.

پایگاه داده

تلوزیون های آنلاین و زنده

هر سرویس آنلاین ، مثل Netflix , Hulu , ، آیو ، تلوبیون و … از کانال ها و برنامه های تلوزیونی و فیلم هایی بوجود آمده است که پایگاه داده آنها را دریافت ، ذخیره و منظم میکند و یک لیست آماده از برنامه های پیشنهادی را برای اجرا با شما به اشتراک میگذارد.

پایگاه داده

ورزش

لیگ های فوتبال، والیبال و … با توجه به حجم و بزرگی اطلاعات بازیکنان، از دیتابیس برای گزارش آسیب ها ، ثبت برد ها و باخت ها ، عملکرد تیم ها و … استفاده میکند.

پایگاه داده

حکومت و دولت

حکومت نیز از دیتابیس برای تحقیق کردن، دفاع کردن، قانون گذاری کردن و هدف های بشر دوستانه از دیتابیس به صورت دائم استفاده میکند.

استفاده شخصی

برای مدیریت خانواده و دوستان هم میتوان از دیتابیس استفاده کرد، بعضی از افراد برای ثبت آدرس های دوستان، خویشاوندان یا برای ثبت تاریخ تولد یا تاریخ ها و زمان های مهم در زندگی خود ، برای جمع آوری فیلم ها و عکس ها و یا حتی برای ثبت صورتحساب ها و هزینه و مخارج روزمره از دیتابیس استفاده میکنند که دَخلشان با خرجشان بخواند و بتوانند راحتتر زندگی خود را مدیریت کنند.

دیتابیس آنقدر کاربردهای زیادی دارد که ما هرچقدر هم درباره کاربرد آن در عصر امروز بنویسیم بازهم حق مطلب را ادا نکرده ایم.

ولی بدانید امروزه آنقدر دیتابیس در هر جا که فکر میکنید زیاد هست که خود ما نیز دارای یک دیتابیس هستیم! ( :

 

اگر خدایی نکرده اطلاعات موجود در پایگاه داده خود را از دست دادید. نگران نباشید! مرکز ریکاوری اطلاعات امداد سیستم، میتواند اطلاعات حذف شده را برای شما بازیابی کند.

اما بهتر است که شما درباره دلایل خرابی و از دست رفتن اطلاعات در دیتابیس بدانید تا قبل از خراب شدن، از این اتفاق جلوگیری کنید !

دلایل خرابی دیتابیس
ریکاوری دیتابیس

مرکز ریکاوری اطلاعات امداد سیستم ، توانایی بازیابی دیتابیس یا همان پایگاه داده شما را دارد !

اطلاعات موجود در دیتابیس خود را از دست داده اید ؟

تا مرکز ریکاوری امداد سیستم را دارید ، نگران نباشید !

امداد سیستم ، به کمک شما می آید . همه ی اطلاعات پاک شده از دیتابیس شما را ریکاوری (بازگردانی) میکنیم !

مطالب دیگر : اشیاء دیجیتالسرور