فضای ذخیره سازی ابری

فضای ابری
فضای ابری

فضای ابری چیست؟

فضای ذخیره سازی ابری دیتا یا Cloud Data Storage ، یک مدل رایانش ابری است که داده ها را از طریق یک ارائه دهنده رایانش ابری در اینترنت، مدیریت و اداره میکند .

برای درک بهتر فضای ابری در همین اول بهتر است به شما بگوییم که اگر ایمیل یا جیمیل دارید بدانید که استفاده از فضای ذخیره سازی ابری را تجربه کرده اید !

در ایمیل یا جیمیل ، تمامی پیام ها و ایمیل های شما بر روی یک سرور مرکزی به نام Central Mail Server ذخیره میشود.

ما میتوانیم در هر جا و با هر ابزار الکترونیکی مانند گوشی ، تبلت ، لپ تاپ یا کامپیوتر و با هر سیستم عاملی ( Linux , Windows , Android , IOS …) به راحتی با اتصال به اینترنت دسترسی داشته باشیم .

تاریخچه

تاریخچه فضای ابری به دهه 1960 میلادی برمیگردد که توسط Joseph Carl Robnett Licklider برای ارتباط افراد و داده از هر کجا و در هر زمان( یا به اصطلاح از راه دور ) اختراع شده است .

در راستای تغییر و پیشرفت فضاهای و محل ذخیره سازی ابری شرکت های گوناگونی تاسیس شد که می توان به شرکت هایی چون ، شرکت online service provider یا OSP که یک شرکت ارائه دهنده خدمات آنلاین آمریکایی است.

در سال 1983 و یک شرکت هولدینگ چند ملیتی تلفن و تلگراف در آمریکا در سال 1994 ، خدمات PersonalLink را که یک بستر آنلاین برای ارتباطات و کار آفرینی شخصی و تجاری بود را با شعار ” شما میتوانید مکان ملاقات الکتریکی ما را ابری بدانید ” راه اندازی کرد .

شرکت خدمات الکتریکی آمازون نیز در سال 2006 ، سرویس ذخیره سازی خود را معرفی کرد و به عنوان تامین کننده ذخیره سازی سرویس های معروف مثل : Pinterest Dropbox و SmugMug به رسمیت شناخته شد.

فضای ابری

بهترین فضاهای ذخیره سازی ابری

  • 1. Icedrive – بهترین فضای ابری برای موبایل اندروید

  • 2. Zoolz – بهترین فضای ذخیره سازی ابری با حجم زیاد و طولانی مدت

  • 3.Apple’s iCloud – بهترین فضای ذخیره سازی ابری آیفون و IOS

  • 4.IDrive – بهترین فضای ابری برای بک آپ

  • 5. Sync –بهترین فضای ذخیره سازی ابری برای شرکت های صنعتی

  • 7.MicrosoftOneDrive –فضای ابری برای کاربران رایانه

  • 6.pCloud –سرویس ابری با خدمت دهی مادام العمر و نامحدود

  • 8.Dropbox – مشهورترین و معروف ترین فضای ذخیره سازی ابری

  • 9.Google Drive – فضای ذخیره سازی ابری گوگل که رایگان است

  • 10.LiveDrive – بهترین فضای ذخیره سازی ابری برای همکاری تیمی از راه دور

فواید استفاده از فضای ابری

خدمات فضای ابری

به طور کلی خدمات فضای ابری به سه دسته تقسیم میشوند :

انواع مدل های فضای ابری یا Cloud Storage

سه مدل اصلی دسترسی به فضای ذخیره سازی ابری وجود دارد :

عمومی ، خصوصی ، ترکیبی

میتوانید برای درک بهتر این موضوع یک خانه را با چند مستاجر تصور کنید !

فضای ابری عمومی بیشتر برای داده های بدون ساختار که میخواهید آنها را به اشتراک بگذارید مناسب است . و فرق این نوع فضای ابری با دیگر انواع فضاهای ابری در این است که در حافظه ابری عمومی ، اطلاعات در اختیار همه است !

فضای ابری خصوصی برای کاربرانی طراحی شده است که به سفارشی سازی و کنترل بیشتری بر روی داده های خود نیاز دارند یا دارای امنیت اطلاعات دقیق تری هستند. 

این نوع از فضای ذخیره سازی  برای افراد و کاربران محدودی در دسترس است .

فضای ابری ترکیبی یا هیبریدی مخلوط یا ترکیبی از فضای ابری خصوصی و عمومی است.

  در فضای ابری ترکیبی ، فعالیت های غیر ضروری توسط فضای ابری عمومی و فعالیت های حیاتی و مهم توسط فضای ابری خصوصی انجام میشود .

کاربردهای فضای ابری

آپلود کردن عکس یا تصاویر

سازماندهی کردن افکار و ایده ها

کار کردن به صورت گروهی

سازماندهی کردن رسانه ها

ترکیب کردن همه فضاهای ذخیره سازی

به اشتراک گذاشتن موزیک ها در iTunes

دلایل از دست رفتن دیتا در فضای ابری

اگرچه فضای ذخیره سازی ابری ، فضای بسیار امنی برای اطلاعات شماست . اما دلایلی برای از دست دادن اطلاعات موجود در فضای ذخیره سازی ابری نیز وجود دارد که بهتر است آنها را مطالعه کنید تا از بروز آنها جلوگیری کنید .

گاهی اوقات فناوری از کار می افتد ، رایانه ها یا سیستم ها مسدود میشوند و نسخه های پشتیبان یا همان بک آپ ها از بین میروند ، سرور ها خراب میشوند و… و یا اصلا جهان رو به نابودی میرود. و اینها همه دلایل بالقوه از دست دادن اطلاعات و داده ها است و فضای ذخیره سازی ابری یا Cloud Storage نیز از این قاعده مستثنی نیست !

فضای ابری

1. خطای کاربر یا حذف تصادفی و عمدی : ممکن است کاربر به صورت تصادفی یا غیرعمدی دیتا را حذف کند یا حتی از روی عمد اینکار را انجام دهد .

2.اقدامات مخرب : مانند حملات ویروسی و بدافزار ،باج افزار ها یا مشکلات نرم افزاری و یااز کار افتادن سیستم است .

3. نرم افزار شخص ثالث : رونویسی داده ها توسط نرم افزار شخص ثالث میتواند یکی از دلایل از دست رفتن اطلاعات باشد. بسته شدن حساب : حسابهای برنامه های ابری بدون توجه به داده های به جا مانده بسته می شوند.

4. هکر : خیلی کم وجود هکر ها در فضای ذخیره سازی ابری با وجود امنیت بالای فضای ابری ممکن است . اما باز هم باید حواستان به هکر ها باشد و نگذارید افراد یا کاربران خارجی وارد سیستم های تجاری شما شوند .

سایت در حال بروزرسانی میباشد !

مطالب دیگر به زودی در سایت قرار خواهد گرفت .