فایل Vault

فایل vault

فایل Vault یا FileVault چیست ؟

فایل Vault در سیستم عامل مک یک برنامه رمز گذاری است همانند کاری مشابه به برنامه BitLocker در سیستم عامل ویندوز بر روی درایوهای موجود جهت رمز گذاری انجام می دهید.

مشکلات رمز نگاری با File Vault

در برنامه File Vault مشکلی وجود داشت و آن این بود که شما امکان رمزگذاری و قفل روی همه ی درایو ها و حتی روی سیستم عامل مک را داشتید ، در نسخه جدید تر از که File Vault 2 نام دارد میتوانید درایو مورد نظر خود را انتخاب کرده و تنها برای آن درایو رمزگذاری و قفل کنید.

در واقع FileVault 2 یک سیستم رمزگذار کلی برای مکینتاش است .

توجه : اگر iMac Pro یا مدل دیگری از Mac با تراشه Apple T2 دارید ، داده های درایو شما به طور خودکار رمزگذاری می شوند. با این حال ، روشن کردن FileVault با نیاز به رمز ورود به سیستم برای رمزگشایی داده ها ، محافظت بیشتری ایجاد می کند .

نحوه راه اندازی فایل Vault

برای راه اندازی FileVault ، باید با حساب ادمین مک خود وارد شوید . زمانی که قصد فعالسازی FileVault را دارید ، انتخاب می کنید که اگر رمز ورود خود را از دست دادید چگونه می توانید دیسک راه اندازی خود را باز کنید :

حساب iCloud و رمز ورود :

اگر حساب iCloud یا قصد راه اندازی آن را دارید نیازی به یک کلید بازیابی جداگانه نیست.

کلید بازیابی:

کلید بازیابی یک رشته از حروف و اعداد است . یک کپی از کلید را در جایی غیر از همان دیسک که رمزگذاری شده نگه دارید. اگر کلید را نوشتید ، حروف و اعداد نشان داده شده را دقیقاً کپی کنید. کلید را در جایی امن نگه دارید یا به خاطر بسپارید. اما نه در همان دستگاه Mac ، جایی که نتوان آن را افراد دیگر پیدا کنند. اگر Mac شما در یک فضای اداری است می تواند یک کلید بازیابی برای باز کردن قفل آن تنظیم کند.

رمزگذاری FileVault را نمی توان با برخی از تنظیمات دیسک بسیار پارتیشن بندی شده ، مانند مجموعه های دیسک RAID ، استفاده کرد .

مهم: بعد از روشن کردن FileVault و شروع رمزگذاری ، نمی توانید FileVault را خاموش کنید تا اینکه رمزگذاری اولیه کامل شود . بسته به مقدار داده ذخیره شده در رایانه ، رمزگذاری ممکن است طولانی شود اما شما می توانید همانند معمول به استفاده از رایانه ادامه دهید . پس از اتمام مراحل رمزگذاری ، می توانید FileVault را خاموش کنید . اگر iMac Pro یا Mac دیگری با تراشه Apple T2 دارید ، داده های درایو شما از قبل بصورت خودکار رمزگذاری شده است ، بنابراین روشن کردن FileVault به همان اندازه زمان نمی برد.

رمزگذاری وراکریپت

حذف و شکستن رمز File Vault

رمزگذاری دیتا در هر سیستم عاملی مثل ویندوز ، مک ، لینوکس یا … مزایا و معایبی دارد. امنیت و حفاظت از اطلاعات و داده های شما جزو یکی از مهمترین مزایای رمزگذاری است.

ایرادی بزرگ در رمز گذاری فراموشی رمز عبور یا خرابی درایو است. این امر باعث عدم دسترسی به سیستم عامل و دیتای کدگذاری شده توسط شما می شود . اگر خدایی نکرده این اتفاق برای شما افتاد اصلا نگران نباشید !

مرکز فنی تخصصی امداد سیستم به راحتی هر نوع رمز سیستم عامل مک یا مکینتاش شما را قفل گشایی می کند .