اجزای داخلی هارد دیسک

اجزای داخلی هارد دیسک که وظیفه ی گروهی برای نوشتن و خواندن اطلاعات را برعهده دارند به دلیل حساس بودن قطعات داخلی هارد دیسک ممکن است با ضربه یا نوسان جریان برق یا دیگر دلایل خرابی هارد دیسک دچار آسیب شوند و دیگر محتوا را نشان ندهند.

یکی از قطعات داخلی هارد دیسک که وظیفه ی خواندن و نوشتن از صفحه دیسک را بر عهده دارد هد است . که یکی از حساس ترین قطعات داخلی محسوب میشود .

هد قطعه ای بسیار حساس و ضعیف است به طوریکه امکان ساخت آن شاید برای چند شرکت محدود وجود دارد .

هنگامی که هد خراب میشود در پاره ای از موارد میتوان برخی از اطلاعات را بیرون کشید ، هنگامی که هارد دیسکی از لحاظ فیزیکی دچار آسیب میشود به این منظور است که قطعات داخلی آن دچار آسیب ، ضعف یا خرابی بخشی از قطعات یا درگیر شدن قطعات مکانیکی میباشد .

جهت رفع مشکل اجزای داخلی هارد ، نیاز به جراحی هارد دیسک است و شما میتوانید در این قسمت درباره جراحی هارد دیسک بیشتر بدانید !

جراحی هارد دیسک
هارد اینترنال

اجزای داخلی هارد
1. Platter صفحه ذخیره سازی دیتا
2. Spindel موتور
3. Actuator آهن ربای مغناطیسی
4. Head Arm بازوی مکانیکی
5. Head هِـد
6. Buffer بافِـر


اجزای داخلی هارد دیسک-پلتر

1. Pllater

یکی از اجزای داخلی هارد دیسک اینترنال یا اکسترنال پِلَتِر(Platter) است ، که معمولا در قسمت مرکزی هارد دیسک قرار میگیرد.

هارد دیسک شامل یک یا چند صفحه پلتر (Platter)است ، این صفحات شامل قسمت های بسیار ریزی هستند که به آنها سکتور(Sector) گفته میشود. در هر اینچ (2.45) از این صفات حدود 30000 سکتور برای ذخیره اطلاعات وجود دارد که اندازه ی هرکدام 846 نانومتراست .

جنس صفحه ذخیره سازی هارد دیسک از آلومنیوم،شیشه،سرامیک بوده و یک سطح مغناطیسی به منظور ذخیره اطلاعات یا داده ها دارد . داده ها بر روی پلتر در ترک ها و سکتورها ذخیره و نگهداری میشوند.

پلترها توسط اسپیندل یا موتور باهم نگهداشته میشوند و در یک سرعت مشخص اندازه گیری شده در دقیقه یا پی آر ام PRM می چرخند.

اسپیندل-قطعات داخلی هارد دیسک

2.Spindel

اِسپیندِل (Spindel) یا موتور یکی از اجزای داخلی مهم در هارد دیسک های اینترنال یا اکسترنال است که وظیفه ی چرخاندن پلتر ها (Platters) را دارد .

اسپیندل (Spindel) میتواند از 4200 دور در دقیقه (در هارد های کم مصرف اکسترنال ) تا 15000 دور در دقیقه ( PRM) در هارد هایی مثل (Cheetah Seagate ) بچرخاند .

قطعات داخلی هارد دیسک

3.Actuator

جزو سوم از اجزای داخلی هارد های اینترنال و اکسترنال Actuator است . که این قسمت وظیفه ی کنترل کردن بازوی مکانیکی یا همان Head Arm را دارد . عملکرد این قسمت بسیار دقیق است زیرا با سایر قطعات هارد دیسک ارتباط برقرار کند.

هد آرم- قطعات داخلی هارد دیسک

4.Head Arm

بازوی مکانیکی Head Arm چهارمین جزو از اجزای داخلی هارد های اینترنال و اکسترنال است . این قسمت وظیفه دارد تا هد Head را از مرکزی ترین نقطه پلتر Platter تا کناری ترین نقطه آن ببرد. و خوب است که بدانید برای هر پلتر ( Platter ) دو هِد آرم ( Head Arm) وجود دارد.

هد-قطعات داخلی هارد دیسک

5.Head

وظیفه ی این قسمت خواندن و نوشتن داده ها به صورت 0 و 1 بر روی قسمت های بسیار ریز موجود در پَِـلـتِـر است . زمانی که هد Head وظیفه ی ذخیره ی داده ها را دارد ، مقادیر مغناطیسی صفر و یک را در سکتور ها Sector با تغییر دادن قطب مغناطیسی هریک از مکان های ذخیره داده قرار میدهد.

زمانی که قصد خواندن داده ها را دارد برعکس حالت نوشتن ، مقادیری را در هریک از قسمت هایی که توسط کنترل کننده مرکزی داده مشخص میشود طبق قطب مغناطیسیشان حس کرده و بر اساس آن صفر و یک معادلش را تحویل میدهد.

نکته : هد فقط چند نانومتر با پلتر فاصله دارد ( هد از رگ گردن به پلتر نزدیک تر است !)

در صورت خرابی هد نیاز به عمل جراحی هارد دیسک برای تعویض آن می باشد.

بافر

6. Buffer

یکی دیگر از اجزای داخلی هارد اینترنال و اکسترنال بافِر Buffer است. در صفحه های چرخشی ، عملکرد دیسک درایو تقریباً سه برابر کمتر از اندازه عملکرد انتقالِ داده ها به تراشه های حافظه محدود می کند. دیسک درایو ها حافظه بافر داخلی دارند تا انتقال داده ها را بین هد و کنترل کننده حافظه با استفاده از آن تسریع کنند.