مموری کارت یا کارت حافظه، یک حافظه‌ی جانبی الکترونیکی برای ذخیره اطلاعات دیجیتالی است. این نوع حافظه معمولا برای ذخیره عکس و فیلم استفاده می‌شود. کارت حافظه در موبایل، تبلت، دوربین‌های دیجیتالی و موارد دیگر استفاده می‌شود. متاسفانه کارت حافظه هم مانند حافظه‌های ذخیره سازی دیگر دچار آسیب‌هایی می‌شود که باعث از دست رفتن اطلاعات دیجیتالی آن می‌شود. اینجاست که ریکاوری کارت حافظه باید به کمک‌مان بیاید تا بتوانیم اطلاعات مهم‌مان را برگردانیم. در این مقاله قصد داریم به علائم خرابی کارت حافظه، راه‌های پیشگیری از خرابی آن و ریکاوریش بپردازیم.

علت خرابی کارت حافظه یا رم

برای جلوگیری و پیشگیری از خرابی مموری کارت خود بهتر است که دلایل خرابی آن را بدانید. ما در اینجا مهم‌ترین دلایل خرابی و علایم خرابی رم را برای شما ذکر کرده‌ایم.
علائم خرابی مموری کارت یا سوختگی رم:
– مموری کارتی که شناسایی می‌شود اما اطلاعات را نمایش نمی‌دهد.
– کارت حافظه‌ای که نه شناسایی می‌شود و نه اطلاعات را نمایش می‌دهد.
– زمانی که مموری روی برخی ابزارها نمایش داده می‌شود و روی برخی نه.
– مموری کارتی که نمایش داده می‌شود اما فرمت نمی‌شود.
– پیام‌های اخطار یا ارور مختلف از جمله خطای فرمت.
– گم شدن ناگهانی فایل‌ها و اطلاعات موجود در رم.
– سیاه شدن صفحه نمایش یا نمایشگر در دوربین.
– ظاهر شدن فایل‌های ناشناس در رم .
– خطای عدم دسترسی.

ریکاوری کارت حافظه

12دلیل خرابی رَم یا مموری کارت

1. ضربه شدید

ممکن است رم شما بر اثر ضربه شدید، شکسته و یا حتی خم بشود. در این صورت امکان ریکاوری و بازگردانی آن به شدت کم است.

2. مشکلات نرم افزاری

هنگامی که رم بر روی گوشی یا تبلت و دوربین شما است ممکن است به دلیل مشکلات نرم افزاری دستگاه مموری کارت شما را شناسایی نکند یا نتواند اطلاعات را بخواند و یا حتی پاک کند.

3. مخرب‌ها

وجود بد افزارها و بد سکتورها یا ویروس‌ها نیز می‌تواند باعث خرابی رم شود. بهتر است یک آنتی ویروس روی کامپیوتر یا لپ تاپ خود نصب کنید و هر چند وقت یکبار رم خود را ویروس کشی کنید.

4. انتخاب اشتباه حالت اتصال

یکی از علل خرابی رم و عدم شناسایی آن توسط گوشی موبایل در رایانه انتخاب اشتباه حالت اتصال می‌باشد. وضعیت اتصال شما باید روی حالت Mass Storage یا Media Transfer باشد تا به راحتی توسط لپ تاپ یا کامپیوتر شناسایی شود.

5. تقلبی بودن رم

یکی از دلایل مهم خرابی، خرید کارت حافظه‌ی تقلبی یا به اصطلاح فیک بودن کارت حافظه است. خرید کارت حافظه ارزان نباید شما را خوشحال کند چرا که به زودی شما را به دردسر خواهد انداخت.

6. نوشتن و خواندن

هر حافظه‌ای طول عمر مفیدی دارد. پس با عملکرد زیاد و خواندن و نوشتن‌های مکرر، امکان تمام شدن عمر آن وجود دارد که باید به آن توجه کنیم .

7. خطای فایل سیستم

سیستم عامل دوربین یا گوشی شما تاثیر زیادی روی مموری کارت شما می‌گذارد. بنابراین خرابی سیستم عامل ممکن است باعث خرابی سیستم فایل شما و در نهایت خرابی مموری کارت نیز بشود. خرابی سیستم عامل >>> خرابی سیستم فایل >>> خرابی مموری کارت

8. خارج کردن ناگهانی رم از دستگاه

هنگامی که رم درون گوشی، دوربین یا کامپیوتر است برای خارج کردن آن بهتر است تمام عملیات اجرایی را غیر فعال کنیم.

9. پر کردن کامل ظرفیت رم

پر کردن کامل ظرفیت کارت حافظه نیز در خراب شدن زود هنگام رم و کاهش عمر مفید آن موثر است.

10. کثیف شدن رم

سطح رم ممکن است بر اثر چربی یا جای چسب کثیف شده باشد و باعث خرابی رم شود. در این حالت سطوح اتصال را با شیشه پاک کن تمیز و خشک کنید.

11. سوختن رم

به دلیل وجود جریان الکتریکی در حافظه مموری کارت، رسیدن ولتاژ نامناسب به رم با عث خرابی آن می‌شود.

12. پورت اتصال

یکی از مواردی که شاید کمتر به آن توجه کنیم، پورت اتصال USB است که گاهی به دلیل جریان نامناسب باعث خرابی رم می‌شود.

روش‌های نگهداری از کارت حافظه

انتخاب یک کارت حافظه متناسب با دستگاه

برحسب نیاز به سرعت و حجم و ظرفیت مورد نظر خود یک مموری کارت خوب و از یک برند معتبر تهیه کنید. به همه‌ی جوانب دقت کنید. انتخاب یک رم مناسب با معیارهای شما کار آسانی نیست. باید به سرعت، کیفیت، برند توجه کنید.
مثلا از micro SD ها برای موبایل، هلی شات یا کوادکوپتر، دوربین های گوپرو، تبلت، دوربین مداربسته با حافظه داخلی و یا در GPS داخلی ماشین استفاده می‌شود. در هلی شات یا گوپرو متناسب با سرعت و کیفیت، رم خود را انتخاب کنید. در مورد گوشی‌های قدیمی از کارت حافظه یا رم با حجم و ظرفیت پایین باید استفاده شود. برای سیستم ضبط ماشین یا GPS یک کارت حافظه با حجم 2 گیگ هم کفایت می‌کند. برای دوربین‌های مداربسته‌ی IP، باید دید شرکت تولید کننده برای دوربین چه مموری کارتی را پیشنهاد کرده است. از مموری کارتی که روی دوربین با کیفیت بالا ذخیره می‌شود بر روی دوربین با کیفیت پایین استفاده نکنید.

مثل چشمتان از کارت حافظه مراقبت کنید

حواستان به کارت حافظه‌تان باشد. کارت‌های دیجیتال دچار خرابی زیادی می‌شوند. شرکت‌های تولید کننده‌ی زیادی با انواع کد نویسی‌ها، این حافظه‌ها را تولید می‌کنند. کیفیت کارت‌های تولید شده هم در درجه‌های خوب و ضعیف متفاوت هستند. یکی از عوامل رایج خرابی که مشاهده می‌شود، استفاده‌ی مداوم و نگهداری اطلاعات مهم در کنار اطلاعات غیر ضروری است.
مموری کارت‌ها بسیار آسیب پذیر و شکننده‌اند. قرار دادن نادرست داخل هر دستگاهی منجر به خرابی اتصال یا آسیب فیزیکی مانند ترک خوردگی یا شکستن رم می‌شود. هیچ نوع حافظه‌ی دیجیتالی با آب سازگار نیست.

فرمت کردن کارت حافظه

به صورت دوره‌ای مموری کارت خود را فرمت کنید. هر بار که کارتان با مموری کارت تمام می‌شود، آن را فرمت کنید. یعنی اگر مموری کارت شما در دوربین، گوشی یا حتی ماشین است و اطلاعات آن را منتقل کردید، آن را فرمت کنید. زیرا امکان خطای سیستم فایل وجود دارد و رم شما به مرور زمان خراب شود.

مموری کارت را لبریز از اطلاعات نکنید

تمام ظرفیت حافظه‌ی مموری کارت خود را پر نکنید. زمانی که تمام حجم کارت را پر می‌کنید، کارت در خواندن و نوشتن دچار مشکل می‌شود.

رم خود را از این دوربین به آن دوربین نکنید!

مشاهده شده برخی از تصویر برداران رم دارای محتوا را از یک دوربین به دوربین دیگری متصل می‌کنند. این کار در آخر می‌تواند تمام دیتا را نابود کند.

از یک رم ریدر معتبر و خوب استفاده کنید!

برای وصل کردن رم به کامپیوتر یا لپ تاپ بهتر است که از یک رم ریدر یا کارت ریدر خوب و معتبر استفاده کنید. اما اگر رم شما micro SD بود بهتر است که از طریق خشاب موجود در خود رم استفاده کنید و با استفاده از کارت ریدر داخلی خود لپ تاپ وصل شوید.

ابتدا دستگاه را خاموش کنید!

در صورتی که می‌خواهید رم موجود در دوربین را خارج کنید، ابتدا دوربین را خاموش و بعد رم را از آن جدا کنید. در صورت رعایت نکردن این نکته ممکن است رم دچار شوک ولتاژ شود.

از دوربین یا گوشی فرمت نکنید!

اگر تصمیم دارید فایل، عکس و یا فیلمی را از حافظه‌ی رم خود پاک کنید، آن را به لپ تاپ یا کامپیوتر وصل کنید و بعد آنها را حذف کنید. دقت کنید که این کار را از طریق گوشی، دوربین و یا تبلت انجام ندهید. به عنوان مثال در سری دوربین‌های Sony و Canon به دلیل وجود گزینه Low Level Format کارت حافظه با فرمت کردن به صورت خشک در بیاید. در این صورت دیگر امکان بازیابی یا ریکاوری اطلاعات برای شما وجود نخواهد داشت.

کارت حافظه قابل اعتماد نیست!

کارت حافظه نیز ممکن است کهنه و فرسوده شده و عمرش تمام شود. این مموری کارت قرار نیست بطور دائمی و همیشگی برای شما کار کند. پس اگر از کارت حافظه خود به صورت مداوم و زیاد استفاده می‌کنید بهتر است هر دو سال یکبار آن را تعویض کنید. نهایت استفاده از مموری کارت نباید بیشتر از 5 سال باشد.

در جای مناسب نگهداری کنید!

اگر از چندین کارت حافظه استفاده می‌کنید بهتر است برای محافظت از رم‌ها و مموری کارت‌های خود از زیپ کیف یا Plastic Box استفاده کنید.

باطری دوربین خود را اورجینال بخرید!

دوربین‌های فیلم برداری و عکاسی دارای باطری هستند. گاهی در حین تصویر برداری ناگهان شارژ باطری تمام شده و تمامی دیتا از کارت حافظه پاک شده است .

برای هر دستگاه یک کارت حافظه داشته باشید!

اگر تصمیم دارید برای گوشی جدید خود از کارت حافظه‌ی گوشی قدیمی‎تان استفاده کنید، پیش از این کار اطلاعات خود را به رایانه منتقل کنید. چرا که ممکن است اطلاعات شما در گوشی جدید شناسایی نشوند.

کارت حافظه

خرابی‌های احتمالی کارت حافظه

کارت‌های حافظه به دلیل ابعاد کوچکی که دارند، به شدت آسیب پذیر هستند. در صورت آسیب دیدن این حافظه، امکان بازیابی اطلاعات بسیار سخت و حتی غیر ممکن می‌شود. به همین علت شرکت‌های تولید کننده‌ی کارت حافظه در تولید این مموری کارت‌ها از یک سری استانداردهای حفاظتی استفاده می‌کنند تا مقاومت آن‌ها بالا رفته و به راحتی آسیبی نبینند. ضد آب بودن، مقاومت در برابر گرد و خاک، مقاومت در برابر شوک، اشعه ایکس و مگنت استاندارهایی هستند که برای یک کارت حافظه SD وجود دارد و از آن در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت می‌کند. البته در صورت استفاده نادرست از کارت حافظه، وارد شدن ضربه و شوک شدید به کارت، کثیف شدن کارت و مشکلات نرم افزاری ممکن است کارت حافظه خراب شود و یا به اصطلاح بسوزد. در این صورت احتمال ریکاوری کارت حافظه به شدت پایین می‌آید.

ویروسی شدن کارت حافظه

در صورتی که یک فایل مخرب یا ویروس وارد کارت شود، کارت حافظه ویروسی می‌شود. در این شرایط ممکن است آسیب‌های جدی به خود کارت و دستگاه وارد شود و حتی باعث سوختن آن شود.

ریکاوری کارت حافظه

در این مطلب به کاربرد انواع کارت حافظه پرداختیم و از خرابی‌های ممکن مموری کارت نیز صحبت کردیم. همان‌طور که گفتیم بازیابی کارت حافظه پیچیده و دشوار است اما این به آن معنی نیست که شما قید تمام اطلاعات داخل کارت حافظه را بزنید. ما در مرکز امداد سیستم تجهیزاتی را فراهم کرده‌ایم که امکان بازیابی کارت حافظه را به بالای 95 درصد برساند. پیشرفته بودن این وسایل تا حدی است که تمام کارت حافظه‌های دوربین‌های فیلمبرداری و عکس برداری از پیشرفته‌ترین‌شان را با موفقیت ساپورت می‌کند. در صورتی که کارت حافظه‌‌ی گوشی، دوربین فیلم‌برداری، عکس برداری، هلی شات، پهبادی و هر مدل دیگری از این دستگاه‌ها دچار آسیب شد، با یک تماس با مرکز امداد سیستم ارتباط برقرار کنید. کارشناس ما بهترین راه حل را در اختیار شما قرار می‌دهد.